Závodníci královské třídy MotoGP hodnotí závod Grand Prix České republiky 2019.

Vrcholem každé Grand Prix je závod královské třídy a ten v Brně byl dnes o více než půl hodinu odložen kvůli počasí. Během vyhlašování stupňů vítězů třídy Moto2 začalo pršet a trať byla mokrá hlavně v prostoru startu a cíle. Závod byl proto pozdržen a jezdci si poté chválili dobré rozhodnutí ředitelství závodu. Po čtyřiceti minutách bylo odstartováno na suché trati a závod ve stylu start – cíl vyhrál Marc Marquez, který si tím opět navýšil náskok v celkovém hodnocení šampionátu. Za ním skončil Andrea Dovizioso a pěkné třetí místo získal Jack Miller, který je zároveň nejlepším satelitním jezdcem. Karel Abraham při domácím závodě bohužel na body nedosáhl a dojel devatenáctý.

Marc Marquez – 1. místo

“Od začátku jsem se opravdu koncentroval, protože tu stále zůstávala nějaká mokřejší místa, zejména v první zatáčce. Věděl jsem, že jsem si potřeboval udržet můj rytmus, protože jezdci Yamahy startovali za mnou a ve Warm Upu byli silní. Poté jsem viděl, že se za mě dostal Dovi, takže jsem na to musel dál tlačit a tlačit. V desátém kole jsem měl malé varování, což bylo ve chvíli, kdy jsem na to tlačil ještě víc, abych si vytvořil náskok. Odložení závodu bylo nejlepší rozhodnutí, jaké se mohlo udělat, protože na trati byly různé podmínky a bylo by to docela nebezpečné. S počasím to byl šílený víkend, ale celý tým Repsol Honda byl perfektní a hodně mi pomohl k dosažení tohoto vítězství.”

 

Andrea Dovizioso – 2. místo

“Jsem spokojený s dnešním druhým místem a ve skutečnosti jsme byli celý víkend dost rychlí, i když jsme bohužel nedokázali vyhrát závod. Rozhodl jsem se pro jinou zadní pneumatiku, než měl Marc Marquez a na začátku jsem na to hodně tlačil, abych se ho udržel. Když ale začal brzdit tvrději, neměl jsem na předku žádný prostor na to tlačit víc. Je to škoda, ale nebyli jsme za ním tak daleko, takže si musíme dál věřit. Jsem pozitivní, protože zítra nás tady v Brně čeká důležitý test, ve kterém budeme zkoušet spoustu nového materiálu.”

 

Jack Miller – 3. místo

“Jsem velice spokojený s tímto výsledkem a děkuji týmu, protože tento víkend předvedli neuvěřitelnou práci. Když mě Alex Rins předjel, zůstal jsem v klidu a to mi umožnilo pošetřit pneumatiky a poté na něj zaútočit v závěru závodu. Odložený start? V první zatáčce by to bylo velice nebezpečné. Bylo to správné rozhodnutí a je pěkné vidět, jak Dorna dbá na bezpečnost.”

 

Alex Rins – 4. místo

“Stupně vítězů byly velice blízko a je to trochu škoda, protože jsem celý závod tvrdě bojoval a snažil se dotáhnout na Doviho, který jel přede mnou. V posledních pěti kolech jsem ale cítil, že mi poklesl grip , ale i tak jsem spokojený se čtvrtým místem. Zítra budeme testovat a budeme zkoušet spoustu věcí, což mi umožní jet do Rakouska, které je příští týden, s dobrým pocitem a připraven na boj opět v přední skupině.”

Cal Crutchlow – 5. místo

“Na konci prvního kola nebo prvních dvou, tří, na tom nezáleží, jsem ztrácel 3,8 vteřiny nebo něco takového, takže jsem v prvních kolech závodu ztratil spoustu času a nebyl schopný to stáhnout zpátky. Možná, že jsem za Danilem Petruccim a Valentinem Rossim dlouho ztrácel čas, ale dal jsem do toho všechno. Měl jsem dobré tempo a byli jsme spokojeni s výsledkem vzhledem k tomu, kde jsem stáli na startovním roštu. Dobře jsem odstartoval a byl to dobrý závod, ale opotřeboval jsem zadní pneumatiku a začal ztrácet na přední kluky. Byl jsem o čtyři vteřiny za nimi a v jednu chvíli se dostal na dvě, ale tím jsem hodně tlačil na zadní pneumatiku a pak už byly podmínky na trati opravdu špatné. Celkově jsem spokojený, tým odvedl dobrou práci, Honda odvedla dobrou práci a musíme být spokojeni s tím, že odjíždíme s výsledkem v Top5 poté, co jsme tento víkend neměli dobrou kvalifikaci a ani dobrý pocit z motorky.”

Valentino Rossi – 6. místo

“Odstartovat závod ve dvě hodiny odpoledne by bylo velice nebezpečné, protože v prvním sektoru bylo hodně mokro a když by všichni měli jet na slickách a pak přijet do první zatáčky společně…. Pro mě je tohle nejnebezpečnější věc, kterou bychom měli udělat. Takže jsem požádal, zda by bylo možné start odložit a myslím, že to byla správná volba, protože jsme měli ke konci závod na úplném suchu. Samozřejmě, že nejsem spokojený s šestým místem, ale byl jsem schopný jet na mé motorce lépe a ke konci to nebylo tak špatné. Kluci vpředu byli rychlejší než já, ale bylo to lepší, než v posledních závodech, takže to je docela pozitivní. Máme nějaké věci, které chceme zítra vyzkoušet. Máme novou specifikaci motoru a také nějaké další věci, takže jako pokaždé to bude důležitý test a uvidíme.”

Fabio Quartararo – 7. místo

“Sobota byla náročná, ale na neděli jsme si dali cíl být nejlepším nováčkem a snažit se být v Top8. Obou těchto cílů jsme dosáhli. Je to první závod, ve kterém jsem cítil, že musím pošetřit pneumatiky a hodně jsem se z toho naučil. Podmínky na trati byly zvláštní a na začátku jsem byl trochu ve stresu, protože nemám moc zkušeností, ale jsme spokojeni s naším výsledkem. Předjel jsem pár jezdců a hodně se z toho naučil, jak pošetřit pneumatiky a jak být agresivnější, když to potřebuji. Zkusil jsem na to ke konci závodu tlačit, abych se dotáhl na Valentina Rossiho a zkusil s ním poprvé bojovat, ale je škoda, že jsem nebyl schopný na něj ztrátu stáhnout.”

Danilo Petrucci – 8. místo

“Samozřejmě, že to pro mě byl nejtěžší závod roku. Včera se mi nepodařilo zajet rychlé kolo na suchu, protože už v pátek jsem měl na tomto okruhu trochu problémy. Závod byl těžký hned od začátku, protože jsem neměl moc gripu a vedoucí jezdci se okamžitě odtrhli. Poté bylo těžké bojovat i s ostatními, protože jsem měl ke konci závodu opotřebované pneumatiky. Je to škoda, protože Alex Rins na mě získal nějaké body do hodnocení, i když jsem stále třetí. Naštěstí nás zítra čeká celý den testování, abychom poznali, co můžeme zlepšit.”

Takaaki Nakagami – 9. místo

“Bylo opravdu těžké se koncentrovat, protože si myslím, že všichni byli připraveni jet a poté jsme měli 40ti minutové zdržení. Snažil jsem se udržet soustředěnost, takže jsem dobře odstartoval. Od začátku byl za Calem, takže jsem se ho snažil udržet. Byl to náročný závod a bylo těžké si zachovat časy na kolo a pozici. Pořád jsem se držel v Top10, mohlo to být lepší, ale jsem spokojený s tím, že jsem další závod dokončil v desítce nejlepších. Je to pro nás velice důležité a musíme pokračovat ve zlepšování mé jízdy. Zítra máme test a máme nějaké nápady, co chceme vyzkoušet, takže musíme dál tvrdě pracovat pro příští závod.”

Maverick Viñales – 10. místo

“Startoval jsem z mokrého místa na trati a samozřejmě, že to byla malá nevýhoda, ale Álex startoval přede mnou, ze stejné strany startovního roštu, a byl v pohodě. Myslím, že jsme ztratili hodně gripu v porovnání s ránem, což je něco, s čím často na mé motorce bojujeme. To je něco, co musíme zlepšit. Zítra nechci během testu přemýšlet o roce 2020, je to ještě daleko před námi. Chci se soustředit na věci před Rakouskem, takže to bude důležitý test pro zlepšení motorky pro příští víkend.”

Pol Espargaro – 11. místo

“V kvalifikaci to šlo dobře a dnes jsme v prvních čtyřech až pěti kolech dokázali udržet tempo vpředu poté, co se mi v tak zvláštních podmínkách podařilo dobře odstartovat. Jakmile se mi opotřebovala pneumatika, začalo se mi prokluzovat zadní kolo, hlavně na rovinkách a to znamenalo, že jsem ztratil nějaká místa. Snažil jsem se jet s Valentinem Rossim, Danilem Petruccim a Calem Crutchlowem, ale bylo to komplikované. Hodně jsem ztrácel v každém kole, takže dnes máme nějaká pozitiva i negativa. Těšíme se na zítra a uvidíme, zda se můžeme zlepšit. Pro příští víkend máme velké cíle.”

Francesco Bagnaia – 12. místo

“Byl to velice těžký víkend. Neměli jsme moc času na práci, protože v sobotu pršelo. Nalezli jsme správný směr za mokrých podmínek a byli jsme schopni to zopakovat i při nastavení na sucho. Od Warm Upu jsem měl pozitivní pocit. Bylo pro mě důležité dokončit závod a už se nemůžu dočkat Rakouska, trati, kde je Ducati vždycky velice rychlá.”

Miguel Oliveira – 13. místo

“Byl to hezký závod: těžký pro všechny, zejména ve zvládnutí gripu zadního kola. Tempo bylo nejlepší, jaké jsem mohl mít. Odvedli jsme skvělou práci poté, co jsme měli jen jeden den suchých tréninků. Tým mi připravil dobrou motorku, takže jsem opravdu spokojený. Ztráta na prvního není tak velká, je to druhá nejlepší ztráta za celou sezónu. Určitě se zlepšujeme a musíme dál takhle pracovat.”

Johann Zarco – 14. místo

“Nešlo to podle plánu, jaký jsme měli. Myslím, že se mi prokluzovalo kolo kvůli tomu, že jsem byl na pravé straně trati, kde byla ještě mokrá místa. Bylo to správné rozhodnutí, že jsme počkali čtyřicet minut a závod odstartovali se slicky. Nepodařil se mi start, ale byl to dobrý boj a dal jsem do toho všechno, abych jel co nejvíce konstantně. Bylo dobré, že jsme nakonec získali body a porazil jezdce, se kterým jsem až do konce bojoval. Chci říct, že jsem spokojený, ale je to kvůli tomu, že jsem poslední dva závody nedokončil, což je největší zklamání. Na druhou stranu není v porovnání se včerejškem 14. místo tak uspokojivé, ale je to místo, kde se nyní nacházím.”

Stefan Bradl – 15. místo

“Nejsem spokojený s konečným výsledkem, protože si myslím, že jsme měli mnohem větší potenciál. Od pátku jsme se zlepšovali, ale sobotní podmínky a nedostatek času nás stály dnešní závod. Během závodu jsem měl problém s přilnavostí zadního kola a zatáčením. Byl to velice náročný víkend a byli jsme schopni hodně pracovat pro Hondu. Získat bod bylo dobré, ale doufám v mnohem víc v Rakousku. Jsem nadšený, že jsem byl požádán, zda se připojím k týmu Repsol Honda ještě jednou během příštího týdne a opravdu už myslím na tento závod.”

Tito Rabat – 16. místo

“Byl to těžký víkend a je to škoda, protože je to okruh, na kterém jsme byli dobří. Špatné podmínky mi nepomohly, ale byli jsme schopni bojovat až do konce. Dojeli jsme kousek za bodovanými pozicemi, což je pozitivní. Jsem spokojený s týmem a touto situací. Zítra tu zůstáváme na testy a budeme pokračovat ve zlepšování.”

Andrea Iannone – 17. místo

“Bohužel jsme měli problémy celý víkend. Na začátku závodu jsem se snažil co nejlépe zvládnout pneumatiky, abych mohl něco získat ke konci, ale nestačilo to. Zítra nás čeká důležitý den testu. Musíme se soustředit na to být reaktivní. I přes problémy se nevzdáme. Chceme pozvednout tento projekt a závody jako takové musí být další motivací pro všechny, pro tým a ty, kteří pracují doma.”

Aleix Espargaro – 18. místo

“Dnes jsem se po výborném startu hned dostal za Top10 a upřímně, myslel jsem si, že by to mohl být další závod jako na Sachsenringu, protože motorka se nezdála špatná. Ale po pár kolech jsem začal mít abnormální prokluzování zadního kola, i na vyšší rychlostní stupně. Je to škoda, protože bez tohoto problému jsem měl dobrý pocit. Na zítřek máme k dispozici nový rám a kyvnou vidlici a také pár nápadů, co chceme vyzkoušet u elektroniky. Bude to poprvé, co to vyzkoušíme na trati, takže se budeme snažit udělat krok vpřed.”

Karel Abraham – 19. místo

“Nejsem spokojený, protože to byl závod, ve kterém jsem měl přinejmenším jet s mým týmovým kolegou. Během první části závodu byl trochu rychlejší a nebyli jsme daleko od sebe, ale pak se něco stalo, cítil jsem na motorce něco jiného a zpomalil jsem. Snažil jsem se tomu přizpůsobit, ale myslím, že problém byl větší a nyní musíme přijít na to, co to bylo. Poté jsem měl problémy se zadním kolem, které se mi hodně klouzalo a neměl jsem žádnou trakci.”

Sylvain Guintoli – 20. místo

“Během závodu jsem se necítil moc dobře a bojoval jsem, ale celkově to pro mě byl pozitivní víkend. Během prvního a třetího volného tréninku jsem byl schopný předvést dobré tempo a byl jsem z toho opravdu nadšený. V závodě jsem doufal v lepší výkon, ale nebylo to možné. Jsem připraven na tvrdou práci s týmem v příštích dnech, abychom během testu nalezli nějaké další užitečné věci.”

Hafizh Syahrin – závod nedokončil

“Jsem velice zklamaný. Byl to opravdu dobrý závod. Cítil jsem se jistě a byl jsem jedním ze tří jezdců, kteří si na předek vybrali tvrdou pneumatiku a z nějakého důvodu jsme předek ztratili. Navíc byl start zvláštní. Snažil jsem se pustit launch control, ale nefungovalo to a moje přístrojová deska byla trochu zmatená, takže jsem musel odstartovat bez toho, což pro mě bylo hodně těžké. V prvním kole jsem se ale cítil opravdu silný a ve druhém kole se dotáhl na skupinu. Dostal jsem se na 15. místo a věděl, že budu schopný předjet Aleixe Espargara, ale nejprve jsem se snažil udržet Mavericka Viñalese a trochu odjet, ale pak jsem spadl. To je závodění, ale všem se omlouvám.”

Franco Morbidelli – závod nedokončil

“Je to škoda, protože to vypadalo, že budeme schopni zajet dobrý závod, protože jsem měl ve Warm Upu a v prvních kolech dobrý pocit. Měl jsem pocit, že na mě Johann Zarco neudělal elegantní pohyb, ale to je závodění a budeme se snažit vrátit zpátky silnější už příští víkend. Je dobře, že máme zítra test, abychom zlepšili motorku a shodili trochu tlaku, který den, jako tento, vytvoří. Navíc je lepší hned skočit do dalšího závodního víkendu.”

Joan Mir – závod nedokončil

“Po startu jsem byl na vnějšku od Franca Morbidelliho a když spadl, nemohl jsem s tím už nic udělat. Tento typ incidentů je vždycky dalším riskem, když startujete vzadu na startovním roštu. Byla škoda, že tam skončil můj závod. Během Warm Upu jsem měl s motorkou dobrý pocit na suchu a byl jsem zklamaný, že jsme nepoznali, jaké bych měl tempo v závodě. Nicméně tohle se stává a musíme už myslet na Rakousko, které je příští týden!”

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno