V MotoGP o výsledku rozhodují tisíciny vteřin, ke kterým může pomoci i coach u trati. O této roli promluvil Luca Cadalora, který až do loňské sezóny spolupracoval s Valentinem Rossim.

Závodní víkend MotoGP se vždy rozjíždí pátečními volnými tréninky a vyvrcholí nedělním závodem. Celou dobu jde o to získat co nejlepší nastavení motorky a rychlost nad ostatními soupeři. V MotoGP rozhodují detaily, tisíciny vteřiny a k tomu může pomoci také muž, který stojí u trati a sleduje vše, co se na ní děje – coach. Nesmí mu uniknout žádný pohyb nejlepších jezdců na světě. Právě tuhle roli zastával v uplynulých sezónách Luca Cadalora u Valentina Rossiho.

Luca Cadalora se s Valentinem Rossim spojil před sezónou 2016 a hned od začátku byla známá jeho role, protože na své modré kšiltovce nosil nápis coach. Může ale někdo ještě něco naučit devítinásobného mistra světa?

“Nebylo to o tom, abych ho něco naučil, ale u trati můžu vidět věci, které on v té chvíli nemůže zaznamenat,” vysvětluje Cadalora. “Samozřejmě, že se tým pořád dívá na obrazovky a Vale vidí na trati ostatní jezdce, ale je to vždycky jen výpis něčeho. Já k tomu přidal své vlastní postřehy, abychom tyhle výtěžky lépe pochopili. Samozřejmě, že to moc nepomůže, ale když jde o pár tisícin vteřiny, jedno procento dalších informací může rozhodnout o to tom, zda někdo získá pódium nebo ne. Valentino se to naučil od ostatních jezdců a proto mě najal.”

Luca Cadalora

Všechno to začalo tím, že si Luca Cadalora postavil vlastní superbike Yamahu YZF-R1 jen tak, pro zábavu.

“Valentino o tom slyšel a pozval mě, abych se zúčastnil tréninkového dne s jeho jezdeckou akademií VR46 na trati v Misanu,” pověděl mistr světa třídy 125 ccm z roku 1986 a třídy 250 ccm z let 1991 a 1992. “Zajeli jsme spolu pár kol a poté si popovídali o ježdění. O chvíli později mi zazvonil telefon a Vale se mě zeptal, zda by mě zajímalo stát se jeho jezdeckým coachem. Byl jsem poctěn, ale nechtěl jsem to hned přijmout. Řekl jsem mu, že to můžeme zkusit. Nechtěl jsem s ním být jen kvůli cestování, ale za cenu, pokud mu můžu opravdu pomoci. Poté jsem s ním v únoru 2016 odcestoval na testy na Phillip Islandu. Valentinovi se to líbilo a tak jsme spolu začali spolupracovat, což nakonec trvalo tři sezóny.”

Když se pozorně zadíváme na lidi, kteří stojí u trati, nejsou tu jen profesionální fotografové, kameramani či další zaměstnanci okruhu a Dorny, stojí tu například Stefan Prein, který dělá stejnou práci pro jiný tým, Emilio Alzamora, který tu sleduje Marca Marqueze, otec Andrey Doviziosa nebo testovací jezdec Ducati Michele Pirro. Všichni bedlivě sledují každý detail na dráze, jsou soustředění a zaznamenávají si vše, co by mohlo být důležité.

“V tomhle jsem velice staromódní,” říká Luca. “Někteří jezdečtí “trenéři” si nahrávají videa, která poté analyzují s jezdci. Pokud bych já dělal fotky nebo videa, tak bych se koncentroval na to a unikly by mi jiné věci. To je důvod, proč více věřím poznámkám, které jsou efektivnější.”

Valentino Rossi s týmem slaví pole position v Jerezu 2016

Se svými poznámkami se poté vrátil do boxu Yamahy, kde dál s techniky z Michelinu, Öhlins a týmu hned po příjezdu Valentina do boxu zkoumali pneumatiky a další data. Přesto nechtěl být Luca nikdy hlavním středem pozornosti. Poslouchal to, co Valentino říkal technikům a udělal si další poznámky.

“Co bylo nejnáročnější, to přicházelo poté. Byl jsem součástí všech týmových setkání, kde jsou analyzována všechna data a konzultována s Valentinovými postřehy. No a tomu jsem se zapojil i já. Na základě dat a těchto dvou názorů byla vytvořena strategie. A tohle se dělo po každém tréninku.”

Stávalo se, že tyto postřehy přinesly jasnou výhodu?

“Ne, nebyla tu taková specifická situace. Ale je tu spousta malých aspektů, které když spojíte dohromady s ostatními z týmu, může to udělat lehký rozdíl. Společně to může přinést tu poslední desetinu vteřiny, která rozhodne o vítězství nebo prohře.”

Na konci loňské sezóny se cesty obou rozdělily, protože se Luca Cadalora rozhodl zůstat doma s rodinou. Hlavním důvodem bylo, že je během sezóny dlouho pryč. Valentina Rossiho to zamrzelo, protože s ním byl spokojený.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno