Hodnocení druhého závodu sezóny od jezdců královské třídy MotoGP.

Letošní sezóna mistrovství světa silničních motocyklů pokračovala Velkou cenou Argentiny na okruhu Termas de Río Hondo. Závod královské třídy MotoGP opanoval Marc Marquez, který vévodil celému startovnímu poli od startu až do cíle a navíc s velkým náskokem. Na ostatní zbyl boj o druhé místo, ale byla to pěkná podívaná ve skupině. Zde jsou ohlasy všech závodníků.

Marc Marquez – 1. místo

“Dnes to byl perfektní den. Byl jsem soustředěný od prvního volného tréninku a všechno fungovalo dobře, až na malý zádrhel ve čtvrtém volném tréninku. Ale dál jsme na to tlačili a tlačili a v závodě jsem věděl, že mojí nejsilnější stránkou bude prvních pět kol. Dal jsem do toho všechno a poté jsem viděl náskok jedné vteřiny, dvou vteřin, tří vteřin a následně jsem se dostal do svého rytmu a tlačil na to trochu méně. Podařilo se mi dobře pracovat s pneumatikami a motorkou, na které jsem měl opravdu dobrý pocit.”

Valentino Rossi – 2. místo

“Byla to dlouhá doba – od Sachsenringu loňského roku – co jsem byl na stupních vítězů. Toto druhé místo je obzvlášť uspokojivé, protože v posledních dvou závodech loňského roku, v Malajsii a Valencii, jsem jel o první a druhé místo, ale udělal jsem pár chyb. Ukončit takhle šampionát bylo těžké přijmout, takže také z tohoto důvodu je tento výsledek po tak těžkém období tak důležitý pro mě, můj tým a Yamahu. Jsem opravdu šťastný! Snažil jsem se udržet vpředu, protože jsem očekával, že budu rychlejší, ale dnes byly vyšší teploty a měl jsem trochu větší problémy. Dovi byl přede mnou a jel velice dobrý závod v dobrém tempu. Byli jsme schopni se odtrhnout od ostatních kluků za námi a jeli si to své. V ten daný okamžik jsem věděl, že musím být velice precizní na brzdách, abych získal druhé místo. Nesměl jsem udělat žádnou chybu, i kdyby byla na 1 centimetr, protože by mě Dovi předjel zpátky. V tu chvíli jsem jel dobře a vjel do zatáčky velice rychle. Jsem spokojený, protože předjet v posledním kole je vždycky speciální a také proto, že jsem byl dobrý na brzdách.”

Andrea Dovizioso – 3. místo

“Nepochybně jsem rád za umístění na stupních vítězů, což byl náš cíl před tímto závodním víkendem. Hlavně na trati, která je pro nás historicky těžká. Na druhou stranu nejsem tak spokojený s tím, jaký výkon měla zadní pneumatika, protože jsme se konci závodu nemohli ujet. To byl opak toho, co jsme očekávali poté, jaké jsme měli tréninky. V posledním kole jsem nemohl setřást Valentina Rossiho nebo ho předjet zpátky. Bylo by to riskantní a 16 bodů pro nás bylo důležitých. Samozřejmě, že jsme nasbírali některá zajímavá data, která budeme před dalším závodem hluboce analyzovat. Austin je pro nás další zvláštní trať, ale budeme se znovu snažit vystoupat na stupně vítězů.”

Jack Miller – 4. místo

“Samozřejmě, že jsem spokojený s výsledkem, kterého jsme v Argentině dosáhli, i když mi možná chyběly zkušenosti. Hodně jsem bojoval s Danilem Petruccim a Francem Morbidellim a tento duel mě stál kontakt s předními jezdci. Celkem vzato je to v pořádku, protože jsme se toho dnes hodně naučili. Pracujeme dobře a za to moc děkuji týmu.”

Alex Rins – 5. místo

“Byl to neuvěřitelný závod. Neudělal jsem žádné chyby, což bylo úžasné vzhledem k tomu, jak kluzká a těžká trať to je. Opravdu si musím do příštích závodů zlepšit pozici na startovním roštu. Takže mým cílem je být lepší v kvalifikacích, protože moje startovní pozice mě dnes hodně stála. Ale jsem spokojený, že jsem sobě i týmu přivezl Top5.”

Danilo Petrucci – 6. místo

“Jsem spokojený, protože po pár chybách v kvalifikaci se nám podařilo do toho na trati dát všechno. Tím, že jsem startoval trochu blíž vpředu, jsme možná mohli bojovat o stupně vítězů až do konce, ale musel bych víc tlačit na pneumatiky. V posledních kolech jsem měl opravdu problémy se zadním kolem při brzdění, takže jsem se rozhodl jet defenzivně. I přes to jsem spokojený, protože jsme tady pracovali dobře, den za dnem se zlepšovali a chci to završit v Austinu, kde musím být silnější v kvalifikaci. Naším cílem je jet konstantně vpředu a sbírat body, což bude důležité v tak dlouhé sezóně.”  

Takaaki Nakagami – 7. místo

“Jsem opravdu spokojený s výsledkem. Závod byl docela náročný, protože jsem si vybral zadní měkkou pneumatiku. Hned po startu jsem na to chtěl tlačit, ale bohužel jsem měl problémy najít grip, takže to pro mě byl těžký závod. Dal jsem do toho všechno, závodní tempo bylo konzistentní, až na posledních pět kol, kdy už byla pneumatika téměř dojetá. Jsem spokojený se sedmým místem, což je můj nejlepší výsledek v suchém závodě. Opravdu chci poděkovat týmu, který tento víkend skvěle pracoval. Stahujeme ztrátu na přední jezdce a už se těším do Texasu, kde můžeme udělat další pokrok.”

Fabio Quartararo – 8. místo

“Jsem velice spokojený s tím, co jsme dnes předvedli v Argentině. Než jsme sem přijeli, tak jsem měl obavy. Na této trati jsme netestovali a je to okruh, kde jsem měl v jiných třídách vždycky problémy. Celý víkend jsme ale byli v Top10, takže to bylo velice pozitivní. Hodně jsem se toho dnes naučil od ostatních jezdců. Udělal jsem pár chyb na startu, protože jsem chtěl je dobře. Bylo to pro mě poprvé, co jsem byl uprostřed skupiny a bojoval s plnou nádrží, takže to nebylo jednoduché. Později jsme se dostali do našeho tempa a zajeli dobrý závod. Chci poděkovat celému týmu za skvělou práci, kterou odvedli, nejen dnes, ale během celého víkendu.”

Aleix Espargaro – 9. místo

“Nemohu si pomoci, ale jsem spokojený. Hlavně když se podívám na pozici v šampionátu, což se opravdu počítá. Být na devátém místě po dvou závodech není tak špatné. Upřímně, doufal jsem, že to bude ještě lepší, hlavně ve druhé části závodu. Nebyli jsme rozhodnuti, zda použít střední nebo měkkou pneumatiku a nakonec jsme zvolili měkkou, když jsem o tom přemýšlel díky Quartararovi. Jasně jsem cítil úbytek výkonu pneumatiky, začalo se mi hodně prokluzovat kolo a nebylo možné dosáhnout mého tempa. Bylo to osm velice těžkých kol, ale skončit devátý, i když před námi byl dvojitý pád, není tak špatné. Než budeme připraveni získávat lepší místa bude důležité dokončovat závody a sbírat body.”

Pol Espargaro – 10. místo

“Samozřejmě, že jsem spokojený. Získali jsme body a zajeli dobrý závod. Skončili jsme patnáct vteřin od druhého místa a byl to rychlejší závod, než v loňském roce. Stahovali jsme ztrátu na přední kluky, ale za určitých podmínek jsme neměli přilnavost. Až do konce jsem bojoval s mým bratrem o deváté místo, ale nakonec se to nepodařilo. Každopádně od Kataru tu je zlepšení. Motorka je lepší a myslím, že na těchto tratích – Katar, Argentina a Austin – jsme měli v minulosti problémy a můžeme vidět, že stahujeme ztrátu a jsme lepší a lepší. Miguel zajel skvělý závod a můžeme vidět, že byl rychlý už od Warm Upu.”

Miguel Oliveira – 11. místo

“Jsem opravdu potěšen tímto závodem. Je pěkné dojet na bodech, což byl náš cíl při příjezdu do Argentiny. Nakonec to byl dobrý víkend s dobrou kvalifikací, kde jsme zlepšili naše rychlé kolo a na motorce jsem se cítil dobře. Teď máme týden na odpočinek a poté se vrátíme do Texasu, což je další trať, kterou potřebujeme s touhle motorkou poznat. Jsem docela spokojený s mým výkonem v Argentině, byl jsem druhá KTM a velice blízko Polovi, takže si myslím, že jdeme správnou cestou.”

Jorge Lorenzo – 12. místo

“Nejprve chci pogratulovat týmu Repsol Honda a Marcovi Marquezovi k vítězství tohoto závodu. Marc byl fantastický celý víkend. Ve Warm Upu jsme udělali docela velký pokrok, byl jsem schopný jet rychleji a do závodu se cítil dobře. Bohužel jsme měli trochu smůlu, když jsem si na startu smáčkl limit na pit lane a motorka nemohla jet. Když jsem to zjistil, tak jsem byl vzadu, takže jsem musel bojovat skrz startovní pole. Byl jsem schopný se dostat vpřed, ale s tímto výsledkem nemůžeme být spokojení.”

Cal Crutchlow – 13. místo

“Nejprve chci poděkovat mému týmu za skvělý víkend a pozitivní závodní tempo. Myslím, že jsme dnes ukázali, že jsme byli schopni bojovat o stupně vítězů a možná, že jsem mohl bezpečně získat druhé místo. Ale to nebylo, když komisaři řekli, že jsem ulil start, s čímž vůbec nesouhlasím, stejně jako můj tým. Jsme zklamaní, že jsme dostali penalizaci průjezdem boxy, ale musíme tuhle situaci akceptovat. Museli jsme projet a poté jsem jel jak nejlépe to šlo. Do konce závodu jsem měl dobré tempo. Nyní se musíme dívat vpřed, kdy nás čeká Texas a kde máme v plánu zajet další dobrý závod.”

Francesco Bagnaia – 14. místo

“Bylo velice důležité závod dokončit a poznat toho co nejvíc. Jsem docela spokojený s výsledkem, je to dobrý počáteční bod. Hodně jsem se toho naučil o tom, jak mám jezdit v první fázi závodu. Dobře jsem odstartoval a podařilo se mi jet rychle, ale přehřál jsem přední pneumatiku. Byl to dobrý víkend a míříme do Austinu s jistotou.”

Johann Zarco – 15. místo

“Celý závod jsme měli problémy. Na začátku závodu jsem trefil Jorgeho Lorenza, takže jsem se dostal téměř na poslední místo. V prvních osmi kolech jsem měl dobrý pocit, ale nemohl jsem předjet mé soupeře a pak začala být jízda na motorce těžší a těžší. Musel jsem vynaložit hodně energie, abych se dostal na body. Předjeli mě dva jezdci a nakonec jsem měl štěstí, že jsem získal 15. místo. Je těžké prožívat takové závody. V tuto chvíli nemůžu jet tak, jak bych chtěl, ale budeme s týmem pracovat na maximum, abychom se adaptovali na tyto podmínky. Později budeme mít více věcí, na kterých budeme pracovat. Pol a Miguel zajeli pěkný závod, takže když se dostanu k nim nebo budu první KTM, tak to bude trochu uspokojivé, ale abychom se dostali dopředu, tak potřebujeme další věci. Chci zůstat pozitivní a vím, že všechno, co teď děláme, nás posílí v budoucnu.”

Hafizh Syahrin – 16. místo

“Jsem velice spokojený , že jsme náš poslední závod zlepšili! Moc děkuji týmu Red Bull KTM Tech3, že mi dál věřili. Do závodu jsem byl motivovaný, i když byl začátek těžký. Jsem spokojený, protože jsem byl schopný jet s Johannem Zarcem, ale potřebujeme pracovat na zadku. Skončili jsme velice blízko k bodům, ale daleko od čela. Potřebuji se učit, být trpělivý a dál si udržet motivaci na vysoké úrovni.”

Andrea Iannone – 17. místo

“Na této trati jsme měli trochu zvláštní problémy, protože ty začaly, když se začala zlepšovat přilnavost. Většinou výkon vzroste s lepším gripem, takže naším hlavním cílem bude nyní porozumět této anomálii. Nemám z toho obavy, víme, že tu potenciál je a věřím práci Aprilie. Přesto, že jsem dnes startoval pár řad vzadu, byl jsem schopný se udržet skupiny, i když jsem bez slipstreamu na rovince ztrácel.”

Maverick Viñales – závod nedokončil (1 kolo do cíle)

“Viděl jsem opakovaný záběr incidentu s Francem a nebylo to nic. Bylo to poslední kolo a všichni jsme se snažili o to nejlepší, takže to byla jen jedna chyba a tak to je. Možná, že v příští závodě udělám stejnou chybu já, takže je to něco, co se dá vysvětlit, nemám s tím problém. Měkké pneumatiky byly určitě dobré rozhodnutí, protože v prvním kole, i přes to, že jsem neodstartoval dobře, jsem předjížděl spoustu jezdců. Na konci prvního kola si myslím, že jsem byl třetí nebo čtvrtý. To nebylo špatné, ale motorka nefungovala perfektně, takže musíme dál pracovat a uvidíme, zda to dokážeme vyřešit pro příští závod. Upřímně, na každé trati se cítím dobře a ukazujeme dobrý potenciál. jen v závodech máme zatím nějaké problémy. Když je na tom motorka dobře, vždycky jsem v trojici nejlepších.”

Franco Morbidelli – závod nedokončil (1 kolo do cíle)

“Závod se pro nás vyvíjel dobře a bojovali jsme o přední pozice – tak jak jsme chtěli. V některých částech trati jsem se cítil opravdu silný. Byly to skvělé chvíle, kdy jsme si to rozdávali s Valentinem Rossim, Jackem Millerem a Calem Crutchlowem. Byl to opravdu dobrý závod až do posledního kola. Bojoval jsem o šestou pozici, když jsem narazil do Mavericka Viñalese. Nechtěl jsem ho předjíždět, ale nemohl jsem správně zabrzdit kvůli dvojitému slipstreamu. Možná, že to bylo i v kombinaci s tím, že jsem se nechtěl nechat předjet Danilem Petruccim. A nakonec jsem nás dva shodil. Byla to pro oba škoda, ale naštěstí jsme oba v pořádku. Je důležité si ze závodu vzít pozitiva, takže si musíme dál udržet tuto úroveň a pokračovat ve zlepšování v příštím závodě. Yamaha a tým pracovaly opravdu dobře během celého víkendu, což je to, co si odnáším z tohoto závodu.”

Joan Mir – závod nedokončil (4 kola do cíle)

“Ještě řešíme, co se stalo, ale od začátku závodu jsem neměl dobrý pocit z přilnavosti zadního kola. Slušně jsem odstartoval a když jsem byl za Alexem, byl jsem připraven s ním jet přes ostatní. Bylo by dobré se od něj učit a spolupracovat. Tohle bylo poprvé v mé kariéře, co jsem zajel do boxů, ale opravdu jsem měl zvláštní pocit, který přicházel od zadního kola.”

Tito Rabat – závod nedokončil (10 kol do cíle)

“Byla škoda, že jsem spadl po dobrém startu a slušném závodě. Už se těším na Austin.”

Karel Abraham – závod nedokončil (11 kol do cíle)

Není k dispozici…

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno