Letos nás čeká již 26. ročník tohoto závodu doplněný po čtvrté o mezinárodní šampionát na přírodních okruzích International Road Racing Championship.

Jedna z nejkrásnějších přírodních tratí v Čechách je dlouhá 5,19 kilometru s převýšením 90 metrů a během jednoho kola jezdci projíždí 11 pravými a 15 levými zatáčkami.

Závody jsou vypsány v kategoriích Klasik 175 + 250 ccm, Klasik 350 ccm, Klasik 500 + 750 ccm, Side a IRRC Supersport a Superbike.

Již v pátek 25. 8. od 16:00 se můžete se závodníky setkat v budově hořického zámku a prohlédnout si jednotlivé závodní stroje. Součástí bude autogramiáda, rozhovory a ochutnávka hořického piva.

Hořice jsou předposledním závodem šampionátu IRRC před Frohburgem. Startovní listina je plná zvučných jmen jako vždy. Každá kubatura odjede dva závody. V supersportech se představí Joey den Besten, který bude s Kamilem Holánem určitě patřit k favoritům. České barvy bude také hájit Vladimír Šnajdr. Do pořadí ale mohou jistě promluvit i jezdci jako Francouz Pierre Yves Bian či Němci Thomas Walter, Christian Schmitz nebo Belgičan Laurent Hoffmann. Po zranění se na trať vrátí i německý jezdec Wolfgang Schuster. Divoké karty zatím nebudou prozrazeny.

Ze špičky suberbiků nebudou chybět slavná jména jako Sebastien le Grelle, Didier Grams, Erno Kostamo, Johann Fredriks nebo Lukas Maurer. Příjemným zpestřením je ženská účast Holanďanky Nadieh Schoots. České zastoupení bude početné a určitě bude komu fandit. Do závodu nastoupí Marek Červený, Kamil Holán, Petr Bičiště, Pavel Tomeček, Aleš Nechvátal nebo Josef Lukšík. Třída je plně obsazena, a proto do ní zatím nikdo nezískal divokou kartu. Ale necháme se překvapit.

Historické motocykly nabízí plně nabité jezdecké pole se spoustou známých jmen. Ve třídě do 175 ccm uvidíme například Antonína Pleváka, Jiřího Obtulowicze, Ladislava Vitvara nebo Jiřího Koláře. Ve 250 ccm se objeví také samá slavná jména jako Vítězslav Hatan, Luboš Kvasnička, Němec Gerald Nestler, ale i Libor Kaděrka, Petr Najman nebo Lubomír Koudelka. Dvacet pět jezdců najdeme na startovní listině kubatury do 350 ccm, např. Vítězslav Hatan, který vede průběžné pořadí, Václav Slanec, Zdeněk Paznocht, Jiří Švihnos, Karel Kalina nebo Josef Juřík. Ovšem nebude to souboj pouze domácích jezdců. Proti českým barvám se postaví například Marc Michot z Belgie, David Gilbert a David Weber z Velké Británie nebo Steffen Bänsch z Německa. Neopomenutelnou třídou jsou klasické půllitry, tedy motocykly s objemem do 500 ccm. Za zmínku určitě stojí Marc Michot a David Weber, kteří se svými Nortony Petty 500 absolvovali i závody na ostrově Man. Dále opět dorazí loňský vítěz Paul De Doncker, který si hořickou trať hodně oblíbil a Ronald Neef. Českou vlajku bude reprezentovat Martin Vraspír, Pavel Novák, Vladimír Svoboda nebo Pavel Strapina. Nejsilnější veteránskou kubaturou je třída do 750 ccm. Mezi největší rychlíky bude určitě patřit hořický Vítězslav Vyhnálek, Pavel Jančík, František Loučka, Johann Fürböck nebo Christian Sachslehner.

Velmi oblíbenou třídou jsou sajdkáry. Mezi české posádky patří František Prchal a Zdeněk Černý, Jan Fišar s Martou Bodnarukovou, Jiří Virág a Martin Vajdl, Karel Dlabola a Olga Nepomucká, Roman a Ondřej Sedláčkovi, Tomáš Pavel a Josef Synek, Miroslav Medek s Kateřinou Rozenekovou nebo Jiří a Vojtěch Humlovi. Ze zahraničních posádek to pak budou Klaus de Monte s Michaelem Wörnerem nebo Charly Sutter s André Hummelem.