Díky spolupráci Roberta Sobčáka, nadačního fondu Atýsek, MotoGP a dalších partnerů se podařilo pro dětský domov ve Vranově při aukci vybrat 300 tis. Kč.

Mistrovství světa silničních motocyklů se tento víkend přesunulo na brněnský Masarykův okruh, kde se jede Velká cena České republiky. Ještě předtím byla ve čtvrtek uspořádána aukce fotografií Roberta Sobčáka, předního fotografa závodů MotoGP. Ta se konala ve spolupráci nadačního fondu Atýsek, dalších partnerů aukce a Dorny, promotéra MotoGP.

Akce proběhla v historických prostorách sněmovního sálu Nové radnice v Brně. Nad večerem převzali záštitu místopředseda PS PČR pan Petr Fiala, který se ale neúčastnil a zastoupil ho pan senátor Miloš Vystrčil. Záštitu dále převzali hejtman Jihomoravského kraje pan Bohumil Šimek, jenž byl osobně přítomen, statutární město Brno s primátorkou Markétou Vaňkovou, kterou na akci zastoupili radní města Brna pan David Grund a emeritní primátorka města Brna paní Dagmar Lastovecká. Aukce byla také zaštítěna biskupem královéhradeckým jeho excellencí monsignorem Janem Vokálem, jehož zde zastoupil Mons. Pavel Dokládal, představený Fatimského apoštolátu a kaplan Jeho Svatosti, tedy zpovědník papeže. Příjemným večerem provázel pan Vlastimil Štefl a o kulturní zpestření se během večera postaralo houslové duo Femme 2 Fatale. Zároveň tu na nádvoří byla představena expozice Indian Motorcycles, kteří jsou také partnerem autora.

Večer podpořila spousta další významných osobností ať už z řad politiků, významných podnikatelů či bývalých závodníků. Pokud se zaměříme na motocyklovou část, tak tu byli Peter Baláž, desetinásobný mistr ČSSR ve třídách 125, 250 a 350 ccm a trojnásobný mistr Evropy historických závodních motocyklů, v současné chvíli také organizátor a duše závodů na Slovensku, Bedřich Fendrich, osminásobný mistr ČSSR ve třídách 50 a 125 ccm, tovární jezdec Tatranu, konstruktér a ladič vlastních motocyklů Juventa, Jiří David, dlouholetý špičkový účastník mistrovství ČSSR ve třídě 350 ccm, navíc během GP oslavil své 69. narozeniny, Jan Dobiáš, mistr ČSSSR ve třídě 125 ccm z roku 1984, Miloš Sedlák, mistr ČSSR ve třídě 80 ccm, Miroslav Felgr, majitel firmy FGR, která se v roce 2012 se zúčastnila se svým týmem ve třídě Moto3 celého seriálu MS, Harry Heutmekers, holandský závodník, který u nás léta závodil s československou licencí ve třídě 500 ccm a Superbike a stal se mistrem ČSSR ve třídě Superbike z roku 1991 a také Victor Soussan, bývalý australský závodník Grand Prix.

Robert Sobčák na úvod slavnostního večera pronesl: “Vážené dámy a pánové, chci vás přivítat na tomto charitativním večeru, setkání a aukcí spojenou s tím, co mám nejraději, tedy mými fotografiemi. Jsou to fotografie, kterých si osobně vážím nejvíce. Vybrat ty nejkrásnější bylo velice těžké, ale nakonec jsme vybrali těchto šestnáct fotek. Každá z nich je jiná a snažil jsem se zachytit emoce, totální soustředění jezdce, radost, pláč a vše, co k závodům patří.”

Robert nadále poděkoval zmíněným osobnostem, těm, kteří převzali nad akcí záštitu a všem, kteří ho v jeho práci fotografa podporují. “Rád bych poděkoval nadačnímu fondu Atýsek, všem, kteří převzali záštitu a také těm kteří mi dali možnost a šanci tohle dělat. V první řadě patří díky mé rodině, přítelkyni, ale také přátelům, partnerům a časopisům, kde je publikována moje práce – konkrétně jde o časopisy Moto Journal a Motohouse, který je zároveň mediálním partnerem.

Bez podpory společnosti Dorna by se tato akce nemohla uspořádat, navíc většina fotografií byla od jezdců MotoGP podepsána a ti, kteří nebyli v Brně nebo byli před akcí zaneprázdněni, je podepíší zpětně. “Dále tu v první řadě vítám tři osoby, které této akci velice pomohly. Jsou to zástupci společnosti Dorna, konkrétně Friné Vellila, MotoGP media manažerka, Evangelia Sissis, manažerka akcí, a Ieva Baublyte ze společnosti Alpinestars, která je mým partnerem a pro tuto aukci poskytla originální rukavice sedminásobného mistra světa Marca Marqueze s jeho vlastnoručním podpisem. Moc si také vážím přítomnosti mých fotografických a mediálních kolegů, například Mirca Lazzariho, Chrise Reevese, v neposlední řadě Evě Koňákové, redaktorce časopisu Motohouse, a dalších,” dodal Robert k úvodnímu slovu.

Slavnostního večera se zúčastnili všichni tři čeští závodníci Karel Abraham, Jakub Kornfeil a Filip Salač, kteří své fotografie podepsali přímo na místě a pověděli pár slov hlavně k víkendu, ve kterém chtějí předvést co nejlepší výkon.

Poté už došlo na samotný hlavní program večera a to aukci fotografií. Vzhledem k tomu, že právě podepsané fotografie našich jezdců byly vpředu, jako první se dražila fotografie Filipa Salače. Hned na úvod se přítomní začali intenzivně předhánět, kdo si tuto fotografii odnese a nakonec díky tomu dětský domov ve Vranově okamžitě získal 20 tis. Kč. Následovaly postupně fotografie jezdců Grand Prix ze všech tříd a částky se pohybovaly od 10 do 20 tis. Kč. Ke každé fotografii byl představen příběh, jak vznikla a co zachycuje pro lepší představu, proč je právě tato fotografie ve výběru. Vrcholem pak byl snímek Valentina Rossiho při jeho obvyklé proceduře před nasednutím na motocykl, kde se cena vyšplhala na 36 tis. Kč. Na závěr pak byly draženy zmíněné rukavice Marca Marqueze, které věnovala společnost Alpinestars, za 33 tis. Kč. Dohromady tak dětský domov získal pro své děti částku převyšující 300 tis. Kč.

Akce sklidila velký ohlas u všech přítomných a hlavně splnila svůj účel a pro dětský domov ve Vranově se podařilo získat opravdu pěknou částku. Na závěr patří poděkování všem, kteří se toho zúčastnili.

Foto: Lukáš Ston, Zbyněk Maděryč

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno