Razantním způsobem totiž ovlivňují jízdní vlastnosti motorek. I z nejlepší motorky se kvůli špatným gumám může stát těžkopádná a leckdy i nebezpečná mašina.

Správným uskladněním prodloužíte životnost

Výrobci většinou uvádějí, že pneumatiky by měly vydržet pět let. Je ale pravdou, že nejvíc záleží na tom, jak je skladujete. Jakmile skončí sezóna, zaparkujte motorku na suché místo a důkladně ji očistěte. Pneumatiky pořádně prohlédněte, vyndejte kamínky a gumy osušte. Jestli necháváte gumy na motorce, občas s ní popojeďte, aby dlouhodobě nestály na jednom místě.  Sundané pneumatiky postavte na sebe. V okolí uskladněných pneumatik by vám neměl vytékat žádný olej, aby se guma nepoškodila, a vyhněte se také tomu, aby na pneumatiky dopadalo sluneční záření.

Kontrola tlaku je naprosto zásadní

Označení pneumatik naleznete na bočnici. Z něj se dozvíte rozměry, informace o rychlostním a zátěžovém indexu včetně data výroby. Na stránkách konkrétního výrobce zjistíte, jak máte pneumatiky nahustit. Gumy vybírejte také podle toho, do jakého terénu motorku používáte. V zásadě platí, že čím obtížnější terén, tím hlubší drážky by měla pneumatika mít. Gumy kontrolujte opravdu často a dofukujte podle rad výrobců. V ideálním případě byste tlak měli kontrolovat před každou jízdou, a to ještě před tím, než vyjedete. Než dorazíte k benzínce, guma už je zahřátá a výsledky kontroly budou k ničemu.

Které pneumatiky jsou ty nejlepší?

Jak se gumy postupně ojíždějí, jízdní vlastnosti motorky se zhoršují. Ještě důležitější než zadní guma je guma přední. Někteří jezdci dělají tu chybu, že mění jenom zadní pneumatiku, protože jim přijde sjetá a přední nechávají. To je ale velká chyba. Nikdy také nekupujte gumy, které jsou starší než 4 roky. Tady už nikdo nezaručí kvalitu. A které pneumatiky jsou ty nejlepší? Nemusíte hned kupovat ty nejdražší. Stačí, když vyberete takové, které jsou určené na vaši motorku a pro terén, ve kterém s ní chcete jezdit. A nezapomeňte, že ke kvalitě pneumatik přispějete sami tím, jak dobře se o ně budete starat.

text: iPneu.cz, foto: archiv

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno