Rally Dakar měla dnes na programu čtvrtou etapu, ve které bohužel skončil slovenský závodník Ivan Jakeš.

Středa 8. ledna – 4. etapa: Neom – Al Ula (672 km)
Rychlostní zkouška: 453 km / spojovací část 219 km

Dnešní etapa patří mezi ty delší. Na jezdce čeká náročných 453 měřených kilometrů, které opět povedou především po kamenitých cestách, a to opět v horách a ve výšce až 1500 metrů. Své místo dnes nalezne i písečný povrch, i když klasické duny to ještě nebudou.

———————————————————

Xavier de Soultrait končí

Těžkou ránu dnes dostal tovární tým Yamahy. Čtvrtá etapa znamenala konec pro francouzského závodníka Xaviera de Soultraita. Jezdec Monster Yamaha Factory Teamu včera havaroval a zranil si zápěstí, které mu dnes po 300 kilometrech vystavilo stop z dalšího snažení.

Sunderland penalizován – vyhrál Cornejo

Nejrychlejším v cíli byl britský jezdec Sam Sunderland, nicméně později dostal pětiminutovou penalizaci za překročení rychlosti při přejezdu do bivaku a ve výsledkové listině tak klesl na 8. místo.
Z premiérového vítězství v Rally Dakar se proto může těšit chilský jezdec Jose Ignacio Cornejo Florimo, kterého na pódiových pozicích doplnili dnes druhý Kevin Benavides z Argentiny a Ross Branch z Botswany.

Ricky Brabec nadále v čele

V čele celkové klasifikace nadále zůstává americký závodník továrny Honda, Ricky Brabec. Ten je o 2,5 minuty před druhým Kevinem Benavidesem a o 8,5 sekundy před dnešním vítězem Jose Ignaciem Cornejo Florimem.

Svitko atakuje top ten, Jakeš skončil

Slovenské fanoušky dnes potěšil Štefan Svitko, který v etapě dojel na 12. pozici a stejné umístění mu patří i v celkové klasifikaci. Naopak je rozesmutnil Ivan Jakeš, který včera kvůli technickému problému nejprve ztratil a dnes dokonce své snažení předčasně ukončil. Na vině je porucha převodovky, která se dle slov samotného jezdce sice dá opravit, ale ne v průběhu etapy. Jakeš byl do bivaku odvezen na korbě automobilu.

Nováček nejlepší z naších

Nejlepším z našich byl z dnešní etapě, ale i je po dnešní etapě, ten s nejmenšími zkušenostmi. Martin Michek dnes dojel na výborném 19. místě a v celkové klasifikaci poskočil na 22. pozici. Druhým v cíli byl dnes z naší šestice Jan Brabec, ale penalizace 41 minut ho poslala na 65. místo.
Druhým z našich tak je Roman Krejčí, který dojel na 45. místě, když dvě pozice za ním skončil Petr Vlček. V problémech se ocitl Milan Engel, který velkou část etapu absolvoval pouze po ráfku zadního kola a do cíle dojel se ztrátou 1,5 hodiny na 59. místě.
Jan Veselý pokračuje ve svém udržovacím tempu a ani dnes se nedokázal prosadit mezi top 100. Dnes mu patřila 105. pozice.

Nezapomeňme na úspěch týmu Klymčiw Racing

Východočeský tým Klymčiw Racing podruhé angažoval amerického závodníka Skylera Howerse a ten se svému týmu odměňuje skvělými výsledky. Dnes opět posunul své maximum, když byl v cíli etapy na 9. pozici. V top ten je již i celkově.

Casale opět vyhrál a dál vede čtyřkolky

Vítězem dnešní etapy se stal Ignacio Casale, pro něhož to bylo třetí vítězství z letošních čtyř etap. Chilský závodník tak nadále vede celkové pořadí čtyřkolek. Náš Zdeněk Tůma dnes dojel na 11. místě a v celkové klasifikaci poskočil již do top ten, kde mu patří 9. místo.

7. Johnny Aubert (FRA, Sherco TVS 450 RTR) +3:52
8. Sam Sunderland (GBR, KTM 450 Rally Factory Replica) +4:49 / penalizace 00:05:00 /
106. Jan Veselý (CZE, Husqvarna FE 450) +2:51:07
DNF Ivan Jakeš (SVK, KTM 450 Rally Replica)

Rally Dakar 2020 – průběžné pořadí (motocykly)

1. Ricky Brabec (USA, Honda CRF 450 Rally) 15:06:43
2. Kevin Benavides (ARG, Honda CRF 450 Rally) +2:30
3. Jose Ignacio Cornejo Florimo (CHL, Honda CRF 450 Rally) +8:31 / penalizace 00:01:00
4. Toby Price (AUS, KTM 450 Rally Factory Replica) +12:09 / penalizace 00:02:00 /
5. Pablo Quintanilla (CHL, Husqvarna FR 450 Rally) +17:52
7. Joan Barreda Bort (SPA, Honda CRF 450 Rally) +25:20
8. Luciano Benavides (ARG, KTM 450 Rally Factory Replica) +26:30
9. Matthias Walkner (AUT, KTM 450 Rally Factory Replica) +27:03
10. Skyler Howers (USA, Husqvarna FR 450 Rally) +34:28
12. Štefan Svitko (SVK, KTM 450 Rally Replica) +46:04