Kvůli zrušení posledních bodovaných závodů letošní sezóny musela komise SZM předčasně vyhodnotit body letošní sezóny a jak vše dopadlo?

Letošní závodní motocyklová sezóna se bohužel nemohla odjet tak, jak bylo původně naplánováno. Přišli jsme o závody na začátku, ale i konci sezóny. I přes všechna opatření se podařilo Autoklubu České republiky uspořádat pět závodních víkendů Mezinárodního mistrovství České republiky – Miniracing. Naše mladé naděje silničního motocyklového sportu se mezi sebou utkaly na závodech ve Vysokém Mýtě, Písku, Mostě, Chebu, Třinci a na Slovakiaringu. Závodilo se v několika kategoriích a vždy to byly skvělé závody až do posledního kola. Některé třídy byly otevřené až do posledního závodního víkendu, který byl bohužel zrušen, takže už jsme si nemohli užít závěrečný boj o mistrovské tituly.

Organizátoři zatím plánují termín závěrečného vyhlášení sezóny, ale vzhledem k zpřísňujícím se opatřením kvůli šíření Covid-19 se uvidí, zda se vůbec uskuteční.

Ukázkové jízdy akademií

Ukázkové jízdy akademií letos opět ukázaly, že skvěle splňují svůj účel a to, že si mohou zazávodit i ti, kteří ještě nemají závodní licenci. Nejlepším byl letos Matěj Havlík, který pro příští sezónu přestoupí do vyšší třídy. Matěj vyhrál všechny závody, do kterých nastoupil. Za ním skončil Max Hájek, oba dva ze Smrz Academy. Třetí nejlepší byl Vincent Bittman z týmu BRC Šubrt Racing.

Yamaha PW 50

Letošní novou třídou byla Yamaha PW 50, která vznikla hlavně díky spolupráci AČR se Slovenskou motocyklovou federací. Nejlepším byl Lucián Végh se 120 body. Za ním skončil Jakub Adamik a třetí nejlepší byl Šimon Urbančok.

Minimoto Junior A

Velice nabitou třídou byla letos kategorie Minimoto Junior A, kde letos nastoupilo celkem 16 závodníků a patnáct z nich bodovalo. Nejlepší výkon podal Roman Durdis z Riding Schoool Lukas Pesek, který bere titul díky 258 bodům a náskokem 65 bodů. Za ním se seřadili jezdci Smrz Academy v pořadí Pavel Smítka a Martin Hollas.

Minimoto Junior B

Justýna Císařová z týmu Just(y) Ride ovládla letošní třídu Minimoto Junior B díky 206 bodům. Jen o deset bodů za ní skončil Tadeáš Benáček z Akademie Masarykova okruhu a o pět bodů dál je Vít Bromovský, takže je jasné, že v této třídě by se o titul bojovalo až do konce.

Senior Open 50

Ve třídě Senior Open 50 bojovali o přední pozice hlavně týmoví kolegové z Fuky Ultra Racing týmu Tomáš Zdařil a Dita Daňhelková. Tomáš nakonec celkově vítězí s 245 body, zatímco Dita získala 219 bodů. Třetí nejlepší je s rovnou stovkou bodů Petr Bican.

Mini GP Stock

Nejlepším závodníkem ve třídě Mini GP Stock byl letos Václav Bittman z týmu BRC Šubrt Racing, který získal 140 bodů. Za ním skončil Jan Skoupý a Matyáš Eliáš uzavírá trojici nejlepších.

Mini GP Open

Nejvíce závodníků se letos ukázalo v kategorii Mini GP Open, kde bodovalo dvacet jezdců. Díky pravidelné účasti na stupních vítězů se může z prvního místa radovat Michal Prokeš, který nasbíral 174 bodů. Stejný počet bodů má i Adam Vyskočil, ale Michal má na svém kontě o jednu výhru navíc. Jen o šest bodů za nimi skončil Filip Novotný, takže i v této třídě to bylo nerozhodné až do konce.

Ohvale 110

Téměř dokonalou sezónu letos zažil Nicolas Zanin z Riding School Lukas Pesek, který kromě úvodních závodů výborně ovládl závěr sezóny a vyhrával jeden závod za druhým. Nicolas tak nasbíral 248 bodů a je lídrem tabulky. Za ním skončil jeho týmový kolega Lukáš Kubík se ztrátou 15 bodů. Třetí nejlepší byla Dita Štipčáková, takže jak je vidět, i dívky se dokážou prosazovat mezi kluky.

Ohvale 160

Kam přišel, tam vyhrál, to je letošní forma Matyáše Červenky, který byl neporazitelným ve třídě Ohvale 160. I díky tomu dostal příležitost startovat v Mistrovství světa Superbiků ve třídě Supersport 300. Kvůli tomu se také nezúčastnil závodů v Třinci. Ani to ho ale nestálo zisk letošního titulu. Druhý skončil Jindřich Škopek a Filip Juránek vybojoval konečné třetí místo.

Jawa 50 RS a GP

V rámci závodů MMČR – Miniracing se jezdí také třídy Jawa 50 RS a Jawa 50 GP. Ve třídě RS byl letos nejrychlejším Miloslav Vlček, který nasbíral 197 bodů. Za ním skončili Petr Zámostný a Roman Kopp. Ve třídě GP byl nejlepším Jindřich Ulčák a jen o deset bodů za ním skončil Lukáš Plíšek. Jeho bratr Petr Plíšek doplnil trojici nejlepších.

Kompletní výsledky MMČR – Miniracing sezóny 2020:

Matěj Smrž – předseda komise SZM

“Vzhledem ke zrušení posledního závodu jsou výsledky finální a nyní je otázkou, zda-li a kdy bude vyhlášení. Plánujeme termín na 12. prosinec, ale samozřejmě nyní je moc brzy na to říct, zda-li to půjde nebo ne. Já ale doufám, že ano! V některých třídách už bylo o mistrech rozhodnuto, ale v některých jsme bohužel přišli o skvělé finále. I přes Covid-19 to byl letos nejlepší rok, co do počtu jezdců a doufám pevně, že rok 2021 bude ještě lepší. Už nyní společně s komisí SZM pracujeme na novém kalendáři a na možných úpravách vypsaných tříd a věkových limitů tak, aby byl šampionát opět otevřenější jezdcům ze všech výkonnostních skupin. Děkuji všem za letošní sezónu, gratuluji vítězům a všechna čest poraženým!”

Aleš Eder – člen komise SZM za Miniracing

“Za pár let budeme letošní sezónu brát jako neuvěřitelnou historku u piva a budeme se tomu smát. Do smíchu nám ale mnohdy nebylo. Musíme poděkovat všem, kteří se na letošní sezóně podíleli za to, že jsme mohli odjet alespoň 11 závodních jízd. Ty nabídly skvělé závodění s mnoha zápletkami. Do poslední chvíle bylo v mnoha třídách pořadí velmi vyrovnané a osobně mě mrzí, že o konečné pořadí nemohli závodníci bojovat v posledních závodech na Slovensku. Doufáme, že se letos ještě setkáme na vyhlášení a připravíme se na sezónu 2021. Již nyní jsme zahájili přípravy na sezónu 2021 s přáním, aby proběhla v normálním režimu.”