Německý závodník Jonas Folger musel kvůli nemoci přerušit svou kariéru v MotoGP a od té chvíle jsme toho o něm moc nevěděli. Pro šampionát MotoGP nyní udělal rozhovor, ve kterém se konečně dozvídáme něco víc.

Už to bude téměř rok, co Jonas Folger na domácí trati v Sachsenringu bojoval o vítězství v královské třídě MotoGP a nakonec skončil na stupních vítězů. Na konci loňské sezóny musel svou kariéru nečekaně ukončit kvůli špatnému zdraví a v sedle jeho Yamahy ho na poslední chvíli vystřídal Hafizh Syahrin. Jonas nyní před domácí Grand Prix promluvil víc o svém životním závodě a také o budoucnosti.

Začněme tím, co se událo před rokem – skončil jsi na druhém místě na stupních vítězů, jen za “králem Sachsenringu” Marcem Marquezem.

“Byl jasem tak šťastný, že jsem byl na stupních vítězů. Bylo to pro mě jako vítězství. Bylo to moje první pódium, při mé domácí Velké ceně a na místě, kde jsem měl v minulosti vždycky problémy. Byl to nejlepší moment mojí kariéry a nejlepší závod mého života. Byl to pro mě opravdu náročný víkend, protože to byla moje domácí GP, takže jsem toho musel dělat hodně a neměl jsem žádný volný čas… ale možná, že to bylo dobré, protože jsem neměl čas tolik přemýšlet a jezdil jsem s otevřenou myslí.”

“Závod byl neuvěřitelný, bojoval jsem s Marcem a cítil se, jako by to bylo nereálné. Nikdy jsem nebyl v takové pozici, abych jel s Danim a Marcem… a po pár kolech jsem předjel Jorgeho… byl to opravdu zvláštní pocit, protože když vyzíváte tyto kluky poprvé v závodě a předjedete je, máte silný pocit a zdá se vám to trochu nereálné. Ale bylo to opravdu pěkné!”

Jonas Folger při loňské domácí GP

Co bylo klíčového proto, abys byl takhle vpředu? Od Sachsenringu to byla působivá nováčkovská sezóna.

“Tajemství je v jízdě. Nakonec, pokud jste silní ve své hlavě, cítíte se pohodlně, jedete podle svého a v každé zatáčce a vteřině na limitu, tak můžete jet rychle s jakoukoliv motorkou. Ale pro Sachsenring je nejdůležitější pocit na předku. Doufám, že Johann použije moje data! Sleduji ho každý závod, je můj dobrý kamarád a bývalý týmový kolega, takže mu fandím. V 11. zatáčce jsem hodně získal, protože jsem měl hodně jistoty na předku. Johann je silný jezdec, pokud má vpředu jistotu, takže si jsem jistý, že opět získá úžasné pódium.”

Jak to s tebou vypadá teď?

“Právě jsem se vrátil do Německa. Byl jsem na dlouhé cestě po Evropě… testoval jsem v Aragónu a minulý týden jsem měl další test v Brně. V Brně jsem testoval Triumph s kluky od Kalexu, jen abychom viděli, jak se může změnit šasi a měli také nějaké nové věci k testování. Byli tam také kluci od elektroniky. V tuto chvíli je to docela mladý projekt, takže děláme velký pokrok.”

To je trochu něco jiného, než loňská Yamaha MotoGP, ale v Moto2 ti o šlo dobře, když jsi vyhrál tři závody se strojem Kalex, i když tehdy ještě s motorem Honda.

“V Brně jsem jezdil s Alexem Marquezem. On jezdil na Hondě a já na Triumphu. Závodní stopa je opravdu jiná. S Triumphem musíte jet mnohem víc ke stopě MotoGP. Máte přímější nájezdy do zatáček, máte menší rychlost v zatáčkách a jsou tu těsnější výjezdy ze zatáček. Tohle si můžete dovolit, protože Triumph má trochu více točivého momentu a můžete si trochu více hrát s elektronikou. Je jasné, že to zmenší rozdíl mezi Moto2 a MotoGP. Týmy mají více možností, jak si hrát s motorkou, takže to bude zajímavější z technické i jezdecké stránky, protože je to blíž k motorce MotoGP a příprava jezdců na přestup bude mnohem lepší.”

Tím ses připravoval na příští sezónu? Nebo jsi jezdil jen proto, že tě to baví a chtěl jsi získat zkušenosti?

“Jezdil jsem jen dvakrát, takže potřebuji jezdit ještě víc. V tuto chvíli nemůžu říct, zda budu závodit nebo ne, ale je jasné, že budu na motorce. Nezáleží na tom, zda budu závodit nebo testovat. Jakmile se budu cítit dostatečně fit, abych věřil tomu, že zvládnu celou sezónu, dvě sezóny nebo ještě víc, vrátím se k závodění.”

Zdroj: MotoGP

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno