Freestyle motokrosař Libor Podmol získal na X-Games svoji osmou medaili! Jediný český zástupce na olympiádě extrémních sportů v americkém Minneapolis skončil na druhém místě v závodě Step-up, tedy ve skoku přes laťku.

Podmolovi se povedlo překonat výšku 12,5 metru, což bylo rozhodující pro zisk medaile. Laťku ve výšce 13 metrů už však nepřeskočil. To se povedlo jedině Australanu Jarrydu McNeilovi, který se stal vítězem. Na třetím místě skončil Američan ColbyRaha. „Mám z toho neskutečnou radost. X-Games absolvuji na sériové motorce, kterou jsem si vyzvedl v obchodě a pouze ji polepil. Nakonec se nám ji povedlo skvěle vyladit,“ prohlásil Podmol.

Český freestylemotorkosař potvrdil, že patří ke světové špičce ve skoku do výšky. V konkurenci slavných amerických a australských závodníků vybojoval další medaili, kterou v této disciplíně sbírá od roku 2013. Přitom to na úspěch nevypadalo. „Nevěřil jsem tomu, že to tahle dopadne. Sériová motorka značky Husqvarna neměla zprvu na hlíně skoro žádnou sílu. S mechanikem Petrem Veseckým se nám podařilo motor přenastavit. Vyšlo to skvěle,“ popisoval Podmol, mistr světa ve freestyle motokrosu z roku 2010.

Podmol soutěží Step-up na X-Games procházel bezchybně, ani jednou nemusel opravovat. To soupeři postupně vypadávali, nebo museli absolvovat druhý skok. O medaili rozhodla výška 12,5 metru. Tu překonali pouze tři jezdci. „Velice důležitý byl výběr stopy. Jedna házela více do výšky, druhá do dálky. Rozhodoval jsem se podle svých pocitů a podle toho, jak to zvládali soupeři. Vždycky jsem to propočítával v hlavě,“ dodal Podmol, loňský vicemistr světa. „Také jsem upravil svůj styl, oproti loňsku jsem skákal na placku.“

Laťku ve výšce 13 metrů překonal pouze AustralanJarrydMcNeil. Američan ColbyRaha a Libor Podmol na druhý pokus neuspěli. O stříbru pro českého zástupce na X-Games rozhodl fakt, že na předchozí výšce Raha musel opravovat. „Na to jsem se soustředil. Chtěl jsem hlavně neudělat chybu a shodit laťku. To může rozhodnout o barvě medaile. Jedná se o nové pravidlo,“ doplnil Podmol, který si dnešním stříbrem zajistil účast na příštích X-Games.

„Byla to velice důležitá medaile, vůbec první na X-Games pro Husqvarnu,“ prohlásil Podmol, kterého ještě dneska večer čeká druhá disciplína, a to Best Trick. Tam chce předvést světu novinku, zcela nový trik Running Surfer. Jde o variaci jeho triku Surfer Flip, při kterém se rozjíždí na rampu s nohami na sedle. Ve vzduchu poté bude švihat nohami. „Tuhle kombinaci ještě nikdo neudělal, tak to bude světová premiéra,“ konstatoval český freestyle motokrosař.

X-Games 2018 (Step up)
výsledky

  1. Jarryd McNeil 43′
  2. Libor Podmol 41′
  3. Colby Raha 41′
  4. Ronnie Renner 38′
  5. Bryce Hudson 34′

 

 

Best Trick (02:00) 16. 7.                                 PP Nova Sport 1

Soupeři:Rob Adelberg (Austr.), HarryBink (Austr.), Taka Higashino (Jap.), ClintomMoore (Austr.), Tom Páges (Fr.), JoshSheehan (Austr.), Jackson Strong (Austr.)

Podmolovy medaile na X-Games

2013

Sao Paulo:             3. místo Step Up

Mnichov:              1. místo Step Up

Los Angeles:         2. místo Step Up

2014

Austin:                   3. místo Step Up

2015

Austin:                   2. místo Step Up

2016

Austin:                   1. místo Step Up

2017

Minneapolis:     3. místo Step Up

2018

Minneapolis:     2. místo Step Up

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno