Nejlepší motokrosaři světa opět proletěli Českou republikou…! Třinácté dostaveníčko seriálu Mistrovství světa hostil uplynulý víkend západočeský Loket. Pořadatelem byl AMK Loket v AČR, který se může pyšnit nejdelší pořadatelskou šňůrou závodů MS…!

Sportovní autoritou a zároveň jedním z hlavních partnerů Velké ceny České republiky je Autoklub ČR. K závodu se velice pochvalně vyjádřil jeho prezident Dr. Jan Šťovíček: „Loketská MXGP byla opět svátkem motocyklového sportu. Pro nás letos velice úspěšný závodní víkend díky Víťovi Markovi a jeho titulu Mistra Evropy! Ale také díky Petrovi Polákovi, který dokázal vybojovat světový bod. Celý víkend byl hodnocen velice kladně po všech stránkách i ze strany zástupců FIM a Youthstream. Loketští pořadatelé dělají skvělou práci a my se budeme těšit na další ročníky, zájem ze strany promotéra určitě je.”

V Lokti se závodilo celkem v pěti kategoriích. V prestižních třídách MXGP a MX2, dále v MS třídy WMX (ženy) a diváci byli svědky také finálových závodů ME tříd EMX65ccm a EMX85ccm. A to vše za účasti českých reprezentantů! A jak to v jednotlivých třídách dopadlo…?

MXGP: Francouzský motokrosař a exmistr světa Romain Febvre (Yamaha, 50b.) si v královské třídě MXGP podmanil Loket, už v sobotní kvalifikační jízdě byl nejrychlejší a v neděli po skvělém výkonu ovládl i obě své jízdy. Další světový šampion Slovinec TimGajser (Honda, 44b.) nakonec dojel vždy spokojeně druhý a za obrovských ovací svých příznivců si průběžně ve světovém žebříčku navýšil svůj luxusní náskok na své soupeře. Na stupně vítězů se ještě dostal spolehlivě jedoucí JeremySeewer (Yamaha, 40b.) ze švýcarské motokrosové školy, který měl vynikající starty.

Do sobotní kvalifikace nastoupili i dva čeští zástupci – Vašek Kovář (KTM, HT Group RT), který se umístil 25., pět míst zaním skončil Rudolf Plch (Suzuki, Haas Racing Team). Smůlu měl druhý den ve volném tréninku Kovář, který upadl, poranil si rameno akvůli bolestem nemohl nastoupit do odpoledních jízd. Rudolf Plch byl v první jízdě 25. a ve druhé 24. Na světové body sice nedosáhl, ale získal důležité zkušenosti, které se mu budou v jednadvaceti letech určitě hodit do další motokrosové budoucnosti.

MX2: Také v této kubatuře jasně kráčí za titulem obhájce prvenství z loňského roku španělský supertalentJorgePrado (KTM, 50b). Na své konto si připsal plný počet bodů, měl výborné starty a jeho jízda,vzhledem k tomu, že je mu 18 let, byla pro oko diváka potěšením a jeho soupeři opět neměli šanci. Na loketské serpentýny bude mít dobré vzpomínky německý závodník Henry Jacobi (Kawasaki, 42b.), vybojoval totiž celkové stříbro a je to jeho nejlepší letošní výsledek, na bronz dosáhl Dán Kjer Thomas Olsen (Husqvarna, 38b.).

V nabité konkurenci se neztratil slovenský motokrosař Richard Šikyňa (JD Gunnex KTM RT, 12b.), když po bojovném průběhu bral 16. resp. 14. příčku, což rozhodně nebylo špatné a celkově to dalo 16. pozici. Hodně se snažil i český zástupce Petr Polák (JD Gunnex KTM RT, 1b.), odměnou mu byl kýžený jeden světový bod za 20. místo v druhém klání, v tom prvním dojel 22. „Za ten jeden světový bod jsem pochopitelně moc rád, ale musím říci, že to bylo o velkém štěstí, vždyť až v posledním kole jsem skočil kvůli poruše motorky M. Harrisona (USA) na dvacátý flek! Do konce MS zbývá pět podniků, každý bod má cenu zlata, takže se budu snažit ještě nějaký ten bodík urvat,“ prohlásil po dojezdu Petr Polák. Další naši reprezentanti na body nedosáhli –  Jakub Terešák (HT Group RT) byl celkově 24. a Martin Krč (Buksa/Ados KTM RT) 26.

 

WMX: Letos je výborně rozjetá novozélandská závodnice CourtneyDuncan (Kawasaki, 50b.) a po vyhraném posledním závodě GP v Portugalsku zaznamenala velký triumf i u nás. Cílem projela vždy s ohromným náskokem před svými soupeřkami. Velký boj se však odehrál na dalších příčkách a nakonec byla přece jenom lepší Němka LarissaPapenmeier (Yamaha, 40b.), před Nancy Van De Ven z Holandska (Yamaha, 40b.), díky úspěšnější pozici v druhé jízdě.

V kvalifikaci se ukázaly i naše nejlepší motokrosařky z domácího republikového mistrovství – Kristýna Vítková (Yamaha Čepelák RT) se umístila 24. a Barbora Laňková (Orion RT) zaujala 30. místo. Po startu první jízdy se zamotaly do hromadného pádu obě naše závodnice a tak čelo musely tvrdě dohánět. Hlavně Vítková nasadila ostré tempo – časy zajížděla velice rychlé (kolem TOP10ky!), ale v urputné snaze udělala chybu, následoval krkolomný pád a konec nadějí. Kristýna v tu dobu už jezdila 16. a další soupeřky měla nadosah, po závodě musela do nemocnice, kde si ji nechali na pozorování.Žádné vážné zranění se naštěstí neprokázalo a ráno ji pustili domů. „Strašně mě to mrzí, protože po pádu hned po startu jsem se rozjela dobře, postupovala rychle dopředu, na dvojáku jsem ovšem nedoskočila a byl z toho ošklivý pád, škoda bodů, mohlo jich být opravdu hodně. Nyní jsem na marodce, ale snad se dám do Kramolína dokupy a potom se s JirkouČepelákem domluvíme, jestli pojedeme do Itálie na svět,“ řekla trochu smutným hlasem velká bojovnice Kristýna Vítková. Českou vlajku tak potom převzala Laňková (Orion RT), která dojela 29. a 24.

EMX85: Prvenství v této juniorské kategorii vybojoval EdvardsBidzans (LAT, Husqvarna, 47b.) a letošní mistr světa z nedávného domácího šampionátu Ital Valerio Lata (KTM, 45b.) se musel tentokrát spokojit se stříbrem, na bronz dosáhl Francouz MarcPrugnieres (KTM, 42b.). Bojovnou jízdu, hlavně v první rozjížďce, ukázal domácím divákůmJulius Mikula (JD Gunnex KTM RT, 18b.), když celkově mu to dalo na pěkné desáté umístění. „S první jízdou jsem docela spokojen, i když se mně stále nedaří dobře odstartovat, nebylo to dobré na MS v Itálii a ani tady to nebylo o moc lepší, na startech prostě musím zapracovat, protože potom sice nejedu špatně, ale ten kontakt s těmi nejlepšími je pryč,“ shrnul své dojmy Julius Mikula.

 

EMX65: Po zisku titulu mistra světa z Itálie byl pochopitelně největším favoritem na ME v Lokti Vítězslav Marek (Cermen RT, 50b.), který si to na domácí dráze od první chvíle užíval a i psychicky se s tím vyrovnal parádně. Na to, jak mladý závodník Víťa je, tak to ovšem klobouk dolů…!Je to však teprve začátek dlouhé, ale náročné cesty. Důležité je, že svět už oněm ví! „Po Itálii jsem chtěl ještě zlepšit starty, což se mi podařilo, potom jsem si už své soupeře jenom hlídal a snažil se jet v klidu. Moc chci poděkovat fanouškům – byli fantastičtí, když jsem je slyšel, tak na poslední lavici v posledním kole jsem jim vždy vystřihl radostí roznožku,“ vyjádřil s nadšením své pocity Víťa Marek. Na stupních vítězů Marka ještě doprovodil Marius Adomatis (LTU, KTM, 42b.) a Semen Rybakov (RUS, KTM, 38b.). Na dva evropské body dosáhl ještě Václav Janout (KTM Silver Action, 2b.) za první jízdu, ve druhé pak byl 26.

Závod to byl každopádně úspěšný a my se nyní můžeme společně těšit na další Velkou cenu České republiky v motokrosu, která je naplánována na poslední červencový víkend roku 2019, tedy na 25.-26.7.2020.

 


zdroj: TZ, foto: Daniel Rais

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno