Marc Marquez během zimní pauzy podstoupil operaci ramene. Nyní se intenzivně věnoval rekonvalescenci, aby byl co nejlépe připraven na testování v Sepangu.

Zimní pauza v MotoGP je u konce a závodníci se připravují na start prvního předsezónního testu. Samozřejmě, že jedním z nejsledovanějších bude opět Marc Marquez z týmu Repsol Honda, který vstupuje do sezóny jako úřadující mistr světa. Nyní poprvé usedne na svou RC213V po prosincové operaci ramene. Ještě před testem v Sepangu vyzkoušel svou ruku na tréninkové motorce a s fyzioterapeutem zvýšili intenzitu rehabilitací.

“Když se vzbudím, tak to bolí. Fyzioterapie jsou těžké. Po ránu jsem hodně ospalý, protože jsem nevynechal téměř žádný den. Začali jsme 11. prosince a netrénoval jsem jen 24., 25, 31. a 1. V posledních týdnech to bolelo nejvíc,” řekl Marc Marquez k posledním dním fyzioterapie doma v Cerveře. “Nejtěžší věcí po fyziologické stránce byly od 11. prosince dvě a půl hodiny tréninku ráno a dvě a půl hodiny tréninku odpoledne.”

“Jsou tu dny, kdy je velice trpělivý, zejména v první fázi rekonvalescence. Poté, kousek po kousku, když ubíhaly dny, byl nervóznější. Když jsem mu odstranil ortézu, tak se hned ptal, co může dělat, ale já mu říkal, že dělat nemůže nic a nesmí hýbat ramenem. Poté bylo nutné ho trochu přibrzdit, protože 7. ledna už by byl na motorce, protože na ní prostě chtěl být,” pověděl fyzioterapeut Carlos, který od operace s Marcem Marquezem pracoval.

“Sundali kola z mých motorek!” vykřikl Marc a k tomu Carlos pověděl: “Objednali jsme si to, aby mu je ze všech motorek demontovaly. Když jsme šli do posilovny, šli jsme kolem pár motorek, tak si na jednu vylezl, usadil se do závodní pozice a začal dělat zvuky, jako když jede po trati. Tak moc se chtěl rychle dostat zpátky.” Na to se Marc ohradil: “Tohle neříkej, budou si myslet, že jsem šílený.”

K jeho zdravotnímu stavu Carlos pověděl: “Bez pochyb je jeho rameno v mnohem lepším stavu, než v jakém bylo během celého roku 2018. Pokud jde o jeho pohyblivost, je na 90%. Pokud jde o svaly, tak je jeho ruka na 75 – 80% v otázce síly pohybu. Nyní jsme ve fázi, kdy dáváme celému ramenu komplexní stabilitu. Rameno musí zůstat stabilní. Jeho tělo musí reagovat bez toho, aniž by se soustředil na rameno. Musí se od toho odpoutat a nemyslet na rameno, ale soustředit se na jízdu a jak jeho celé tělo reaguje.”

“Dokud se nedostanu na motorku MotoGP, tak nevím, v jaké jsem formě. Jsem si vědom, že jde o kvalitu, než kvantitu v otázce zajetého počtu kol. Více než cokoliv jiného chci zabránit dalšímu poškození. Jsem si také vědom, že pokud nebudu moci zajet více kol, je to jen test. Z Malajsie všichni odjedeme s nula bodů. Musím být opatrný a nezahodit hodiny, které jsme strávili s rekonvalescencí. Dva měsíce jsem se uzdravoval a byl trpělivý,” řekl Marc Marquez během své fyzioterapie.

Nyní Marca Marqueze a tým Repsol Honda čeká třídenní test v malajském Sepangu, kde se bude jezdit od 6. do 8. února a každý den budou mít jezdci k dispozici osm hodin na trati. Samozřejmě, že půjde nejen o test jeho ramena, ale také nových dílů pro letošní sezónu. Na druhé RC213V bude jezdit testovací jezdec Stefan Bradl. Německý bývalý závodník nahradí Jorgeho Lorenza, který si zlomil zápěstí a soustředí se na návrat na trať při testu v Kataru od 23. do 25. února.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno