Na legendárním okruhu v holandském Assenu se právě dnes rozjela další Grand Prix mistrovství světa silničních motocyklů. V nejsilnější třídě MotoGP byl během pátečních tréninků Maverick Viñales. Karel Abraham skončil na 15. místě a Jakub Kornfeil ve třídě Moto3 v Top10!

MotoGP

Krásné slunečné a letní počasí přivítalo závodníky MotoGP v holandském Assenu. Od rána je nad tratí modrá obloha, teploty vzduchu se pohybují kolem 24°C a během dne se teplota trati vystoupala z 30°C až na 42°C.

V královské třídě MotoGP byl nejrychlejším jezdcem Maverick Viñales z týmu Movistar Yamaha, který v závěru druhého volného tréninku zajel čas 1:33,378. Maverick dokonale využil měkkých pneumatik a zrychlil v posledních minutách. Oproti ranním časům se zlepšil o více než vteřinu. Na druhém místě skončil Andrea Iannone z továrního týmu Suzuki. Andrea měl nejprve problémy se dostat do Top10, ale postupně se během dne zlepšoval a v závěru podobně jako Maverick využil měkkých pneumatik, takže skončil druhý se ztrátou 0,121 s.

Andrea Dovizioso

Třetím nejlepším jezdcem byl Danilo Petrucci, který je zároveň nejlepším jezdcem na Ducati a nejlepším satelitním jezdcem. Petrux ztrácí 0,386 s. Valentino Rossi opět potvrdil, že mu trať v Assenu vyhovuje a že je to trať vhodná i pro Yamahu, když obsadil čtvrté místo a na svého týmového kolegu ztrácí 0,401 s. Pětici nejlepších doplnil Cal Crutchlow jako nejlepší jezdec na Hondě.

Dlouhou dobu byl během druhého tréninku ve vedení Andrea Dovizioso z týmu Ducati, ale nakonec se v posledních kolech tolik nezlepšil a skončil až na šestém místě. Jen o 0,011 s za ním skončil jeho týmový kolega Jorge Lorenzo, který během prvního dopoledního tréninku spadl na předek v 9. zatáčce.

Marc Marquez

Až na osmém místě skončil Marc Marquez, ale to hlavně kvůli tomu, že během odpoledne jezdil na tvrdých pneumatikách a ani jednou nevyjel na měkčích směsích. Marc také málem spadl, ale opět vše ustál a projel jen kačírkem. Marc byl nejrychlejší v prvním tréninku. Alex Rins dokázal druhou Suzuki dostat na deváté místo a průběžnou postupovou desítku do druhé části kvalifikace uzavírá Johann Zarco, který během druhého tréninku spadl úplně stejně, jako Jorge Lorenzo ráno. Karel Abraham dokázal v závěru odpoledne zrychlit, svůj dopolední čas také vylepšil o vteřinu a obsadil patnácté místo se ztrátou 1,144 s.

Moto3

Ve třídě Moto3 byl nejrychlejším Aron Canet, který zajel čas 1:42,677. Na druhém místě v kombinovaných časech skončil Jorge Martin, ale to díky dopolednímu času. Jorge se snažil během odpoledne zlepšit, ale přišel těžký pád, kdy po highsideru skončil v péči lékařů. Při pádu si poranil kotník, ale zítra by měl nastoupit.

Aron Canet

Na celkovém třetím místě skončil Gabriel Rodrigo se ztrátou 0,138 s. Pěknou pozici před sobotní kvalifikací si vyjel Jakub Kornfeil, který zajel čas 1:42,987, takže obsadil sedmé místo. Za svým týmovým kolegou Marcem Bezzecchim, který je v současné chvíli ve vedení šampionátu, zaostal jen o 0,022 s. Vítěz posledního závodu v Katalánsku, Ital Enea Bastianini, se během druhého tréninku nezlepšil, takže obsadil až 13. místo.

Jakub Kornfeil bude nakonec odsunut o 12 míst na startovním roštu kvůli penalizaci za pomalou jízdu ve třech nebo více sektorech při druhém volném tréninku.

Kombinované výsledky pátečních tréninků třídy Moto3 při Grand Prix Nizozemí

Moto2

Ve třídě Moto2 byl po celý den nejlepší Ital Francesco Bagnaia z týmu SKY VR46, který vyhrál ráno i odpoledne. Během svého 9. kola druhého tréninku zajel čas 1:38,091, který už nikdo nepřekonal. Na druhém místě skončil nováček Joan Mir, který v příštím roce přestoupí do královské třídy MotoGP. Joan nyní ztratil 0,100 s. Dobrý výkon podal Luca Marini, který na svého týmového kolegu ztratil jen 0,155 s, takže obsadil třetí příčku.

Francesco Bagnaia

Fabio Quartararo, který v Katalánsku oslavil své první vítězství v Gran Prix, navázal na minulý víkend a i v Assenu dobře zahájil. Nyní se zařadil na kombinované 4. místo, když se celou dobu pohyboval mezi nejlepšími. Pětici nejlepších doplnil Lorenzo Baldassarri, který své nejlepší časy zajel vždy na konci tréninků. Veterán Mattia Pasini skončil na šestém místě. Andrea Locatelli byl jedním z mála jezdců, kteří se během druhého tréninku nezlepšili, ale díky svému dobrému času z prvního tréninku obsadil kombinované sedmé místo. Do Top10 se dál seřadili Alex Marquez, Marcel Schrötter a Romano Fenati.