Neděle 3. ledna – 1. etapa: Jeddah – Bisha (623 km)
Rychlostní zkouška: 277 km / spojovací část 343 km

Zahajovací speciálka se bude konat výhradně na cestách. Hlavní výzva spočívá v projíždění jednoho údolí za druhým a vyhýbání se navigačním rizikům, která představují četné křížení cest. Soutěžící budou muset dávat pozor na kamenité úseky, pokud se chtějí vyhnout defektům.

———————————————————

Vodíkový motocykl končí
Další zdrcující rána pro Willyho Jobarda, který v době psaní článku je na pokraji odstoupení z letošní Rally Dakaru. Pro francouzského závodníka to tedy bude případné již páté odstoupení v řadě. Zajímavostí ale je, na čem Jobard závodí. Jedná se o hybridní motocykl, který je poháněn nejen standardní zdrojem, ale i vodíkovým agregátem. Jobard se svým strojem Garnati 450 H2 Hybrid Hydrogen havaroval na 93. kilometru a poranil si levý bok.

Ztráta favoritů HRC
Již na 37. kilometru dnešní etapy se do navigačních problémů dostal včerejší nejrychlejší jezdec prologu a obhájce loňského prvenství, Američan Ricky Brabec. Společně s ním dnes ztratil i jeho kolega z HRC, Joan Barreda Bort a tovární jezdec Husqvarny, Pablo Quintanilla. Tito tři favorité nyní nemají jinou možnost, než zítra zaútočit.

Toby Price vítězem etapy
Vítězem úvodní etapy Rally Dakar 2021 se stal australský tovární jezdec KTM Toby Price. Ten startuje na své sedmém Dakaru a jistě bude i letos útočit na celkové prvenství, které se mu podařilo vybojovat v letech 2016 a 2019. Na druhé pozici přijel dnes do cíle argentinský zástupce Hondy, Kevin Benavides, jež na Price ztratil 31 sekund. Třetím na pódiu byl týmový kolega vítěze, Rakušan Matthias Walkner, který ztratil další jednu sekundu.

Price také do čela závodu
Dostatečný náskok a vítězství v první etapě, dostalo Toby Price také do čela celkové klasifikace rally, kde má náskok 23 sekund na Kevina Benavidese. Třetí v etapě a třetí v celkové klasifikaci je také Matthias Walkner, jež po prologu a úvodní etapě na Price ztrácí minutu a 12 sekund.

Michek dnes v top ten
Skvěle dnes zajel náš Martin Michek. Jezdec Orion-Moto Racing Group projel náročnou tratí s desátým nejrychlejším časem kategorie motocyklů. Výborně si vedl také Jan Brabec, který byl na 28. místě, či třicátý Milan Engel. Navrátilec na rally, David Pabiška, skončil na 39. místě, Roman Krejčí na 44. místě a nováček Libor Podmol na 46. místě. Rudolf Lhotský poté byl na 53. místě.

Svitko postupuje
Slovenský závodník Štefan Svitko dnes postoupil výsledkovou listinou. Poté, co v etapě zajel 14. nejrychlejší čas, se v celkové klasifikaci posunul na patnáctou pozici. V rally jsou i jeho dva krajané, Martin Benko byl dnes na 52. místě a Erik Vlčák na 70. místě.

Mezi čtyřkolkami opět Giraud
Vítězem etapy v kategorii čtyřkolek se stal Francouz Alexandre Giraud, který zůstal v čele celkové klasifikace. Na druhé pozici dnes skončil Giovanni Enrico z Chile, třetí byl Američan Pablo Copetti.

Kubiena šestý
Náš zástupce v kategorii čtyřkolek, Tomáš Kubiena, zopakoval včerejší šesté místo, které mu patří i v průběžné klasifikaci.

Alexandre Giraud (vítěz etapy kategorie čtyřkolek)
Pro čtyřkolky to dnes bylo spíše jako válka. Byla to skvělá etapa Pustili jsme se do práce. Ze začátku to bylo těžké, protože jsem otevíral cestu, takže jsem byl dojet. Prachovou stopu čtyřkolky můžete vidět na míle daleko. Poté jsme si trochu hráli na kočku a myš. Byl jsem první v cíli, ale někdo mohl zajet rychlejší čas.

Toby Price (vítěz etapy kategorie motocyklů)
Je to jen první etapa, takže dnes to bylo docela obtížné s navigací. Ztratil jsem se asi 7 kilometrů před cílem. Vzalo mi trochu času, když jsem se snažil vrátit zpět na trať. Jinak to byl pro nás dobrý, čistý den. Myslím, že v tomto závodě uvidíte hodně změn v pořadí. Musíme zůstat v klidu.

Ricky Brabec (dnes přišel o vedení v kategorie motocyklů)
Roadbook nikdy nedával úplně smysl. Zajeli jsme dobrý prolog a po dobrém prologu je taková etapa téměř nemožná. Je to těžký den. Pípnutí znamenající dvojité nebezpečí je trochu děsivé, protože uslyšíte pípání a opravdu silně brzdíte, protože nevíte, jestli je to rychlostní zóna nebo ne… Stačí si na to trochu zvyknout.