Kvalifikační sobota na okruhu Losail v Kataru přinesla souboje o co nejlepší postavení na startu závodů všech tří kategorií. Co je nového? Nečekaná jména v Moto3, fantastické časy v Moto2 a velkolepá válka okolo pneumatik v MotoGP

MotoGP – 2. kvalifikace

Vítězem kvalifikace královské kategorie se stal Andrea Dovizioso. Ten s motocyklem Ducati GP15 zajel čas 1:54,113 a o 0,217 sekundy odsunul na druhé místo jezdce továrny Honda, Daniho Pedrosy. Třetím v první startovní řadě bude druhý z jezdců Repsol Honda Teamu, Marc Marquez. V hlavní části kvalifikace zaznamenal pád Cal Crutchlow.

12. Cal Crutchlow (GBR, Honda) +1,010

Ital Danilo Petrucci a Brit Bradley Smith, zajeli nejrychlejší časy v úvodní části kvalifikace a postoupili do druhé, rozhodující kvalifikační části. Náš Karel Abraham zajel čas 1:55,892, což mu přineslo 10. místo. To znamená, že náš jezdec celkově skončil v kvalifikaci dvacátý a do závodu bude startovat až ze sedmé řady.

Moto3 – kvalifikace

Ve dvou sekundách 28 jezdců, v jedné sekundě 17 jezdců, v půlsekundě 12 jezdců a v jedné desetině čtyři jezdci. Tak extrémně vyrovnaná byla kvalifikace nejslabší třídy Moto3, ve které zvítězil francouzský jezdec Alexis Masbou. Tomu se v Kataru rychlostně tradičně daří, když je držitelem aktuálního rekordu okruhu i absolutně nejrychlejšího kola kategorie Moto3. Masbou zvítězil v kvalifikaci díky času 2:06,170. Na druhém místě skončil španělský závodník Isaac Viñales, který na Francouze ztratil 0,067 sekundy. Společnost v první řadě bude dělat této francouzsko-španělské dvojici Ital Niccolo Antonelli, který na Masboua ztratil pouze 0,075 sekundy.

Náš Karel Hanika zajel čas 2:06,815 a skončil na 14. pozici, do závodu tak bude startovat z páté řady. Nepodařenou kvalifikaci pak má na svém kontě druhý z našich jezdců, tedy Jakub Kornfeil, který s časem 2:07,602 skončil až na 26. místě a do závodu proto půjde z deváté startovní řady.

Moto2 – kvalifikace
Poprvé v kariéře jezdce Grand Prix kategorie Moto2 se z pole position raduje britský jezdec Sam Lowes, který dnešní kvalifikaci vyhrál díky času 1:59,423. Na jeho kvalifikačním vítězství nic nezměnil ani pád při jeho posledním výjezdu na trať. Na druhé pozici skončil francouzský závodník týmu Aki Aja, Johann Zarco, zatímco třetí byl úřadující Mistr světa Tito Rabat.

1. Sam Lowes (GBR, Speed Up) 1:59,423