Hodnocení čtvrtého závodu MotoGP v Jerezu od jezdců královské třídy.

Ve španělském Jerezu se dnes odjela čtvrtá Velká cena letošní sezóny mistrovství světa silničních motocyklů, kdy šlo zároveň o první evropské závody sezóny. Z vítězství se radoval domácí jezdec Marc Marquez, který vyhrál stylem start – cíl, a na stupních vítězů ho doplnili krajané Alex Rins a Maverick Viñales. Zde postupně doplňujeme hodnocení závodu od všech jezdců.

Marc Marquez – 1. místo

“Tento závod byl o hlavě, více než fyzičce. Po chybě v Austinu nebylo jednoduché v závodě vést od začátku až do konce, ale věděl jsem, že k tomu mám tempo a motorka to dokáže. Chtěl jsem odjet závod jako v Argentině a na začátku závodu v Austinu, abych napravil chybu odtamtud. Celý víkend jsem se cítil dobře, plynule a pohodlně a byl jsem schopný jet tak, jak jsem chtěl. Děkuji týmu Repsol Honda, který odvedl úžasnou práci během posledních několika týdnů a v tomto víkendu. Je skvělé být zpátky ve vedení šampionátu.”

Alex Rins – 2. místo

“Je neuvěřitelné vyhrát a poté získat druhé místo. Cítím se moc šťastný. Tento závod byl opravdu těžký a start ze třetí řady to dělá ještě těžší. Dal jsem do toho 100% a věděl, že moje závodní tempo může být podobné Marcovu, takže jsem plánoval dobře odstartovat a dostat se dopředu. Španělští fanoušci byli dnes úžasní. Viděl jsem zatáčku Peluqui plnou fanoušků, což mi dalo opravdu velkou podporu v každém kole. Chci si udržet tuto konzistenci a doufám v další dobrý výsledek v Le Mans.”

Maverick Viñales – 3. místo

“Být na stupních vítězů je pro mě jako bych vyhrál. Viděl jsem, že Dovi a Danilo Petrucci byli za mnou, takže jsem si myslel “Woah, Dovi na to bude tlačit, takže to bude těžké,” takže jsem se snažil zajet ty nejlepší kola a jet sektory jak nejlépe jsem mohl. Upřímně, bylo to těžké, protože toho na pneumatikách ke konci už moc nezbývalo. Nevím, zda bych mohl zajet více kol, jako to poslední, ale jsem spokojený, protože motorka byla dobrá až do konce. Bylo velice důležité ukázat, že tam můžeme být. Získali jsme hodně jistoty, zejména u přední pneumatiky. Na motorce jsme udělali něco jiného, co mi dalo větší konzistenci na začátku, takže jsem mohl být preciznější. Jsem opravdu spokojený, protože jsme na startu neztratili žádnou pozici, ale jednu získali a poté další během závodu. Během celého víkendu jsme pracovali opravdu dobře. Po třetím volném tréninku jsme byli mimo druhou část kvalifikace, což znamenalo, že jsme od té chvíle docela dost zlepšili motorku. Dnes to byl dobrý test, abychom viděli, jak na tom jsme. Je důležité, že jsme nakonec nebyli tak daleko od čela. Nejdůležitější věcí je být na stupních vítězů konzistentně. Pokud do toho dáme všechno, myslím, že můžeme jezdit vpředu, ale upřímně, není čas na odpočinek. Zejména zítra, potřebujeme zajet dobrý test. Je velice důležité zítra udělat všechno, co chceme a jet do Le Mans s dobrou myslí.”

Andrea Dovizioso – 4. místo

“Vzhledem k tomu, jaké jsme měli v Jerezu v minulosti vždycky potíže, můžeme být spokojeni jak s naším tempem, tak ztrátou na čelo na konci závodu. Řekněme, že je škoda, že jsme nemohli vystoupat na stupně vítězů, což byl náš cíl. Závod byl rychlejší, než jsme očekávali a na startu jsem hodně ztratil. V závěrečných fázích závodu jsem trochu riskoval, abych stáhl ztrátu na Mavericka Viñalese, ale pořád jsem hodně ztrácel v rychlejších zatáčkách, abych na něj mohl zaútočit při brzdění. Věděli jsme, že na rychlých plynulých tratích jako je tato, bychom mohli mít více problémů. Potřebujeme zlepšit naši rychlost v zatáčkách, což už se nám daří a nejsme tak daleko od našich soupeřů, takže zítra budeme pokračovat v tomto směru.”

Danilo Petrucci – 5. místo

“Celkově jsem spokojený se způsobem, jakým jsme zvládli závod, který se ukázal trochu složitější, než jsme očekávali. Na začátku jsem se jednoduše snažil zachovat klid a pošetřit pneumatiky na závěrečná kola. Upřímně, myslel jsem si, že můžeme dosáhnout na stupně vítězů, což nakonec nebyl náš případ i přes to, že jsme do toho s Andreou dávali až do konce 100%. Trochu mi chyběla rychlost v zatáčkách a nemohl jsem být tak efektivní při brzdění. Skončit v Top3 bude letos nezbytné a rozhodovat bude každý detail. V mém případě musím startovat z lepších míst na startovním roštu. Řekněme, že to byl pozitivní víkend, nasbírali jsme důležité body do našich šampionátů a zítra začneme opět tvrdě pracovat, abychom se dostali blíž dopředu.”

Valentino Rossi – 6. místo

“Pneumatiku jsme vybrali na úplně poslední chvíli. Chtěl jsem jet se střední, ale později se o hodně zvedly teploty, takže jsme přemýšleli, zda jet se střední nebo tvrdou. Nakonec jsme nasadili tvrdou a myslím, že to byla největší věc, kterou jsme mohli změnit. Byl bych velice zvědavý, jak by závod vypadal se střední pneumatikou, protože Maverick byl dobrý. Dobře jsem odstartoval, ale na začátku jsem neměl dostatečné tempo k předjíždění, ale ve druhé polovině závodu jsem byl dobrý. Byl jsem silnější a moje tempo nebylo tak špatné, dostatečné k předjíždění a získání bodů, které jsou dobré pro šampionát. Myslím, že pokud bych startoval více vpředu, mohl jsem zůstat v přední skupině, kolem Mavericka. Dnešní závodní tempo bylo velice rychlé. Byl jsem o 25 vteřin rychlejší, než při loňském závodě, ztráta na prvního je menší, na motorce jsem se cítil pohodlně a hlavně v posledním kole jsem byl rychlý. Teď se musíme koncentrovat na příštích pár závodů.”

Franco Morbidelli – 7. místo

“S tímto sedmým místem jsme ukončili pro nás dobrý víkend. Na začátku závodu jsme byli velice rychlí. Cítil jsem se dobře a pohodlně při tempu předních jezdců. Také jsem se cítil dobře s pneumatikami, i když jsem poté musel zpomalit kvůli jejich změně. Ke konci se nám podařilo dobře zvládnout opotřebení pneumatik, takže jsem v posledních pár kolech mohl bojovat o pozici nejlepšího satelitního jezdce s Calem Crutchlowem. Je to poprvé, co jsem toho dosáhl, takže to je pozitivní věc, kterou bychom mohli zopakovat víckrát. Je to pro nás dobrý výsledek a ukazuje to, že se zlepšujeme každý den. Nyní se pokusíme dobře pracovat v zítřejším testu, který bude také tady v Jerezu, abychom se co nejvíce připravili na Le Mans.”

Cal Crutchlow – 8. místo

“Celý víkend jsem se opravdu necítil dobře ohledně nastavení a myslím, že pokud bych byl schopný nalézt lepší nastavení, byl bych schopný používat tvrdou zadní pneumatiku. Dnes ráno jsem byl docela rychlý s tvrdou zadní, ale nebyl jsem si dostatečně jistý ji použít v závodě, protože jsem nevěděl, jestli s ní nebudu mít špatný pocit, tak jako v posledních dnech. Takže jsem se rozhodl jet se střední směsí a byla to špatná volba – je to jednoduché, ale dal jsem do toho všechno a dnes je osmé místo lepší, než závod nedojet, to je jasné. Potřebujeme pracovat na nastavení motorky, což je hlavní věc, protože se v tuto chvíli necítím pohodlně, tak jak jste mohli vidět v závodě.”

Takaaki Nakagami – 9. místo

“Ke konci závodu jsme byli docela konkurenceschopní a časy na kolo byly konzistentní – 38 nízkých. V posledním kole jsem byl velice blízko nejlepšímu času, ale to už bylo pozdě. První kolo bylo mnohem lepší, než na ostatních okruzích, ale pořád nám chybí trochu agrese při jízdě, takže jsem na začátku závodu ztratil pár pozic. Musíme se na tohle soustředit, protože během závodu a na konci závodu jsem byl docela silný. Je to další Top10, deváté místo není špatné, ale do příštího závodu se můžeme hodně zlepšit.”

Stefan Bradl – 10. místo

“Jsem velice spokojný s výsledkem, protože jsme během posledních měsíců testování odvedli dobrou práci. Nalezli jsme pozitivní věci a to, že se to obrátilo ve výsledek, je pro mě důležité. Posiluje mě to v tom, že mám rychlost. Je to také důležité pro tým kolem mě, kluci hodně pracují mimo závody, takže tyto body a pozitivní zpětná vazba jsou pro ně odměnou. Práce, kterou teď děláme, bude důležitá do budoucna. Děkuji mému týmu a HRC za veškeré jejich úsilí.”

Aleix Espargaro – 11. místo

“Hned na začátku závodu jsem měl problémy s trakcí, ale po pěti nebo šesti kolech jsem se začal cítit mnohem lépe a jezdil jsem v dobrém tempu. Situace byla ještě lepší v posledních deseti kolech, kdy jsem byl slušně konzistentní. Začínal jsem stahovat skupinu jezdců přede mnou a věděl, že můžu bojovat s Takaaki Nakagamim a Calem Crutchlowem, kterého jsem stahoval také. Bohužel to nebylo možné, protože do mě narazil Jack Miller, když jsem ho předjížděl. Byl jsem na vnitřku zatáčky a byl to docela silný úder. Naštěstí jsem to udržel, ale ztratil jsem pozici vůči Stefanovi Bradlovi. Závod byl to nejlepší, co jsme tento víkend na trati zažili a jsem za to rád. Právě teď je zisk maximálního výsledku a nedělání chyb ta nejdůležitější věc a dnes jsme toho byli schopní dosáhnout. Zítra bude další velice důležitý den při testu. Budu první na trati a budu dál tvrdě pracovat na zlepšení.”

Jorge Lorenzo – 12. místo

“Byl to těžký konec víkendu. Chtěli jsme být silnější, ale stále se na motorce necítím pohodlně. Pořád nám chybí najeté kilometry v porovnání s ostatními jezdci Hondy. Hlavně dnes jsem se na motorce necítil dobře a byl to velice těžký závod. Zítřejší test pro nás bude důležitý, pokusíme se zlepšit můj pocit, hlavně při nájezdech do zatáček, kde si myslím, že nejvíce ztrácím. Musíme dál pracovat.”

Pol Espargaro – 13. místo

“Zajel jsem dobrý závod. Na začátku jsem měl problémy s gripem, ale dohnal jsem Jorgeho Lorenza a předjel ho. Poté jsem si špatně přečetl moji ceduli u boxů a přestal jet o kolo dřív. To byla jedna z největších chyb mé kariéry. Tolik jsem se soustředil, jel na limitu a nemyslel jsem na nic jiného, jen aby mě Jorge nepředjel zpátky. Nakonec jsem ztratil jednu pozici a mohl jsem být také blíž k vítězi v otázce času závodu. Vím, že jsme dnes měli také dobré časy na kolo. Zítra toho musíme hodně udělat a porovnat to, co budeme mít v Le Mans a co jsme měli tento víkend.”

Johann Zarco – 14. místo

“Dnes to bylo náročné. Chtěl jsem předjet více jezdců, ale většinu závodu jsem byl na limitu a ztrácel při akceleraci, takže bylo těžké předjíždět ostatní na brzdách. Dokázal jsem držet určité tempo a držel se Pola, ale ve druhé polovině závodu jsem si musel stanovit cíl závod jen dokončit. Myslím, že v pondělním testu získáme dobré informace. Během víkendu jsme se zlepšili, ale potřebujeme celkový pocit z motorky zvýšit.”

Tito Rabat – 15. místo

Není k dispozici…

Karel Abraham – 16. místo

“Dnes opět šestnácté místo. Makáme tvrdě, ale evidentně musíme ještě tvrději! Děkuji týmu za práci a v Le Mans opět naplno do toho!”

Bradley Smith – 17. místo

“Na začátku závodu jsem se necítil dobře, ale poté se to začalo zlepšovat. Bohužel přední střední pneumatika mi nepomohla při brzdění, ale nebyl jsem schopný na mé RS-GP tolik vyzkoušet tvrdou směs a to je jedna z věcí, kterou budu dělat během zítřejšího testu. Dnes ráno jsem se cítil dobře, ale odpolední vyšší teploty to změnily. Nakonec se mi podařilo jet lépe a být rozhodný v bojích proti ostatním jezdcům. Celkově to byl pozitivní víkend ve všech směrech práce, kterou jsme dělali.”

Miguel Oliveira – 18. místo

“Byl to těžký závod. Nepodařilo se mi udržet více jezdců přede mnou, takže jsem si udržel svůj rytmus, tlačil na to v každém kole a dovezl si osmnácté místo. Tým vyzkoušel spoustu věcí, aby mi pomohl, ale vypadá to, že tento víkend byl pro nás s novými díly těžký ve znovunalezení správné rovnováhy motorky, kterou jsme měli během testů a prvních závodů. Myslím si, že nyní s novým materiálem potřebujeme více času, abychom nalezli řešení, která by mi pomohla se na motorce cítit pohodlně a být rychlý.”

Hafizh Syahrin – 19. místo

“Dnes ráno jsme ve Warm upu zkusili nějaké jiné věci a musím připustit, že si nemyslím, že by to bylo velké zlepšení, ale pocit byl o trochu lepší. V závodě jsem zajel moje nejrychlejší časy víkendu a podařilo se mi chytit Bradleyho Smithe a Miguela až do chvíle, kdy do konce závodu zbývalo osm kol. Poté už jsem nedokázal mé tempo udržet, protože se mi docela hodně klouzalo zadní kolo a nemohl sem přidávat plyn tak, jak jsem chtěl. Každopádně si dál věřím, zůstávám pozitivní a určitě budeme dál tvrdě pracovat do příštích závodů, abychom byli při domácí Grand Prix mého týmu mnohem lepší.”

Jack Miller – závod nedokončil

“Je mi to moc líto, protože je vždycky škoda pádu pár kol před cílem. Zejména se omlouvám týmu, který v těchto třech dnech v Jerezu odvedl skvělou práci. Snažil jsem se udržet ve skupině bojující o stupně vítězů, ale poté jsem cítil, že už to takové není. V Le Mans se vrátím silnější.”

Joan Mir – závod nedokončil

“Jsem zklamaný, protože jsem nedokončil závod. Tento víkend jsem měl dobrý potenciál, ale závody jsou takové. Byl jsem spokojený s mým pocitem a když jsem dohnal skupinu, cítil jsem se dobře. Opravdu mám rád Le Mans a doufám, že tu můžu zajet skvělý závod a získat výsledek, na který si myslím, že mám.”

Fabio Quartararo – závod nedokončil

“Můžu říct, že jsem zklamaný a také šťastný. Závod byl opravdu dobrý. Na motorce jsem se cítil skutečně dobře a bylo fantastické jet s top jezdci. To bylo až do chvíle, než jsem měl malý mechanický problém s řadičkou. Je to něco opravdu malého, ale hodně nás to ovlivnilo, protože jsme museli závod vzdát. Přes to jsem velice spokojený s prací, kterou jsme během víkendu udělali a budeme pokračovat stejným směrem i v příštích závodech. Celý tým odvedl výjimečnou práci, ale v tomto sportu jsou věci, které nemůžete kontrolovat. Tak, jako jsme to udělali v Kataru, vezmeme si z toho pozitiva – byla spousta takových GP. Před tím, než začala sezóna, nikdo z nás neočekával, že budeme bojovat o stupně vítězů a získáme pole position ve čtvrtém závodě roku, takže nemůžeme být spokojenější s prací, kterou jsme odvedli. Těším se na příští závod, což je moje jediná domácí GP, kterou mám a doufám, že zajedu co nejlépe.”

Francesco Bagnaia – závod nedokončil

“Byl to těžký závod, protože jsem dobře neodstartoval. Moje závodní tempo nebylo špatné, ale když jsem se snažil předjet Espargara, udělal jsem malou chybu a spadl. Je to škoda, protože jsme tento víkend pracovali dobře. Nemohu se dočkat Le Mans, trati, kterou mám opravdu rád.”

Andrea Iannone – závodu se nezúčastnil

“Je mi líto, že jsem se nemohl zúčastnit závodu. Včera to ve čtvrtém volném tréninku vypadlo, že jsme nalezli dobrý směr na víkend, ale bohužel mě pád zastavil od pokračování v práci. Doufám, že budu plně fit a co nejdříve se vrátím do sedla. Zůstávám pozitivní a jistý.”

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno