Starost o motorku je pro každého motorkáře ta nejposvátnější zábava. Další díl miniseriálu nezákladnějších rad ohledně základních servisních úkonů. Každý kdo chce, zvládne tohle v garáži i sám.

*Jednou za rok určitě doporučujeme vyměnit i brzdovou kapalinu. Nevěřte tomu, že se mění, až když je hnědá – brzdová kapalina je totiž hygroskopická (váže vodu) a stárne působením vzduchu atd. Barva je tedy pouze jedno z hledisek, které může prozradit, že toho má dost, ale není to pravidlem. Viz zase ta Ducati, kde je spojková kapalina tmavá vždy, i když ji měníme ve stejný čas jako brzdy.

Zase na tom není nic těžkého (jen v případě, že už je vaše motorka vybavena ABS, to už bychom asi nechali na odborném servisu).

*Křížovým šroubovákem povolte víčko nádobky. Tedy, hned potom, co prostor pod nádobkou zaplníte hadry nebo papírem, abyste si agresivní brzdovou kapalinou mašinu zbytečně nepobryndali.

*Kapalinu vytáhněte z nádobky injekční stříkačkou tak, aby v ní nezbylo nic. U prázdné nádobky si potom pamatujte pravidlo, že v tomto okamžiku v žádném případě nesmíte zmáčknout páčku brzdy!

*Nádržku poté zalijte novou čerstvou brzdovou kapalinou. Zhruba asi tak jako na fotce.

*Pak najděte dole na brzdiči výpustní šroub, nasaďte na něj klíč a nad něj plastovou průhlednou hadičku. A začněte brzdu tlakovat a odvzdušňovat.

*Odvzdušňování se provádí tak, že pomalu (opravdu zlehka) začnete tisknout brzdovou páčku, budete čekat na to, až na hladinu vyběhne nějaká ta bublinka (ze začátku jich bude dost, nebojte se). A pokaždé, když páčka ztvrdne, uvolněte spodní matičku na výpusti na brzdiči a nechte uvolnit tlak. Tímto způsobem odvzdušňujete tak dlouho, dokud budou nahoru do nádobky vybíhat bublinky – nikam nespěchejte, udělejte to pořádně.

*Pokud má motorka dvě přední kotoučové brzdy, pak odvzdušňujte na obou stranách. A samozřejmě počítejte s tím, že budete muset kapalinu nahoře do nádobky i dolívat.

 

…výměna oleje v motoru, čtěte ZDE

Foto: Honza Karásek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno