Je to pravděpodobně nejslavnější česká silnice. Málokterý biker asi nebude vědět, o co jde, když mu řeknete slovo Dubá. Jenže čeho je moc, toho je občas příliš. A když si ti za barákem bude každej den brousit koleno banda potenciálních sebevrahů, taky ti asi velmi brzo začne drhnout o nervy.

Ku potěše rozdurděných domorodců tedy uveďme, že je nám fakt strašně líto, že se tady tak mocně jezdí… Jenže holt je to stále jen o tom, že se ten váš kousek asfaltu našim cestářům opravdu dost vydařil a má v Česku jen pramalou konkurenci.

O co jde

Setkali jste se s tím v našich textech už asi milionkrát. Víťas tomu říká „Na Dubou”, my ostatní „Liběchovka“. Název hodně souvisí se směrem, odkud na tenhle přírodní „ring” dorazíš. Jasně, Liberečáci to mají kousek z vrchu na Dubou. Naopak „Pražíci” to mají pětatřicet kiláků do Mělníka, na posledním kruháku se zahne směrem na Českou Lípu a samotný kurz jim začíná právě ve vesničce Liběchov.

Slovy čísel je to přesně dvacetikilometrový Eldorádo mezi dvěma benzínkama, vedený dovedně poklidnou chráněnou oblastí Kokořínsko, většinou lesem v ohybech, které dávají jezdci dostatečný přehled a možnost absolutního vyžití. I když (a to je asi největší kámen úrazu) i tady rozeseli kolonizátoři po cestě několik vesnic a místní už pomalu začínají postrádat trpělivosti.

V praxi vypadá celá záležitost asi takhle jednoduše. Dojedeš na spodní pumpu, potkáš pár lidí na motorkách, naleješ si plnou nádrž a zaplatíš u obsluhy (na který je ihned vidět, že ti přeje cokoli, jen ne příjemný den). Pak sedneš na motorku, projedeš rovně Liběchovem (neuhni doleva na Litoměřice!!!) a tradá do lesa. Počet dlouhých i utažených zatáček nebudeme nijak propočítávat, ale je jich vážně dost. Kdo má cit pro „kolenní technologii“, ten se ocitl v ráji.

Jasně, i tady jde o to udržet na uzdě svoje temperamenty. Drna tu málem sejmul kalič v protisměru a o tom kompromisu soužití s domorodci nebudeme znovu drmolit. Kdo je prasák, toho není možné o slušnost ani poprosit, kdo má něco v palici, ten se sem přijel bavit.

Velice pěkná je pak například pasáž před Deštnou, ale to je fakt spíš věc názoru, komu co víc sedne. Celý program končí zase nahoře u benzinky, kde se opět určitě setkáte s další partou motorkářů, a protože je tu větší výběr ve žrádle, dáš si něco dobrýho do sebe. A taky tu mají přátelštější obsluhu :o)

A co potom? Zase nasedneš na mašinu a pustíš se dolů z kopce. Po cestě potkáš několik pařičů, kteří to tu mají najetý snad každej den, ale taky rekreanty na endurech, který si to tudy šinou pro zpestření svý nekonečný blátivý štace. V sobotu je tu většinou hrozně našlapáno, přes týden se tu jezdí taky, ale blbý jsou kamiony a náklaďáky, ty se trapně pletou v cestě.

Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit jedno. V týdnu těsně po poledni to je tady docela super. Jednu dobu jsme sem jezdili trochu fotit, tak to tu vážně trošku známe.

A jakou radu říct na závěr? Bude to i trochu prosba. Ty lidi ve vesnici nemůžou za to, že jsi tak rychlej, tak jim tím neubližuj. Rozmlať se klidně v lese, rejpanců po příkopech je tady požehnaně! Ale určitě sem někdy zajeď, je to vážně jedno z nejlepších poježdění v republice.

Zpověď zatracence

„Do Liběchova jezdím už od chvíle, co mám motorku. A to odsud bydlím víc jak sto kiláků!! Je to vždycky vejlet na celej den. Po obědě vyrazím, tady si to dám párkrát nahoru a dolů, a to je celý. Někomu to může přijít fakt ujetý, ale je to tady tak přesný, že zatáčet by se tady naučil i úplnej debil.”

“Škoda, že takových silnic není v republice víc. Vím, že sem jezděj lidi třeba až z Hradce Králové nebo Ústí nad Labem, hodně je tu i Pražáků. A všechno je to hlavně o tom, že nikde jinde se tak dobře nejezdí.”

“Měřit si časy nebo dokonce honit nějaký rekordy (jak proběhlo dost naivním TV šotem), o tom nic nevím. Sem se jezdí pro radost a pokecat se stejnejma pacientama. To je účel. A že to může vypadat rychle, o tom přeci motorka je…”

“A ještě něco. V poslední době je lepší si celý úsek nejdřív v klidu projet okouknout, jestli někdo nenasypal do silnice nějakej bordel. To se stává docela často. Asi je to nějaký vyhlášení války od místních, ale věřím i tomu, že to dělají sami motorkáři, kteří se problémem druhýho baví. Na tohle bacha!!! To by mohlo bolet.”

Foto: Honza Karásek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno