Pořád nám v tom ti naši zákonodárci dělají chaos, mění, přidávají. Jak to tedy v současné době vypadá s povinnou výbavou? Co byste podle zákona měli na motorce vozit s sebou?

1. Lékárnička

Nové předpisy upravují obsah lékárničky. Nová (dle vyhlášky č. 216/2010) musí obsahovat resuscitační masku s chlopní a filtrem a kartu první pomoci. Ostatní obsah se zásadně nemění, není tedy nutné si pořizovat novou, stačí dovybavit současnou lékárnu. Pravdou ale je, že lékárnička se dnes dá pořídit už za stokorunu. Pokud tedy budete kupovat novou, dejte pozor, aby byla označena právě platností dle vyhlášky 216/2010. A teď to nejdůležitější – zákon umožňuje používat staré lékárničky (dle vyhl. č. 341/2002 a 283/2009) až do 30. září 2011. Máme tedy ještě dost času na výměnu. Raději to ale udělejte hned, v sezóně jeden lehce zapomene.

Předepsaný obsah lékárničky dle vyhlášky 216/2010:
1x obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2),
1x obvaz hotový s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2),
1x šátek trojcípý (netkaný textil), délka stran nejméně 960x1360x960 mm,
3x náplast s polštářkem (velikost 8×4 cm, min lepivost 2,5 N/cm),
1x obinadlo škrtící pryžové (60×1250 mm),
1x maska resuscitační s výdechovou chlopní a filtrem schválená jako zdravotnický prostředek,
1x rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu,
1x obrázková karta první pomoci v laminátovém provedení (leták o postupu při zvládání nehody).

2. Reflexní vesta

Největší novinkou je povinnost vozit s sebou (tedy ne na sobě) reflexní vestu, popřípadě reflexní pásy (šle). Použití tohoto vybavení není zákonem nijak určeno, ale při nehodě nebo nutném stání u silnice se určitě hodí. Tuto část povinné výbavy musíme vozit od 1.1.2011, takže pokud jste tak ještě neudělali, běžte hned hodit vestu pod sedlo. Může vám to ušetřit nepříjemnosti s příslušníky a určitě také nějakou tu pokutu.

3. Pojistka a ostatní

Třetí součástí povinné výbavy vozidla kategorie L (motocykly, čtyřkolky a podobné) je jedna náhradní pojistka. Od 15. září 2009 odpadla povinnost vozit také náhradní žárovky, ku škodě to ale určitě není. Předpisy také nedávají povinnost vozit s sebou formulář pro záznam o dopravní nehodě, všechny pojišťovny to ale doporučují. Nicméně, dle zákona, lékárna + vesta + pojistka.

Foto: archiv

1 komentář

  1. […] Vyzkoušejte, že fungují světla, brzdovka, blinkry a klakson. Nezapomeňte na motolékarničku, protože máte pocit, že po nich četníci půjdou. Podle potřeby doplňte nářadí, jestli jste přes sezonu některé poztráceli. Článek s kompletním přehledem povinné výbavě najdete tady. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno