Cyril Despres se konečně dočkal etapového vítězství v sedle Yamahy. Celkově však vede soutěž Španěl Coma na KTM

Pondělí 13. ledna 2014 – 8. etapa
Salta/Uyuni – Calama (230 km spojovací část; 462 km rychlostní zkouška)
Salar de Uyuni je největší solnou plání na světě a motocyklisté její rozlohu poznají dokonale, protože osmá etapa vede neustále v prostoru této gigantické pláně. Trasa vede nejen okolo solné pláně, ale několikrát se motocyklisté dostanou i do samotného nitra tohoto solného dobrodružství. Sůl v očích budou mít soutěžící více jak 400 kilometrů. Výjimečnost tohoto místa tvoří i několik ostrovů, okolo kterých povede trasa etapy. Pokud bude pěkné počasí, bude nádhera tohoto místa dokonale vidět při přejezdu sopky Tunupa (5300 metrů), kde soutěžící mohou snít svou vízy mezi nebem a zemí na bílém pozadí.

————————————————————————

První letošní vítězství pro Desprese
Vítězem osmé etapy Rally Dakar 2014 se stal tovární jezdec Yamahy Cyril Despres, pro něhož to bylo první letošní etapové vítězství, i první vítězství v etapě závodu Rally Dakar poté, co přestoupil k Yamaze.

Barreda umazal pouze šest sekund
V etapě, která byla kvůli počasí opět částečně upravená a soutěžící tak v úvodu nepřekročili solné pláně u Uyuni, dojel na druhém místě Juan Barreda Bot, nicméně dnes třetí Marc Coma na něj ztratil pouze šest sekund a nadále tak zůstává v čele rally s náskokem 38 minut.

Svitko a Jakeš těsně za desítkou
Slovenští reprezentanti Štefan Svitko a Ivan Jakeš dnes dokončili etapu těsně za elitní top ten. Zejména Svitko dnes odvedl znamenitý výkon, když většinu času jel okolo sedmé-osmé pozice a na konečné 11. místo klesl až v samotném závěru měřeného úseku. Ivan Jakeš dojel v dnešní etapě na 14. místě.

Pabiška ve čtvrté desítce
Mezi 84 startujícími jezdci byl i český závodník David Pabiška. Ten dnes jen těsně nedokázal proniknout do první třicítky, když zajel 31. nejlepší čas. Náš jezdec i nadále drží celkové dvacáté místo, na kterém má čtyřicetiminutový náskok na nejbližšího pronásledovatele.

Mezi quady stejně jako včera
Naprosto stejné pořadí na prvních pěti místech, jaké bylo včera, jsme viděli v kategorii čtyřkolek i po dnešní etapě, kterou tedy vyhrál vedoucí jezdec průběžné klasifikace Ignacio Nicolas Casale z Chile, zatímco druhý byl Sebastian Husseini a třetí Sergio Lafuente.