Vítězem Rally Dakar 2016 se stal Australan Toby Price, skvělý úspěch zaznamenal Slovák Štefan Svitko, který skončil coby soukromý jezdec na druhém místě. Nejlepším z našich třicátý David Pabiška

Sobota 16. ledna 2016 – 13. etapa

Villa Carlos Paz – Rosario (699 km celková délka; 180 km rychlostní zkouška)
Jezdci aspirující na vítězství budou jistě ti, kteří posledních 180 měřených kilometrů budou považovat za nejobtížnější. Etapa je navržena do klikatých, zvlněných stezek, které přinášejí rychlejší písečné a kamenité úseky, což povede k významnému zvýšení stresu. Pro většinu ostatních to bude 699 kilometrů, které je budou dělit od cílové rampy v Rosario.

———————————————————

Souboj o třetí místo vyhrál Quiatanilla
Vítězem poslední etapy letošní Rally Dakar se stal Chilan Pablo Quintanilla, který v přímém souboji o celkové třetí místo porazil domácího Argentince Kevin Benavides. Třetí v cíli dnešní etapy byl včerejší vítěz Helder Rodrigues, který skončil v celkové klasifikaci na páté pozici.

Vítězem Dakaru Toby Price
Čtvrtým nejrychlejším časem dnes celkové první místo jistil australský tovární jezdec KTM, Toby Price. Toho v cíli následoval Slovák Štefan Svitko, který dosáhl životního výsledku, když celkovým druhým místem posunul hranici historicky nejlepšího výsledku slovenského závodníka na obávané Rally Dakar.

Štefan Svitko

Pabiška a Veselý v cíli náročné rally
Z pětice českých jezdců, kteří se 2. ledna postavili na start Rally Dakar, dnes do cíle dojeli dva. Lépe si vedl David Pabiška, který potřetí v řadě dokončil etapu na 34. místě a celkově tak obsadil 30. místo. Jan Veselý projel celý Dakar tradičně v druhé polovině výsledkové listiny. V poslední etapě mu patřilo 63. místo z 84 startujících. Celkově pak Dakar dokončil na 71. místě, což je sice jeho nejhorší výsledek z těch Dakarů, které dokončil, nicméně v této náročné soutěži se počítá a oslavuje každý, kdo toto peklo vydrží celé a v pořádku se dostane až na cílovou rampu.

Poslední etapovým vítězem čtyřkolek je Baragwanath, celkovým pak Marcos Patronelli
Brian Baragwanath z Jihoafrické republiky se v poslední etapě pokusil zaútočit na celkové třetí místo, které před dnešní etapou držel Rus Sergei Karyakin. Afričan byl úspěšný a poté, co dnes oslavil třetí etapové vítězství kariéry, tak slavil i pozici na stupních vítězů celkového pořadí.
Na tu nejvyšší pozici stupňů vítězů kategorie čtyřkolek se podíval Marcos Patronelli, který Rally Dakar vyhrál již potřetí v kariéře. Celkově druhý pak byl jeho bratr Alejandro, sám také dvojnásobný dakarský šampión, který se do tohoto náročného závodu zapojil po čtyřleté pauze.