Čtvrtek 14. ledna – 11. etapa: AlUla – Yanbu (557 km)
Rychlostní zkouška: 511 km / spojovací část 46 km

Nejdelší měřená část v letošní rally připraví scénu pro rozhodující zúčtování mezi zbývajícími soupeři. Duny jsou po několika dnech zpět, aby oddělily to nejlepší od ostatních v oceánu písku táhnoucího se téměř 100 kilometrů, během kterých se mohou vytvořit obrovské časové rozdíly.

———————————————————

Zkrácení etapy
Nedávné špatné počasí donutilo pořadatele zkrátit dnešní měřenou část. Ta byla připravená o svých přibližně 50 posledních kilometrů, nicméně duny nadále zůstaly primárním povrchem dnešního speciálu.

Barreda končí…. po hloupé chybě
Joan Barreda Bort měl v předposlední etapě velký problém. Sice se dostal do vedení v etapě, ale na 215. kilometru nezastavil v tankovací zóně. To znamená, že nejenže ho čekal problém s prázdnou nádrží, ale hlavně v cíli na něj čekala velká penalizace. Španěl ovšem do cíle ani nedojel. Na 267. kilometru mu skutečně došel benzín. Nečekal na žádnou záchranu, ale rovnou si nechal zavolat záchranářský tým, který ho letecky přepravil do bivaku. Tim pro něj rally skončila.

Letos poprvé Sunderland
První letošní etapové vítězství dnes zaznamenal Australan Sam Sunderland. Zní to až neuvěřitelně, ale pro továrního jezdce KTM to bylo také první letošní etapové pódium, které získal dvě minuty a 40 sekund před druhým Pablo Quintanillou. Třetí místo pak vybojoval Kevin Benavides.

Benavides na cestě za celkovým triumfem
Po dnešní etapě je na nejlepší cestě za vítězstvím argentinský jezdec Hondy Kevin Benavides. Ten má před poslední etapou na čele celkové klasifikace náskok něco málo přes čtyři minuty na Sama Sunderlanda. Třetím v celkové klasifikaci je loňský vítěz Ricky Brabec.

Fantastické Michek v celkové top ten
Český jezdec Martin Michek dnes zajel patnáctý nejrychlejší čas. Jeho výborná jízda spojená naopak s problémy několika soupeřů, ho před závěrečnou etapou posunul na celkové desáté místo Dobře opět zajel i jeho týmový kolega Milan Engel, který byl devatenáctý. Svůj nejlepší etapový výsledek opět vylepšil nováček rally Libor Podmol, který dnes zajel 22. nejrychlejší čas dne. Jan Brabec dnes skončil na 27. místě, David Pabiška na 33. místě, Rudolf Lhotský na 42. místě a Roman Krejčí 44. místem uzavřel etapová umístění českých závodníků.

Devítky pro Svitka
Slovenský závodník Štefan Svitko dnes zajel devátý nejrychlejší čas dne a stejná pozice mu patří i v celkové klasifikaci rally. Druhý slovenský závodník, Erik Vlčák, dnes dojel na 41. pozici.

Ve čtyřkolkách letos podruhé Chilan Enrico
Také v kategorii čtyřkolek došlo k výpadku favorita. Alexandre Giroud nejprve vedl pořadí etapy, ale na 106. kilometru ho zastavil porouchaný motor. Oprava se nezdařila a Francouz musel ze závodu odstoupit. Problém a odstoupení zažil i Chilan Italo Pedemonte, což znamená, že poté, co náš Tomáš Kubiena dnes zajel čtvrtý čas, se český jezdec posunul již do celkové top pět.
Vítězem etapy se stal Giovanni Enrico z Chile, a to před druhým Manuelem Andujarem z Argentiny a třetím Pablo Copettim z USA. V čele rally je Manuel Andujar.

Rally Dakar 2021 – 11. etapa (motocykly)

44. Roman Krejčí (CZE, KTM 450 Rally Replica) +2:15:55 / penalizace 0:15:00 /

Rally Dakar 2021 – průběžné pořadí (motocykly)

1. Kevin Benavides (ARG, Honda CRF 450 Rally) 45:01:44 / penalizace 0:02:00 /
2. Sam Sunderland (GBR, KTM 450 Rally Factory Replica) +4:12
3. Ricky Brabec (USA, Honda CRF 450 Rally) +7:13
4. Daniel Sanders (AUS, KTM 450 Rally Factory Replica) +33:05 / penalizace 0:07:00 /
5. Skyler Howers (USA, KTM 450 Rally Replica) +49:07 / penalizace 0:06:00 /
6. Lorenzo Santolino (SPA, Sherco TVS 450 RTR) +49:26