Čeká ho klíčový rok jeho dosavadní závodní kariéry. Oliver König nastoupí do třetí sezony Supersport 300, který se pořádá v rámci světového šampionátu superbike.

Talentovaný český jezdec je odhodlaný předvést maximum a pokusit se vybojovat stupně vítězů. Nejlépe při závodech v Mostě, kde se prestižní motocyklová série objeví letos zcela poprvé. „Je to můj poslední rok ve třístovkách. Chci se ukázat, zaujmout a postoupit někam výš,“ prohlásil König, který bude startovat za tým Movisio, jehož manažerem je Miloš Čihák. Šampionát startuje 21. května ve španělském Aragonu.

Právě Supersporty 300 patří k nejatraktivnějším závodům. Vždyť ještě v minulém roce v nich startovalo kolem šedesáti jezdců, na trati je často pořádná vřava. „Tím, že motorky mají srovnatelnou rychlost, tak se většinou dojíždělo ve skupinkách, ve kterých docházelo k neustálým soubojům. Do zatáčky brzdíme na poslední chvíli, manévry jsou nebezpečné. Je to asi nejvíc nařachaná motocyklová kategorie,“ popsal König, který si takové podmínky pochvaluje.

Supersporty naučily českého jezdce pracovat v chumlu, využívat vzduchového pytle, což je zde naprosto klíčové k úspěchu. Od tohoto roku se však vysoký počet zredukoval. „Dříve nás na víkend přijelo třeba sedmdesát, do závodu se pak kvalifikovalo jen šestatřicet a zbytek odjel domů. Od letošního roku si ale promotérská společnost Dorna ve třístovkách pečlivě vybrala 42 nejlepších jezdců,“ dodal pražský rodák König, jehož maximem v Supersportech 300 bylo sedmé místo v britském Doningtonu. To by chtěl v letošním roce minimálně překonat.

 

 

S Lukášem Peškem

Věřím si, že mám také na stupně vítězů. Rychlost jsem ukázal, v minulém roce jsem dokázal vyhrát měřený trénink,“ dodal König, který rád jezdí agresivně, ale zároveň se snaží na trati přemýšlet. Ví, že se nesmí hlavně zranit, což se mu v minulém roce nepovedlo. „Třikrát mě sundali, z toho jednou to bylo fatální, nemohl jsem pak dokončit celou sezonu. Největšími soupeři jsou jezdci ze Španělska, Francie nebo Itálie.“

Právě orientaci v závodní vřavě, volbu jezdecké stopy či jízdní styl se König učil na začátku své kariéry od Lukáše Peška. Legendární jezdec, který se dokázal umisťovat v šampionátu mistrovství světa silničních motocyklů na stupních vítězů, vedl domácí talent dva roky. „Učil jsem ho prakticky všechno, od ježdění na motorce po trénování fyzičky. Měl velkou píli, naslouchal a učil se rychle,“ potvrdil Pešek, který vede školu pro začínající mladé jezdce. „V mládežnických oddílech je široký výběr nadějí, ale ve výsledku jich zbyde jen pár. I proto jsem rád, že Oliver v šampionátu supersportů dál bojuje a přeju mu, aby se kariérně posunul výš.“

Také König si spolupráci s Peškem pochvaloval. „Bez něho bych jezdil na závody jenom grilovat. Lukáš mi toho dal hodně, díky němu mám výsledky. On mi ukázal směr, řekl co a jak. Teď nemám žádného trenéra, jenom na fyzičku,“ tvrdil 19letý jezdec, kterého čeká velmi náročný týden.

 

 

Maturita, pak závody

O víkendu mu začne šampionát ve španělském Aragonu, ale ještě předtím musí na maturitní zkoušky. „Ve středu a ve čtvrtek si střihnu praktickou část. Další pokračování mám po prvním letošním závodě. Už aby byl červen,“ smál se König, kterého čeká na motorce Kawasaki Ninja 400 celkem 16 závodů, dva se odjedou během jednoho víkendu na jedné trati. Ten nejatraktivnější pro něho se uskuteční od 6. srpna, kdy se MS superbiků poprvé uspořádá na okruhu v Mostě. „Nechtěl jsem tomu věřit, že zde letos pojedeme. Je to super. Jsem z toho nadšený. Trať mě moc baví a už teď je vidět, že čeští organizátoři vše uspořádají s velkým nadšením.

O dalším směřování své kariéry talentovaný König zatím nemá zcela jasno. Momentálně se upíná hlavně na sezonu ve třístovkách. „Důležité je, aby se Oliver ukázal a vybojoval dobré výsledky. Určitě víme, že je to poslední rok v této kategorii. Nejpravděpodobnějším se zdá přechod do šestistovek v rámci superbiků nebo do třídy Moto2 v MS silničních motocyklů. O dalším angažmá budeme jednat v průběhu roku,“ dodal Miloš Čihák, manažer Königa a šéf týmu Movisio.

 

 

Oliver König

Datum narození: 18. březen (2002)
Místo: Praha
Tým: Movisio by Mie
Motorka: Kawasaki Ninja 400
Největší úspěchy: 7. místo v Doningtonu v závodě MS Supersportů 300, 6. místo v Northern Europe Cup Moto3 (2017), 4. místo Northern Europe Cup Moto3 (2016), 1. místo v Alpe Adria Moto3 (2016), 1. v European stock 250 Chamionship (2015), 1. MPČR Mini moto Junior B (2013)

 

Sezona MS Supersportů 300

Aragon (Španělsko) – 21. až 23. květen
Misano (Itálie) – 11. až 13. červen
Assen (Nizozemsko) – 23. až 25. červenec
Most (ČESKO) – 6. až 8. srpna
Magny-Cours (Francie) – 3. až 5. září
Barcelona (Španělsko) – 17. až 19. září
Jerez (Španělsko) – 24. až 26. září
Portimão (Portugalsko) – 1. až 3. října

 

 


zdroj: TZ, foto: Lenka Hatašová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno