V roce 1981 byl model Suzuki GSX 1100S symbolem naprosté brutality a hlavně neukojitelné touhy po absolutní rychlosti. Ti, kdo vyhlíželi novouSuzuki Katana v roce 2018, čekali něco obdobného.

Hodně se spekulovalo o použití turba (kompresoru), o megalomanském navýšení objemu, viděl jsem i náčrtky s větším počtem válců než čtyři – snílci chtěli v nové Kataně příslib nějakého dalšího monstra zrozeného v nové dimenzi…

Nic z toho ale nepřišlo. Suzuki se zachovala střídmě dle rovnice, že velké a nadupané motorky jsou už dnes přeci samá elektronika a ohromné náklady na vývoj. Ty šponují ceny nahoru a Japonec moc dobře chápe, že kusový prodej unikátu je pro jeho byznys zbytečný. On potřebuje lidem nabízet masovky!

Já osobně za rozumný přístup poděkuji, protože my (a nejen chlapci s rozumem z osmdesátky) máme blíž k možnosti svézt se na něčem tak úchvatném, jako je právě reinkarnace snové Katany. A komu je 150 koní málo, ten ať si poposkočí nebo popeběhne…

Ještě dodejme, že tahle nová Katana je nakonec postavena víceméně celá na základu naháče Suzuki GSX-S1000, který byl představen v roce 2015 a jehož hlavním charakterovým prvkem je použití motoru z legendárního superbiku s označením K5.

 

 

Pojďme jezdit

Na testování si samozřejmě beru na pomoc Carlose, protože on je můj protipól, a tak se budeme moct o motorce zas jednou pěkně pohádat. Možná dneska až do krve! Anebo ne? Na prvním dojmu z nové Katany se totiž oba překvapivě shodneme.

„Skvělá jezdecká pozice, do motorky zapadnete doslova jak prdel do hrnce, nádrž je široká, dokonale ji objímají kolena, řídítka jsou příjemná a řádně široká.“ Oběma se nám to líbí, protože tohle je ta skutečná stará škola, kdy vás motorka pozře a jakoby celého pohltí. Jste jedno tělo, jedna duše, a to je moc fajnové.

„No, já bych to plusový hodnocení zas moc neprotahoval,“ brzdí rozlet Carlos, „přeci jen, i když na tom sedíš dýl, tak vnímáš ten podivný a místy až zbytečně obtloustlý design.“

Je to věc názoru a i já se přiznávám, že bych si reinkarnaci Katany v tomto ohledu představoval trochu jinak. Hlavně maska mi přijde zbytečně malá a při vzpomínce na originál snad až zbytečně moc úzkoprsá. Schovat se za ni nedá, praktičnost tedy žádná. A tím se scvrkla, to vlastně není ani pro samotný vzhled žádná kdovíjaká dominanta!

Dojem pak nezachrání ani použití dnes už opravdu málokdy vídaného hranatého světla!

 

 

Motor, motor, motor

Nicméně ani tohle není hlavní důvod, proč o téhle motorce nakonec začít uvažovat. Tím naprosto nejdůležitějším a nejvíc okouzlujícím prvkem je zde motor a jeho chování!

„Vlastně na ní chceš jezdit hlavně kvůli tomu motoru. Těch 150 koní působí masitě, krásně, hutně…“ rozplývá se o pár kilometrů dál znovu můj mladší kolega. Souhlasím, protože motor je na nové Kataně opravdu jako magnet. Staré dobré lanko, žádný elektronický plyn, nikde žádné palivové mapy.

Zespoda na mě promlouvá hlas, který důvěrně znám a kterým mně kdysi kosila sebevědomí legendární GSX-R. Nad tímhle návratem se dokonale rozplývám. Všechno je čité, dřevité, poctivé. Motorka má z elektronických pomocníků vlastně jen ABS, to je dnes již povinností, a pak třístupňovou kontrolu trakce, která je však u dávky 150 koní už dnes vlastně taky nevyhnutelná.

Já staromilec zatleskám. Jen Carlos samozřejmě jednu blechu najde: „Přinejmenším mi tady chybí rychlořazení, pak by byly rozjezdy ještě o 100 % lepší zážitek. Motorka by vybrousila svůj sportovní náboj, ještě víc by se naježila.“

Na quickshifter jsme si už taky v posledních letech zvykli a je pravda pravdoucí, že nám v minulosti vylepšil dojem z mnohých motorek. Katana by asi nebyla výjimkou. Ale co naplat, není tady. Naopak hodně vstřícný nám přišel Suzuki patent nazvaný Low Min-1 Assist, což je taková drobnost, kterou možná ani na první dobrou moc nepostřehnete, ale pomáhá. Vlastně se jedná o asistent pro rozjezdy, kdy motorka sama lehce zvýší otáčky…

„Převodovka jako taková by měla jít do učebnic,“ doplňuje můj parťák téma řazení. „Ta je jako u každé Suzuki naprosto čistá s dokonalým chodem. To musíme napsat a pochválit. Novináři sice po předváděčce modelu v Chorvatsku leckde nadávali, že by první tři kvalty mohly být kratší, ale já nemám ten dojem. Čtyřválec se krásně rozmotává, vyprašuje někam do nekonečna. Je jen zapotřebí si ty poměry zažít a pak si je správně užívat.“

Následuje náš nejmíň pochopitelný test, který ale zkoušíme u všech velkoobjemových motorek. Zařazená šestka, co nejvíc snížit rychlost a zkoušet, od jakého minima se ještě nezakucká. Katana se bravurně pohybovala po silnici na nejvyšší šestý kvalt rychlostí (spíš pomalostí) 31 km/h – a i z ní se dokázala po přidání plynu smysluplně rozjet. Bravo! Tak má fungovat opravdová velká motorka.

 

 

Na blbnutí

Pro mě osobně má (po dnu ježdění) ještě větší hodnotu její samotná ovladatelnost. Nejsem králem brněnského okruhu, ale přesně na takovémhle typu intuitivní motorky si to kolínko dokážu dát.

Ba co víc, nepotím se u toho toporností, jde to samo a baví mě si tu možnost užívat. „Podvozek je poměrně tvrdý, sportovnější, přední vidlice KYB je plně nastavitelná, to mi vyhovuje, stejně jako poněkud tvrdší sedák, o který se dá dobře zapírat.“ Carlos pak ještě dodá: „Wheelie na ní jde velice, velice dobře a fajn dávkovatelná zadní brzda znamená, že jezdit po zadním na Kataně je prostě brnkačka!“

Mně osobně tedy jen několikrát nadskočilo přední kolo o pár milimetrů nad asfalt při akceleraci, ale to už nebudeme měnit – v redakci stačí jedna cvičená opička… V souvislosti s ovládáním bych snad ještě zmínil, že lanko ovládající plyn má opravdu dlouhý krok a občas je potřeba si až přehmátnout, což je věc, s níž jsem se už dlouho u motorek nesetkal.

 

 

VERDIKT

Komu je tedy tahle motorka ve vší své nevšednosti nakonec doopravdy určená? Určitě ne milovníkům maximalismu. Právě naopak.

Je to vlastně postaru ze superbiku poskládaný naháč a právě v tom je jeho největší přednost i hodnota. Je opravdový, je uvěřitelný, má skvělý podvozek a výborný koeficient nabízených radostí.

V segmentu retro je to určitě ta nejlíp ovladatelná motorka! K čemuž připočtěte její motor, který už na stojánku nesmírně krásně proprskává, duní a bublá. A postavit se před něj je jak postavit se před oltář. A co její kontroverzní vzhled? Někomu se bude líbit, někomu ne.

Přeci jen, je to jedním směrem profilovaná motorka. Například mně osobně přijde naprosto úžasný, že bych si k ní mohl pořídit kombinézu v bílo-modré kombinaci s nášivkami Yoshimura a nebejt přitom za trotla… Pokud to máte takhle nějak postavený, tak právě pro vás je nová Katana určená!

 

 

 

Kup si ji, když…

*oceníš, že jde opravdu o klasický superbike,
* víš, že 150 koní je dost,
* rád si věříš v zatáčkách.

 

Nekupuj si ji, když…

*strkáš do motorek USBéčka,
*nežil jsi „tenkrát“,
*Suzuki je pro tebe jen značka…

 

Technická data
Suzuki GSX-S1000S Katana

Motor
Typ: vodou chlazený řadový čtyřválec, DOHC 16V
Objem: 999 cm3
Vrtání × zdvih: 73,4 × 59,0 mm
Kompresní poměr: 12,2 : 1
Maximální výkon: 150 koní při 10 000 ot./min.
Točivý moment: 108 Nm při 9500 ot./min.
Počet rychlostí: 6
Sekundární převod: řetěz

Podvozek
Rám: dvouramenný hliníkový
Přední odpružení: USD vidlice KYB, ø 43 mm, plně stavitelná
Zadní odpružení: centrální jednotka, nastavitelné předpětí pružiny a útlum
Přední brzda: 2× 310mm disk, radiální 4pístky Brembo monoblok, ABS
Zadní brzda: kotoučová, 1pístek Nissin, ABS
Pneu přední: 120/70-17
Pneu zadní: 190/50-17

Rozměry
Rozvor: 1460 mm
Výška sedla: 825 mm
Objem nádrže: 12 l
Pohot. hmotnost: 215 kg

 


text, foto: Karel Táborský, Honza Karásek, vyšlo tiskem Motohouse 1-2/2020

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno