Najít si ten správný cíl pro víkendovou výpravu, bývá často mnohem těžší, než se může na první pohled zdát. Pokusíme se s vámi podělit o pár našich zkušeností – a uvítáme, když se přidáte. Courání se na motorce je fajn, občas se ale vyplatí vědět dopředu, kam vyrazit

Jednou z tras, které rozhodně stojí za hřích,  je silnice číslo 311 vedoucí z obce Králíky (kousek od Červenohorského sedla) do obce Neratov v Orlických horách. Nejenže silnice vede výborným stoupáním, v němž se plazí asfaltový had plný vraceček a z něhož se naskýtají úchvatné rozhledy do okolní české, ale i polské krajiny, ale po chvíli vás silnička vyplivne u Zemské brány, kde do ČR přitéká Divoká Orlice.
V tomto místě doporučujeme na chvíli odstavit mašinu na bočák a projít se po 2,3 km dlouhé naučné stezce podél řeky obsahující 10 zastavení, nebo se třeba jen pozastavit u mostu klenoucího se přes Divokou Orlici a vychutnat si zdejší klid a génia loci.
Zmíněný most patří mezi jednu z dominant Zemské brány. Na jeho stavbě se v letech 1900–1903 podíleli i italští odborníci a za zmínku stojí i údaj o jeho rekonstrukci z let 2004–2005. To byl celý most kámen po kameni rozebrán, očištěn a znovu sestaven. K dobovému rázu téhle lokality přispívají i okolní dřevěná svodidla, která zde byla použita vůbec poprvé na území ČR.

O pár kilometrů dál severozápadním směrem leží na zmíněné libové silnici 311 obec Neratov, kde doporučujeme zastavit před kostelem Nanebevzetí Panny Marie s velmi zajímavou historií a neméně zajímavou prosklenou střechou, která tomuto místu propůjčuje naprosto nepopsatelnou atmosféru. Kostel totiž v roce 1945 vyhořel po zásahu protitankové střely vypálené vojákem Rudé armády a kvůli tomu přišel o střechu, dřevěné schodiště, hodinový stroj i zvon.
V roce 1957 se zřítily promáčené klenby a už už to vypadalo na demolici. K té naštěstí nakonec nedošlo a koncem roku 1989 byl kostel prohlášen za kulturní památku. Od roku 1990 se v něm konaly bohoslužby, zprvu na férovku pod otevřeným nebem a v současnosti, kdy už je téměř zrekonstruovaný, pod zmíněnou prosklenou střechou. O jeho renovaci se totiž už od roku 1992 dobře stará Sdružení Neratov a kostel má skutečně co nabídnout i většině z nás nevěřících.

Lokalita: Orlické hory
Start – cíl: Králíky – Neratov
Délka úseku: 31 km
GPS souřadnice cíle: 50°8’31.811″N, 16°34’45.523″E

www.neratov.cz, www.orlickehory.net

—————————————–poznánka MH————————————————-
***Zde naše výzva k zasílání podobných malých „cestopisů“. Pokud máte pár fotek ze zajímavé vyjíždky (+ trošku popisu místa) a chtěli byste se podělit, neváhejte a zašlete vše na naši adresu somik@motohouse.cz.
My vám budeme nejenom vděční, ale budeme tyhle příspěvky i drobně honorovat!
—————————————————————————————————————

Foto: Radek !GAS! Michna

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno