Eni Motorrad Grand Prix Deutschland je posledním závodem první poloviny letošní sezóny Grand Prix, a po ní následuje zasloužená letní přestávka. Hanika cestuje na svou oblíbenou trat Sachsenring, kde vloni vyhrál závod Red Bull Rookies Cup

Devátý závod se tedy koná na okruhu, který je také nazývána jako trať „Mickey Mouse” – a jedná se o Sachsenring, tedy Grand Prix Německa.

Od dvacátých let minulého století se na sice přechodně uzavřených, ale jinak veřejných silnicích v okolí Chemnitzu, dříve Karl-Marx Stadtu, konaly mezinárodní auto- a motocyklové závody. A to až do roku 1990. Pak se rozhodlo, že 8 km dlouhý okruh už není k závodění způsobilý – i kvůli stížnostem v těsné blízkosti žijících místních obyvatel – a byl tak postaven úplně nový okruh, známý jako Sachsenring. Ten leží deset kilometrů západně od Chemnitzu a poprvé se zde závodilo v roce 1996. První ročník mistrovského seriálu GP se konal na nové trati o dva roky později, tedy v sezóně 1998.

Od té doby byl několikrát upraven, aby vyhovoval současným požadavkům na bezpečnost. Stabilní boxy se tak poprvé použily v sezóně 2001. Mnoho úzkých zatáček dělá ze Sachsenringu jeden z nejpomalejších okruhů celého kalendáře, to ovšem vůbec neubírá na dramatičnosti jednotlivých závodů.

Vítěz 2013: Alex Rins (KTM)

Osmý letošní závod Dutch TT v Assenu byl historický ze dvou pohledů, jednak se skončil úspěšným a ojedinělým doublem jezdců s motocykly Honda, navíc poprvé od zavedení kubatury Moto3 v roce 2012 nestál na stupních vítězů ani jeden ze závodníků s motocyklem KTM, když vyhrál Alex Marquez před Alexem Rinsem – oba Honda a Miguelem Oliveirou s bikem Mahindra.

Dvě po sobě následující vítězství Alexe Marqueze a na první pohled viditelný obrovský posun v poměru sil ve prospěch pilotů s japonskými motocykly Honda udělal z této kubatury doslova kriminální drama. Před Sachsenringem dělí nejlepších Top-5 pilotů pouhých 15 bodů, což znamená, že do letní přestávky může jít jako lídr kdokoliv z tohoto kvinteta.

Od úvodního Kataru sice vede tabulku MS-Moto3 stále stejný jezdec: Pilot Red Bull KTM Ajo Jack Miller, stájový kolega našeho Káji Haniky, který už vyhrál třikrát, ale jeho náskok je aktuálně pouhých 7 bodů, když třikrát po sobě už nestál na stupních vítězů. Tři závody GP vyhrál i jeho značkový kolega a druhý v celkovém pořadí Romano Fenati z týmu Valentina Rossiho. Na třetí místo se dvěma v řadě vítěznými závody probojoval Alex Marquez s Hondou, za ním následuje úřadující vicemistr světa a jeho týmový kolega od Emilia Alzamory Alex Rins a Top-5 kompletuje další Španěl, kterým je zkušený Efren Vazquez, rovněž s Hondou. A právě pro tohoto Španěla je Sachsenring domácím závodem GP, neboť závodí za berlínský tým Racing Germany, takže pozor na něj.

Český Rookie Karel Hanika absolvoval na nizozemském okruhu v Assenu skvělý závod, kdy poprvé ve své kariéře pilota Grand Prix bojoval v absolutní špičce závodního pole a závod si dle vlastního vyjádření hodně užíval. Že nakonec výsledek nebyl úplně dle představ jeho a jeho fanoušků, je sice pravda, ale byl zde obrovský výkonnostní posun a Hanika všem ukázal, že jezdecky a rychlostně má na to, závodit s absolutní špičkou této kubatury.

Ostatně jeho výkon ocenil i Pit Beirer, Head of Motorsport u KTM, který na otázku, zda se může stát Karel Hanika už 2015 kandidátem na titul mistra světa, odpověděl: „Ne, to od něho nemůžeme v jeho druhém roce závodění v MS očekávat. Naše přání je, aby takový Rookie, jako je třeba Karel, u kterého je v pořádku celé jeho bezprostřední okolí, byl schopen ve své druhé nebo třetí sezóně závodit úplně vpředu. Bylo by hodně špatné, požadovat od vítěze seriálu Rookies-Cup hned v následujícím roce umístění v Top-3. To není v praxi možné. My musíme talenty nechat v klidu rozvíjet. My jsme díky hodně dobrých týmů KTM přímo u pramene, proto máme v domě KTM hodně dobrých jezdců”.

Hanika tak cestuje na svou oblíbenou trat Sachsenring, kde vloni vyhrál závod Red Bull Rookies Cup a ve své premiérové sezóně 2012 byl rovněž odmávnut na podiovém umístění: „Doufám, že na Sachsenringu bude hodně českých fanoušků, neboť tato trať je populární nejen mezi jezdci, ale i mezi fanoušky a je tam vždy skvělá atmosféra. Proto si myslím, že mohu závodit podobně jako v Assenu. Trať mám rád, takže se opravdu moc těším. Ovšem také vím, že to bude neuvěřitelně vyrovnané!“, těší se na GP Německa aktuálně 19. jezdec tabulky MS-Moto3 a český Rookie Karel Hanika, jenž v dosavadních 8 odjetých závodech GP celkem čtyřikrát bodoval a nejlépe byl ve své premiérové sezóně odmávnut jako desátý v americkém Teaxsu a v italském Mugellu.