Po dokončení závodu 24 Heures Motos Le Mans se český motocyklový závodník Ondřej Ježek se svými spolujezdci Janem Bühnem a Jesperem Pellijeffem těšili ze 4. pozice, kterou se jim po obrovském nasazení podařilo vybojovat v prvním podniku letošní sezóny vytrvalostního MS motocyklů EWC.

Ondrovo nadšení polevilo, když se několik hodin po ukončení závodu dozvěděl, že jeho tým Bolliger Switzerland byl z technických důvodů dodatečně vyloučen. Cenné umístění v dlouho očekávaném klání tak Ondřej i jeho týmoví kolegové nakonec museli oželet. Přesto si Ježek z náročného závodu odváží cenné zkušenosti.

Diskvalifikace ovlivnila výsledky.
Dobře odvedená práce jezdců ale zůstává…

Ondřej Ježek během víkendu předvedl výborný výkon v legendárním vytrvalostním závodě 24 Heures Motos Le Mans. Cenné 4. místo původně jeho tým Bolliger Switzerland získal hlavně díky nasazení a vyrovnaným výkonům všech svých jezdců a skvělé práci mechaniků při zastávkách v boxech, které měl nejrychlejší z celého startovního pole.

Český závodník si ve svižném tempu předával motocykl Kawasaki #8 s týmovými kolegy Janem Bühnem (Německo) a Jesperem Pellijeffem (Švédsko). Sehraní závodníci se z 19. pozice na startu suverénně posouvali pořadím. A do cíle nakonec dojeli těsně pod medailovými místy. „V cíli jsem tomu nechtěl věřit. Postupnými krůčky jsme stoupali vzhůru. Všichni jsme byli úplně nadšení. Bylo to náročné fyzicky i psychicky, ale konečný výsledek potěšil,” říká Ondřej Ježek. Několik hodin po závodě však přišla nemilá zpráva.

Tým byl diskvalifikován za nezpůsobilou palivovou nádrž. “Ze zprávy o diskvalifikaci jsem samozřejmě zklamaný. Je škoda, že to obrovské úsilí všech zúčastněných nakonec nepřineslo efekt ve výsledkové listině. Dobrý pocit z odvedené práce a zážitky, z pro mě doposud nejlepšího závodu MS Endurance, mi to však nemůže vzít,” dodává Ježek.

Nejnáročnější byly
poslední dva nedělní stinty

Janu Bühnovi se hned v úvodu závodu podařilo probojovat z 19. startovního místa na 10. pozici. Po prvních 6,5 hodinách jízdy už se Ondřej se svým týmem držel na 5. pozici. A stejné místo se jezdcům dařilo hájit také po 8 hodinách závodu.

Sobotní nocí Ježek i jeho týmoví kolegové proletěli bez zásadnějších zaváhání a svítání potvrdilo, že 4. pozice se může stát realitou. Závodníci ji nakonec dokázali udržet a dovézt až do cíle, uhájili ji i během napínavých dopoledních soubojů, kdy síly začínaly docházet. „Ujeli jsme 8-9 hodinových stintů, nejnáročnější byly poslední dva.

V nočních pauzách se mi povedlo usnout maximálně na 20-30 minut. Brzdím jedním prstem a ten mi ke konci úplně odešel. Bolí mě celé tělo, ale nové zkušenosti za to určitě stojí. Bez ohledu na konečné umístění v tabulkách,“ popisuje Ondřej.

Přes 3400 km za 24 hodin

Za 24 hodin stihl Ježek se svými stájovými kolegy objet francouzský závodní okruh Circuit Bugatti 831krát a zdolali tak společnými silami přes 3400 km. Udržet maximální koncentraci při průměrné rychlosti okolo 150 km/h a dobře si rozvrhnout síly bylo náročné zejména v závěru motocyklového maratonu.

Ve Francii se navíc teploty přes den pohybovaly kolem 30 °C, takže sílu jezdcům navlečeným do kožených kombinéz odčerpávalo také nepříjemné vedro. Ondřej Ježek bere týden plný zvratů a perné práce sportovně, těší se na příště a blahopřeje úspěšným soupeřům, vítězné stáji Yoshimura SERT Motul, týmu Webike SRC Kawasaki France Trickstar, který skončil na 2. místě, a BMW Motorrad World Endurance Teamu na třetí pozici.

zdroj: TZ, foto: team Bolliger Switzerland