Před Velkou cenou České republiky v Brně probíhá každoročně ve středu setkání českých závodníků s dětmi v dětské brněnské nemocnici. Díky letošní nové spolupráci s Dornou, promotérem MotoGP, se podařilo i jednoho bývalého dětského pacienta dostat do depa mistrovství světa.

Foto: Robert Sobčák

S každými závody MotoGP v Brně jsou spojeny i doprovodné akce a jednou z nich je také středeční návštěva závodníků v dětské nemocnici. Tato setkání řeší nadace Niké spolu s Automotodromem Brno. Vše spočívá v tom, že přijdou závodníci do nemocnice, projdou vybranými dětskými odděleními, rozdají autogramy a dárky a hlavně, zvednou náladu hospitalizovaných dětí.

Bonusem k letošnímu roku bylo to, že jsme do depa MotoGP dostali Martina Slávika, který v dětské nemocnici strávil delší dobu. Tato návštěva se podařila ve spolupráci nadace Niké, Roberta Sobčáka a společnosti Dorna Sports, promotérem šampionátu MotoGP. Mediálním partnerem byl časopis Motohouse a redaktorka Eva Koňáková. Na to se pokusíme v příštím roce navázat a cílem bude zrealizovat návštěvy dětí během všech tří dní závodů v Brně.

S Martinem Slávikem jsme udělali krátký rozhovor, aby přiblížil v jaké je situaci.

Ahoj Martine, jak bys nás ve stručnosti seznámil se svým příběhem?

“Když zavzpomínám na můj příběh, tak jsem byl od mala sportovec. Jako malý jsem závodně tancoval, ale když mi bylo čtrnáct, tak jsem při cestě na trénink spadl pod tramvaj, která mě srazila. Kvůli tomu jsem přišel o pravou nohu, navíc jsem měl i druhou nohu pochroumanou. Strávil jsem nějakou dobu v nemocnici a musel se znovu učit chodit. Nicméně hned poté jsem se opět vrátil ke sportu. Nyní hraji v reprezentaci basketbalu na vozíčkách, plavu a dělám další aktivity kolem.”

To je dobře, že jsi dál aktivní, protože spousta lidí by v tu chvíli přestala něco dělat.

“Je to super, jednu chvíli jsem dělal i s psychologem motivační kurzy pro děti na základních a středních školách. Bylo to o mém příběhu a o tom, jak se něčemu takovému postavit a jak s tím pracovat, aby se tomu nepodávali a mohli i s něčím takovým žít.”

Jak ses popral s tím, že jsi trávil tolik času v nemocnici a co tě motivuje se posouvat dál, nedávno sis udělal i řidičák.

“Já popravdě vůbec nevím. Je to asi o mém postoji, který mám v hlavě. Já jsem byl vždy pozitivní člověk a snažím se být dál pozitivní. Každou překážku, i ty nejtěžší, které jsem měl na začátku, jsem překonával humorem. To mi zůstalo dodnes, takže humor hraje v mém životě velkou roli. A motivace k tomu něco dělat? Už od mala jsem byl energický akční člověk. Rád jsem běhal a sportoval venku, takže potřebuji pořád něco dělat.”

“Miloval jsem basketbal, ke kterému jsem se nakonec dostal. Byla to náhoda, když mě oslovilo pár lidí, že hledají někoho do týmu. Díky tomu jsem se dostal do brněnského týmu a nyní hraji za Pardubice, za klub i reprezentaci. Jezdíme po Evropě, do Rakouska, Itálie, Maďarska, Polska a dalších zemí. Hrajeme různé ligy, evropské mistrovství a další. Kromě toho plavu, kdy mě také olovili různí lidé. Tím, že jsem aktivní a pořád se někde pohybuji, tak za mnou často přijde nějaký člověk a dá mi příležitost, takže proč říkat ne a zůstávat na jednom místě? Chci si užívat života a postupně se to všechno nabaluje. Je to neřízený proces, určitě nemám nějaké plány, že půjdu třeba plavat a musím předvést něco oslnivého. Vždycky se něco podaří a jsem za to moc vděčný, což je i případ MotoGP.”

A jak si užíváš MotoGP?

“Paradoxně veškerý motorsport, ať už to jsou motorky nebo auta, znám jen z televize. Nikdy jsem ještě na živo na závodišti nebyl, takže je to pro mě nová zkušenost: projít si depo mezi kamiony, vidět závodníky, kteří tam projíždí na skútrech a vidět, jak fungují mechanici, kluci přes pneumatiky, je to všechno skvělé. Moc si to užívám a hodně se mi to tu líbí, baví mě to.”

Odchytil jsi některé závodníky?

“Projel kolem nás Marc Marquez a den předtím naopak Valentino Rossi.”

Tak to jsi viděl ty dva nejlepší…

“Jo, přesně v tu chvíli jsem si říkal: “Jo, to je on, tebe znám z fotky.” Takže si to moc užívám.”

Díky Martine za rozhovor a užij si zbytek víkendu!

“Já moc děkuji!”

Martin se kromě procházení po depu setkal také s media manažerkou MotoGP Friné Velillou a bývalými úspěšnými československými závodníky. Následně se projel po obslužné silnice kolem okruhu, takže mohl naplno nasát atmosféru závodů mistrovství světa silničních motocyklů a vidět ty nejsilnější stroje z bezprostřední blízkosti. Vše si moc užil, hodně se mu to líbilo a byl nadšený. My věříme, že podobnou radost a splněný sen dostat se naživo do MotoGP postupně splníme i dalším dětem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno