Výsledky sobotních kvalifikací Grand Prix České republiky 2019.

Dnes na brněnském okruhu pokračuje letošní Velká cena České republiky mistrovství světa silničních motocyklů. Oproti pátečním tréninkům od rána v Brně pršelo, takže se třetí volné tréninky jely na vodě. Tím pádem už jezdci neměli příležitost zlepšit své včerejší časy a zabojovat o postup do druhé části kvalifikace. Během dopoledne začala trať osychat, ale před kvalifikací třídy Moto3 se opět rozpršelo, takže se jezdilo stále s mokrými pneumatikami.

Jako první do své kvalifikace vyjeli jezdci nejslabší třídy Moto3 a do první části musel nastoupit Jakub Kornfeil, který včera skončil na osmnáctém místě. Nyní ho čekal boj o postupová čtyři místa, ale to se nakonec nepodařilo. I přes to, že se ke konci kvalifikace zlepšoval, nakonec obsadil šesté místo. To znamená, že zítra bude stát na 20. místě. To je jistě zklamáním hlavně poté, co tu loni získal pole position. Jeho týmový kolega Filip Salač si díky včerejšímu 14. místu užil přímý postup do druhé části kvalifikace, kde skončil čtrnáctý. Dnešního programu se nezúčastnil Gabriel Rodrigo, který si při včerejším pádu v první zatáčce zlomil nejen pravou klíční kost, ale i pánev, takže pro něj závodní víkend skončil.

Po kvalifikaci třídy Moto3 čekal jezdce královské třídy MotoGP ještě čtvrtý volný trénink. Trať byla stále mokrá, ale znatelně vysychala, což pokračovalo i během kvalifikací. Na trati byla po většinu dráhy suchá úzká stopa, ale v některých místech bylo ještě mokro. Ke konci druhé části kvalifikace už to bylo hodně suché, ale nakonec začalo znovu pršet, nicméně to už měli všichni zajetá všechna kola. Pole position pro zítřejší závod získal Marc Marquez s časem 2:02,753, který na poslední výjezd nazul slicky a risk se vyplatil. Za ním skončil se ztrátou 2,524 s Jack Miller a první řadu uzavírá Johann Zarco, jehož od Jacka dělí 0,074 s a konečně se dostal i s KTM do předních míst. Druhou řadu otevře Andrea Dovizioso s Ducati, vedle kterého bude Pol Espargaro, takže si tu KTM zajela doposud nejlepší kvalifikaci, navíc když oba dva její jezdci postupovali z první části kvalifikace. Za Polem stojí jeho krajan Alex Rins. Z Yamahy tu zajel nejlépe Valentino Rossi, který si vyjel sedmé místo na startovním roštu. Karel Abraham bude startovat z 20. místa.

Poslední kvalifikace čekala závodníky střední třídy Moto2 a ti už opět jeli na mokré trati, navíc za deště. Pole position tu vyhrál Alex Marquez, takže bratři Marquezovi mají co slavit. Alex tu zajel čas 2:06,787. Za ním skončil s rozdílem dvou vteřin Sam Lowes a Lorenzo Baldassarri uzavírá první řadu. Dále pak jsou Nicolo Bulega, Fabio di Giannantonio a Marco Bezzecchi, takže se hned tři nováčci dostali do druhé řady.