Mini streetfighter značky Honda, který je vhodný i pro držitele řidičského oprávnění kategorie A2, prošel výraznými úpravami zaměřenými zejména na lepší jízdní vlastnosti, které zahrnují inverzní 41mm vidlici Showa Separate Function Fork Big Piston (SFF-BP).

Naháč CB500F – původně představený v roce 2013 společně s enduro verzí CB500X a kapotovanou verzí CBR500R – tiše potvrdil, že jeden z osvědčených receptů značky Honda, jak vytvořit oblíbený motocykl, neztratil nic ze své platnosti.

Recept? Zábavný dvouválcový motor zabudovaný do jednoduchého, lehkého a sportovně laděného podvozku, který nabídne stejnou porci radosti zkušenému jezdci, i těm, kteří stojí na začátku své jezdecké kariéry. A přestože maximální výkon 35 kW dělá tento stroj vhodným i pro držitele řidičského oprávnění kategorie A2, nabízí CB500F mnohem více než jen „motocykl pro začátečníky“.

Zatímco díky svým kompaktním rozměrům a vstřícnému chování je tento stroj snadno ovladatelný a vhodný jak pro běžné ježdění, tak pro učení, tytéž atributy potěší také jezdce postupující ze 125, stejně jako zkušené jezdce hledající menší motocykl na víkendové vyjížďky. Přitažlivost stroje bez ohledu na účel použití zvyšují také rozumné provozní náklady.

V roce 2019 model CB500F získal nové nekompromisní linie, které povýšily jeho technické a mechanické aspekty, a v roce 2020 byl stroj homologován podle emisní normy EURO5. Vzhledem k neutuchající oblibě získal tento model pro rok 2022 prvotřídní podvozek tvořený inverzní 41mm vidlicí Showa SFF-BP, dvěma kotoučovými brzdami na předním kole, novými lehkými ráfky a kyvným ramenem, či dalšími drobnými vylepšeními, mezi která patři i tři výrazná nová barevná provedení.

 

 

 Informace o modelu

Kromě změn v motoru, které zahrnovaly například upravené nastavení systému vstřikování paliva či nový lehčí chladič, došlo k úpravám podvozku, jenž nově disponuje inverzní 41mm vidlicí Showa SFF-BP, dvěma radiálními dvoupístovými brzdovými třmeny Nissin, které se zakusují do kotoučů o průměru 296 mm, lehčími pětipaprskovými koly z lehké slitiny a upraveným kyvným ramenem – pro lepší ovladatelnost ve vysokých rychlostech a efektivnější brzdění. Těžiště stroje se v porovnání s předchozím modelem posunulo nepatrně vpřed, čímž je zajištěna lepší přilnavost a ovladatelnost předního kola.

Stylistické úpravy zahrnují nový přední blatník převzatý z modelu CB650R či sportovní hliníkové stupačky, které jsou nyní součástí standardní výbavy. LCD přístrojový panel stejně jako v minulosti zahrnuje indikátor řazení a ukazatel zařazeného rychlostního stupně. Veškeré osvětlení je složeno z LED diod. Nový světlomet se vyznačuje optimalizovaným kuželem potkávacího/dálkového světla a přibyla také poziční světla.

Model CB500F pro rok 2022 bude k dispozici v následujících barevných provedeních:

 

Červená Grand Prix Red

Matná šedá metalíza Matt Axis Grey Metallic **NOVINKA pro rok 2022**

Perleťová šedá Pearl Smokey Gray **NOVINKA pro rok 2022**

Perleťová žlutá Pearl Dusk Yellow **NOVINKA pro rok 2022**

 

 

 

 

Podvozek a vzhled

 

  • Nová 41mm inverzní vidlice Showa se samostatnými velkými písty (Showa Separate Function Fork Big Piston (SFF-BP))
  • Nové dvojité 296mm kotouče spojené s radiálně umístěnými dvoupístovými brzdovými třmeny
  • Lehčí kola a kyvné rameno plus hliníkové stupačky
  • Těžiště posunuté mírně vpřed pro lepší přilnavost předního kola
  • Upravené LED diody v předním světlometu pro lepší funkci potkávacího a dálkového světla

 

Lehký, pevný a pro rok 2022 nezměněný rám z 35mm kosočtvercových ocelových trubek se vyznačuje vyladěnými vlastnostmi, díky kterým poskytuje jezdci dobrou zpětnou vazbu při změně povrchu vozovky. Umístění bodů pro upevnění motoru a vyvážení tuhosti rámu přispívá k udržení vibrací na minimu.

Na první pohled je zřejmé zcela nové uspořádání přídě stroje. S cílem posílit sportovní vlastnosti a ovladatelnost byla 41mm teleskopická vidlice u předchozího modelu nahrazena inverzní 41mm vidlicí Showa Separate Function Fork Big Piston (SFF-BP) a nové jsou i vrchní a spodní body upevnění vidlice. Rozdělením funkcí – tlumič s rozdělováním tlaku v jedné trubce a pružicí mechanismus ve druhé – se zlepšují jak reakce vidlice, tak kvalita jízdy. Stejné technické řešení je využito i u čtyřválcového modelu CB650R.

V rámci úsilí o další zlepšení kvality jízdy je model CB500F pro rok 2022 vybaven novými lehčími koly, která oproti 6 paprskům u předchozího modelu mají pouze 5 paprsků ve tvaru písmene Y. Přední pneumatika zůstává 3,5palcová s pneumatikou 120/70-ZR17, zadní kolo má šířku 4,5 palce a pneumatiku 160/60-ZR17.

Také na přepracovaném kyvném rameni se podařilo ušetřit cenné gramy; nyní je vyrobeno z 2mm oceli (namísto 2,3mm) a jeho součástí je dutý příčník a zcela přepracovaný chránič řetězu. Díky vyšší rotační tuhosti je nové kyvné rameno zároveň pružnější při pohybu směrem do stran, což zlepšuje ovladatelnost. Jednotrubkový zadní tlumič (shodný s tím, který se používá u objemnějších sportovních strojů) s větším průměrem pístu zajišťuje vynikající odezvu a hospodaření s teplotou; disponuje 5stupňovým nastavením předpětí, přičemž míra pružení a nastavení tlumení byly optimalizovány tak, aby byly v souladu s přední vidlicí.

Společně s dynamickými vylepšeními podvozku a odpružení se zlepšila také výkonnost brzd. Jeden 320mm kotouč s dvoupístovým třmenem na předním kole u předchozího modelu byl nahrazen dvěma kotouči o průměru 296 mm a radiálně umístěnými dvoupístovými třmeny Nissin. Využití dvou menších kotoučů pomohlo snížit dodatečný nárůst hmotnosti na minimum a zároveň snížilo potřebný tlak na páčku při brzdění.

Pohotovostní hmotnost nové Hondy CB500F zůstala na hodnotě 189 kg, více hmotnosti však nově spočívá na předním kole, což v porovnání s předchozím modelem zajišťuje preciznější ovladatelnost a zvyšuje přilnavost předního kola: rozložení hmotnosti mezi přední a zadní kolo nově činí 49,7/50,3 procent (oproti dosavadním 46,8/53,2). Rozvor zůstal zachován na hodnotě 1 410 mm, přičemž sklon přední vidlice a závlek činí 25,5°/102 mm.

Z proporcí tohoto nahého stroje vyzařuje agrese. Design stroje, kterému dominuje ostře řezaný světlomet (nyní ještě pronikavější s ještě výkonnějšími LED diodami a propracovanějšími odraznými plochami) společně s vysoce viditelnými předními ukazateli směru kombinovanými s pozičními světly, je snížený a vyzařuje z něj připravenost k akci. Boční kryty plynule navazují na nádrž a zcela odhalují motor, zatímco boční kryty a sedlo přebírají téma výrazné muskularity. Kompaktní přední blatník pochází přímo z modelu CB650R.

Zkosená řídítka nabízejí jezdci intuitivní jistotu a kontrolu. Sedlo je nízko umístěné (789 mm), díky čemuž je Honda CB500F snadno ovladatelná, zatímco neutrální polohou za řídítky se stroj přizpůsobí jezdcům různých výšek. Robustněji vypadající hliníkové stupačky nahradily dosavadní pogumované díly; jen na nich se podařilo ušetřit dalších 104 g hmotnosti. Celkové rozměry jsou 2 080 mm × 800 mm × 1 060 mm, světlá výška je 145 mm.

Palivová nádrž pojme 17,1 litru včetně rezervy a v kombinaci s nízkou spotřebou paliva dosahující 3,5 l/100 km umožňuje dojezd přes 485 km.

 

 

Motor

 

  • Živý dvouválcový agregát nabízí využitelný výkon a točivý moment v širokém rozmezí otáček, k čemuž přidává sportovní zvuk tlumiče výfuku se dvěma koncovkami.
  • Nové nastavení jednotky elektronického vstřikování paliva PGM-FI zlepšuje dostupnost točivého momentu a charakter motoru.
  • Nový chladič má stylovější a lehčí konstrukci.
  • Pomocná kluzná spojka usnadňuje řazení nahoru a zajišťuje podřazování.
  • Homologace podle normy EURO5.

Osmiventilový, kapalinou chlazený řadový dvouválcový motor o objemu 471 cm3 u CB500F pro rok 2022, díky kterému mohou tento motocykl řídit držitelé řidičského oprávnění kategorie A2, nabízí skvělou rovnováhu mezi fyzickými rozměry a dostupným, příjemným výkonem, jenž je završen energickým charakterem ve vysokých otáčkách s dynamickou výkonovou špičkou.

V rámci vylepšení pro rok 2019 motor nabídl jezdci dynamičtější akceleraci díky 4% nárůstu výkonu v nízkých a středních otáčkách a posílení točivého momentu v rozmezí od 3 do 7 tisíc otáček. Jedná se o motor, jehož celkový výkon a charakter popírají jeho relativně malý zdvihový objem. Maximálního výkonu 35 kW motor dosahuje při 8 600 ot./min., přičemž nejvyšší hodnota točivého momentu činí 43 Nm při 6 500 ot./min.

Vzduch je do motoru vybaveného elektronickým vstřikováním PGM-FI přiváděn víceméně přímým vzduchovým potrubím přes vzduchovou komoru a škrticí klapku a model pro rok 2022 získal nová nastavení, která zlepšila dostupnost točivého momentu a charakter motoru, aniž by tím byl poznamenán jeho výkon. Tlumič výfuku je opatřen dvěma koncovkami, které každému pulzu motoru dodávají sportovní charakter a ve vysokých otáčkách vydávají charakteristický zvuk. Nová, estetičtější konstrukce chladiče přispěla k úspoře hmotnosti 100 gramů, aniž by to mělo vliv na účinnost chlazení.

Vrtání a zdvih jsou 67 mm × 66,8 mm a kompresní poměr dosahuje hodnoty 10,7 : 1. Zalomení klikového hřídele jsou vzájemně pootočena o 180° a hlavní vyvažovací hřídel je umístěn za válci blízko těžiště motocyklu. Primární převod a převod setrvačníku používají sestavu 2 ozubených kol, která jsou vyztužena proti sobě prostřednictvím síly pružin k vyrovnání vůlí a současně tím slouží i ke snížení mechanického hluku. Protizávaží klikového hřídele je speciálně tvarované a jeho nízká hmotnost umožňuje volné otáčení motoru se sníženou setrvačností.

Vzhledem k tomu, že motor působí jako namáhaný konstrukční prvek, jeho čtyři závěsy na hlavě válců zvyšují tuhost rámu. Hlava válců používá vahadla, která jsou lehká díky nastavení vůle ventilů pomocí podložek. Proto není u ventilů nutné použít tak silné pružiny, což se odráží v nižším tření.

Tichý rozvodový řetěz má povrch kolíků potažený vanadem, což snižuje tření a zvyšuje ochranu proti opotřebení. Průměr sacích ventilů je 26,0 mm, výfukové ventily mají průměr 21,5 mm.

Tvar pístu byl pečlivě navržen tak, aby se snížil „hluk“ pístů při vysokých otáčkách. Tření je sníženo pomocí kroužků na spodní části pláště pístu (úprava, která zvyšuje plochu povrchu a vytváří mezery, v nichž může proudit olej pro zajištění lepšího mazání). „Trojúhelníkový“ poměr klikového hřídele, hlavního hřídele a předlohového hřídele je efektivně kompaktní. Kliková skříň je tvořena odstředivě litými tenkostěnnými prvky. Jejich vnitřní konstrukce klade důraz na snížení ztrát čerpáním, které mohou u zapalování s posunem 180° nastat. Hluboká olejová vana snižuje pohyb olejové náplně při prudkém zatáčení a brzdění; objem olejové náplně činí 3,2 litru. Plynule řadící šestistupňová převodovka je vybavena pomocnou kluznou spojkou.

 

 

Příslušenství

Pro model CB500F bude k dispozici široká nabídka originálního příslušenství Honda. Patří sem:

* 35litrový horní kufr
* Zadní nosič
* Tankbag
* Taška na sedlo
* Zatmavený plexi štít
* Vyhřívané rukojeti
* 12V/USB-C zásuvky
* Kryt zadního sedla
* Polepy kol
* Polep palivové nádrže
* Hlavní stojan

 

 

Technické parametry

 

MOTOR
TypŘadový, kapalinou chlazený čtyřtaktní dvouválec
Zdvihový objem471 cm3
Počet ventilů na válec4
Vrtání a zdvih67 mm × 66,8 mm
Kompresní poměr10,7 : 1
Maximální výkon35 kW při 8 600 ot./min.
Max. točivý moment43 Nm při 6 500 ot./min.
Úroveň hluku (dB)L-město 74 dB L-wot 76,4 dB
Olejová náplň3,2 l
PALIVOVÝ SYSTÉM
KarburaceElektronické vstřikování paliva PGM-FI
Objem palivové nádrže17,1 l (včetně rezervy)
Emise CO2 (WMTC)80 g/km
Spotřeba paliva (WMTC)3,5 l / 100 km
ELEKTRICKÁ SOUSTAVA
Kapacita baterie12 V 7,4 Ah
Výkon alternátoru23,4 A při 2 000 ot./min.
HNACÍ ÚSTROJÍ
Typ spojkyMokrá lamelová, pomocná kluzná spojka
Typ převodovky6stupňová
Stálý převodŘetěz
RÁM
TypOcelový, kosočtvercové profily
PODVOZEK
Rozměry (D × Š × V)2 080 mm × 800 mm × 1 060 mm
Rozvor kol1 410 mm
Záklon rejdového čepu25,5 stupně
Závlek102 mm
Výška sedla789 mm
Světlá výška145 mm
Pohotovostní hmotnost189 kg
ZAVĚŠENÍ KOL
Typ vpředu41mm inverzní vidlice Showa SFF-BP s nastavitelným předpětím
Typ vzaduProlink, jeden tlumič s 5 úrovněmi nastavení tuhosti, kyvné rameno z dutých ocelových profilů
KOLA
Typ vpředuZ lehké slitiny, 5 paprsků ve tvaru Y
Typ vzaduZ lehké slitiny, 5 paprsků ve tvaru Y
Velikost ráfku přední17 × MT3,5
Velikost ráfku zadní17 × MT4,5
Pneumatika vpředu120/70ZR17M/C (58 W)
Pneumatika vzadu160/60ZR17M/C (69 W)
BRZDY
Systém ABS, Typ2kanálový
Typ vpředuDva 296mm × 4mm kotouče s radiálně upevněnými dvoupístovými třmeny Nissin
Typ vzaduJeden kotouč o rozměrech 240 mm × 5 mm s jednopístovým třmenem
PŘÍSTROJE A ELEKTRONIKA
Přístrojový panelLCD přístrojový panel s ukazatelem rychlosti, otáčkoměrem ve formě sloupcového grafu, dvěma denními počítadly, ukazatelem množství paliva v nádrži a informací o spotřebě, hodinami, ukazatelem teploty chladicí kapaliny, ukazatelem zařazeného rychlostního stupně a ukazatelem řazení směrem nahoru
SvětlometLED
Zadní světloLED
Zabezpečovací systémHISS (Honda Intelligent Security System)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno