Tovární tým Yamahy zažil těžkou sezónu 2018, proto se během předsezónního testu soustředila hlavně na motor.

Sezóna 2018 v MotoGP byla pro tovární tým Yamahy velice náročná. Získali jen jedno vítězství, když Maverick Viñales vyhrál až v závěru sezóny v Austrálii a Valentino Rossi prožil od dob Ducati rok bez vítězství. Mluvilo se hlavně o tom, že Yamaha na začátku sezóny špatně zvolila motor, který už nešlo změnit. Pro letošní rok právě na tomhle pracovali nejvíce. Jaká byla jejich cesta od prvního testu ve Valencii až po první závod v Kataru?

“Soustředili jsme se hlavně na motor,” řekl Maverick Viñales při testu ve Valencii. To potvrdil i jeho týmový kolega Valentino Rossi: “Nejdůležitější věcí bylo porovnat motory.” Massimo Meregalli, vedoucí týmu, na to navázal: “Měli jsme jeden cíl a tím bylo otestovat motor.”

“Nejprve jsme jezdili se starou motorkou, ale poté jsme přešli k novému motoru a bylo cítit zlepšení, hlavně v místech, kde jsme se potřebovali zlepšit,” dodal Maverick Viñales. “Zkoušeli jsme jiný motor, který už se testoval během sezóny a porovnávali jsme ho s naším standardním. Je tam rozdíl hlavně v tom, že méně zatěžuje pneumatiky,” pověděl Valentino Rossi při testu ve Valencii. Massimo Meregalli k tomu doplnil: “Ve Valencii jsme neměli další díly, protože jsme chtěli vybrat správnou konfiguraci motoru. To pro nás bylo velice důležité.”

Valentino Rossi

Následně se rozjel letošní první předsezónní test, se kterým šampionát zamířil do Sepangu. Lin Jarvis, manažer týmu, k tomu uvedl: “Test v Sepangu je velice důležitý, abychom poznali, na jaké jsme úrovni. Museli jsme provést konečný výběr motoru pro letošní sezónu. Celý rok musíme používat jednu specifikaci motoru, takže byl výběr opravdu důležitý.”

Maverick Viñales v Sepangu řekl: “Od testu v Jerezu jsme neudělali až tak velké zlepšení, takže se musíme ještě zlepšit. Jak ukázala Honda, jsou velice rychlí a konstantní. Pořád máme prostor pro zlepšení a myslím, že pokud chceme bojovat o tento šampionát, tak musíme zlepšit motorku. Já bych byl hlavně rád za zlepšení akcelerace.” Na to navázal Valentino Rossi: “Mám trochu obavy, protože pokud bychom závodili hned po testu, tak bychom měli problémy. Musíme ještě něco zlepšit.”

Poslední předsezónní test proběhl v Kataru, kde se o dva týdny později rozjela letošní sezóna. “Upřímně, jsem docela spokojený,” začal Maverick Viñales. “Myslím, že jsme se dobře zlepšili.”

“Moje tempo je docela dobré. Po třech dnech jsem byl na pátém místě, což nebylo tak špatné,” pověděl Valentino Rossi.

Maverick Viñales

Zlepšení se potvrdilo i během závodního víkendu, kdy Valentino Rossi začal první trénink nejrychlejším pátečním časem. V sobotu Maverick Viñles získal pole position. “Od testu jsme se hodně zlepšili a to už při testu byly podmínky opravdu dobré. Udělali jsme další pokrok a postavili jsme motorku, se kterou se dá bojovat, což je nejdůležitější. Uvidíme, jaký bude závod, ale motorka je připravena,” pověděl s nadšením Maverick po sobotní kvalifikaci na Velkou cenu Kataru.

Závod mu nakonec nevyšel podle představ. “Bylo těžké předjíždět. Chyběla nám rychlost na cílové rovince, ale takhle to je, takže musíme pracovat dál. Já se také potřebuji zlepšit. Zkusíme to v Argentině, kde bych se měl možná pokusit jezdit za ostatními jezdci a být trochu agresivnější. Samozřejmě, že něco pro zlepšení vyzkoušíme, protože teď máme za sebou jen jeden závod,” uzavřel Španěl katarskou Grand Prix.

Mnohem lépe se ukázal jeho týmový kolega, když Valentino Rossi po startu až ze 14. místa nakonec dojel pátý se ztrátou jen 0,6 s na vítěze. “Jsem spokojený, protože to byl dobrý závod. Na motorce jsem se cítil dobře a užíval jsem si to. Musel jsem se dostávat dopředu. Mým hlavním problémem bylo to, že jsem měl vzadu víceméně podobný pocit, jako loni. Musíme na tom dál pracovat, protože na jiných tratích můžeme mít více problémů,” pověděl Valentino Rossi.

Foto: Monster Yamaha Team

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno