Letošní mistr světa MotoGP Marc Marquez si pro Grand Prix Austrálie vyjel start z prvního místa, ale kvalifikace byly dobrou podívanou i pro české fanoušky.

Sobotní program na okruhu Phillip Island v Austrálii začal volnými tréninky. Po ránu bylo na trati opět mokro, takže jezdce třídy Moto3 čekal mokrý trénink. Poté začala trať osychat a začalo se jezdit na slickách, nicméně na závěr kvalifikace královské třídy MotoGP opět začalo poprchávat a pro jezdce to bylo náročné, protože na svých hledích viděli kapky deště, ale jeli na slickách. Náročné podmínky navíc umocňoval silný vítr, který působil problémy všem jezdcům napříč všemi třídami.

Marc Marquez

V královské třídě MotoGP nakonec zajel nejlepší čas Marc Marquez, který ve svém pátém kole zajel čas 1:29,199. Tím, že to před druhou částí kvalifikace vypadalo, že se rozprší víc, všichni se snažili zajet co nejlepší kola hned na úvod. Mechanici se mezi tím pustili do předělání nastavení druhých motorek na mokro, i když ty nebyly nakonec potřeba. Na poslední kola se opět vyjelo na slickách, ale nikdo už si čas nezlepšil. Na druhém místě skončil Maverick Viñales a start z první řady si zajistil i Johann Zarco, který pojede z třetího místa a je tím pádem i nejlepším satelitním jezdcem. Pěkný výkon podával i Karel Abraham, který od začátku první části kvalifikace bojoval o dvě postupové pozice a vypadalo to, že půjde dál spolu s Álvarem Bautistou, tedy šli by oba jezdci, kteří pro tento víkend získali lepší motorky. Nakonec Abáju překonal Pol Espargaro a jemu unikl postup jen o pár tisícin, takže zítra odstartuje z 13. místa.

Mattia Pasini

Ve třídě Moto2 se rozhodlo už v půlce kvalifikace, kdy zajel nejlepší čas Mattia Pasini v hodnotě 1:33,368. Ital nakonec spadl ve čtvrté zatáčce, kde se nejvíce padá, a na trať už se nevrátil. Nic se mu nestalo, ale s motorkou už nevyjel. Krátce poté, co zajel toto kolo, se na druhou pozici dostal Marcel Schrötter a třetí čas zajel Xavi Vierge. V posledních kolech už se tolik jezdců nezlepšilo, takže zůstalo pořadí v první řadě neměnné.

Jakub Kornfeil

Kvalifikační odpoledne rozjeli jezdci nejslabší třídy Moto3, kde se naopak bojovalo až do úplného závěru. Vítězem se nakonec stal Jorge Martin, který v posledním kole zajel čas 1:36,591. Na druhé místo se díky předposlednímu kolu dostal Darryn Binder se ztrátou 0,257 s a třetí příčku si vyjel Ayumu Sasaki, který využil jízdy právě za Darrynem. Pěkný výkon podal Jakub Kornfeil, který se na začátku kvalifikace na chvíli dostal do vedení. Poté pár pozic ztratil, ale v posledních kolech jel opět o první řadu. Z té ho nakonec vystrnadila dvojice Binder/Sasaki, takže Kuba klesl na místo čtvrté. Zítra tak otevře druhou řadu a má dobrou šanci zapojit se do boje o stupně vítězů už od samotného začátku závodu.

Výsledky kvalifikace MotoGP

Výsledky kvalifikace Moto2

Výsledky kvalifikace Moto3

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno