První etapou odstartovala Rally Dakar své nové dobrodružství v Saudské Arábii.

Neděle 5. ledna – 1. etapa: Jeddah – Al Wajh (752 km)
Rychlostní zkouška: 319 km / spojovací část 433 km

První etapa přinese několik kilometrů v dunách, poté dvě třetiny trasy povedou v různých typech písečných povrchů, nicméně dostane se i na něco málo, jak desetikilometrovou asfaltovou část, či více jak padesát kilometrů v kamenitém terénu.

———————————————————

První vypadnul Jobard
Jež během úvodního dne si Dakar vyžádal první skalp. Willy Jobard odstoupil z rally po pouhých třinácti kilometrech speciálu poté, co si při havárii vykloubil rameno. Francouz závodil ve svém 13. Dakaru s celkem devíti nedokončenými ročníky.

První bloudění
V teoreticky jednodušší úvodní etapě jsme zaznamenali již i první bloudění favorizujících jezdců. Mimo ideální dráhu se dostali například Joan Barreda (Honda), Andrew Short (Husqvarna), či tovární jezdci Yamahy Adrien Van Beveren a Xavier de Soultrait.

Na úvod nejlépe obhájce vítězství
Vítězem úvodní etapy se stal australský závodník Toby Price. Obhájce celkového prvenství a dvojnásobný dakarský šampión, tak nejenže nejlépe vstoupil do letošní soutěže, ale také vyslal svým soupeřům jasný vzkaz, že s ním budou muset i letos počítat. Na druhé pozici úvod rally dokončil americký jezdec Ricky Brabec, když třetím v cíli první etapy byl vítěz z roku 2018, Rakušan Matthias Walkner.

Slovák Svitko v top 20
Dvacátou pozici si v prvních kilometrech letošního závodu vyjel nejlepší slovenský endurista, Štefan Svitko. Ten na nejrychlejšího Price ztratil 22 minut a svého krajana Ivana Jakeše, tak v první etapě porazil o 31 minut, když Jakeš byl v cíli na 47. místě.

Z našich nejlepší Engel
Na startu letošního závodu se objevilo celkem šest českých závodníků. Nejlepší z nich byl v cíli první etapy dnes již zkušený Dakarista, Milan Engel, který skončil na 28. místě. Jen o tři pozice dále skončil naopak nováček závodu, Engelův týmový kolega, Martin Michek.
Oběma jezdcům týmu Moto Racing Group šlape na paty Jan Brabec, který skončil na 36. pozici. Petr Vlček do cíle dojel na 61. místě, Roman Krejčí, který se na Dakar vrací po desetileté pauze, kdy v roce 2010 skončil na solidním 37. místě, dokončil první etapu na 63. pozici. Daleko za ním poté dojel Jan Veselý, který svou jubilejní desátou Rally Dakar začal až 124. pozicí z 144 jezdců, kteří stáli na startu.

Vítězný návrat pro Casalese
Poté, co se v loňském roce neúspěšně pokusil prosadit v kategorii buggyn SxS, se k závodění s čtyřkolkou vrátil vítěz této kategorie z let 2014 a 2018, Chilan Ignacio Casales. Ten také nejlépe vstoupil do letošního ročníku, když vyhrál úvodní etapu, a to před Polákem Rafalem Sonikem, tedy naopak vítězem rally z roku 2015. Bohužel z Dakaru přišla i smutná zpráva. V souboji s Casalesem o vítězství v etapě havaroval Francouz Axel Dutrie, který musel být se zraněním převezen do nemocnice a letošní rally tak pro něj skončila.

Skvěle zajel Kubiena
Výborný výsledek v první etapě zaznamenal náš Tomáš Kubiena. Jezdec Moto Racing Group doplnil dobrý výsledek svých kolegů v jedné stopě výborným třetím místem v etapě čtyřkolek, když na vítězného Casalese ztratil pouze necelých sedm minut. Naopak 1:45 hodiny ztratil druhý z našich jezdců, Zdeněk Tůma, který v první etapě skončil osmnáctý.