Ve dnech 7. – 8. dubna 2018 se na okruhu v Albacete rozjela nová sezóna španělského mistrovství CEV, kde v kategorii Pre-moto3 zazářil třináctiletý Ondřej Vostatek, když v úvodu seriálu útočil na své první vítězství ve Španělsku.

Tréninky v Albacete začaly už ve čtvrtek a Ondřej zajížděl časy, které patřily mezi ty nejrychlejší. Přesto celý tým usilovně pracoval dál a zkoušel různá nastavení motocyklu. Bohužel v pátečním tréninku se objevily potíže s elektronikou motocyklu a tak téměř celý tréninkový čas zabralo řešení tohoto problému.

V sobotu se týmu podařilo připravit motocykl do první kvalifikace a Ondřej zajel čtvrtý nejlepší čas. Do druhé kvalifikace se o něco oteplilo a znovu se měnilo nastavení. Sice se podařilo Ondrovi svůj čas vylepšit, ale to se podařilo i několika soupeřům. V součtu obou kvalifikací to nakonec znamenalo sedmé místo na startu. Jenže těsně před startem prvního závodu přišel hustý a vydatný déšť a závod byl nakonec zrušen a přesunut na neděli.

 

V neděli se jel ještě ranní warm up na mokré trati. Týmová strategie byla taková, že Ondřej měl za úkol jen vyzkoušet motocykl a jet opatrně, protože v čas závodu už mělo být tepleji a sucho. První závod byl odstartován ve 12 hodin. Ondřej se ihned po startu dostal dopředu na čtvrté místo a společně s dalšími pěti jezdci utvořil vedoucí skupinku, kde se ihned od počátku bojovalo o každou pozici.

Ondra se pomalu dostal dopředu a v šestém kole ujal vedení. O prvenství pak sváděl tuhý boj s druhým Marcosem Rudou. Několikrát si první pozici mezi sebou vyměnily, ale po několika kolech Ondřej tento tlak ustál a začal se Rudovi vzdalovat. V posledním kole ho ale dojel další španělský jezdec Alex Escrig, který našel skulinku v předposlední zatáčce a šel před našeho jezdce. Ondra nakonec projel cílem těsně druhý o 0,091 sekundy. Druhý závod byl odstartován v 16 hodin.

Ondřej se opět dostal do vedoucí skupinky sedmi jezdců, ale tentokrát se skupinka po několika kolech roztrhala a jezdci jeli v rozestupech po dvou či osamoceně. Ondřej tentokrát do bojů o stupně vítězů nezasáhl, ale závod dojel na vynikajícím pátém místě a v průběžném pořadí šampionátu se drží na druhém místě.

 

 

Jan Vostatek po závodech řekl:

„V pátek jsme měli problémy s motocyklem, takže jsme měli velké obavy, jak úvod šampionátu zvládneme, ale nakonec se to povedlo a máme obrovskou radost z druhého místa! Opravdu velké díky a klobouk dolů za práci celého týmu. V druhém závodě se ukázalo, že jsme neměli úplně ideální nastavení, takže i když se Ondra snažil, stačilo to jen na páté místo. Ale jsou to pořád krásné body a je důležité jich nasbírat co nejvíc. Ondra si vedl skvěle a jsem na něj moc pyšný. Poprvé tady ve Španělsku vedl závod, což je pro něj úplně nová zkušenost a věřím, že ho to posune zase o kousek dál.“

„ Jsem moc šťastný, že se mi podařilo dojet v prvním závodě na bednu. Byl jsem strašně nervózní, abych neudělal chybu. Věděl jsem, že mi to španělé nebudou chtít nechat jen tak. Marcose jsem nakonec utahal, ale Alex mě dojel. Když jsem si v předposlední zatáčce chystal výjezd, tak mi to tam strčil. Mohl jsem mu to ještě zavřít, ale pak bychom šli oba k zemi. Je to pro mě druhé pódium ve Španělsku a nechtěl jsem o to přijít. Věřím, že moje šance ještě přijde. Ve druhém závodě to líp už nešlo. Zdálo se, jako kdyby můj motocykl ztrácel výkon, ale nevím…soupeřům to prostě jelo líp, ale díky nim máme stále na čem pracovat. Musím moc poděkovat svému týmu, našim sponzorům Compos Distribution, Network Support, Psi Hubík, Autoklub ČR, Shark, Tyrex a také mým rodičům za skvělou podporu a úžasný zážitek. Moc si toho vážím a děkuji!“ dodal Ondřej Vostatek na závěr.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno