V Saudské Arábii dnes začal další ročník nejnáročnějšího závodu této planety Rally Dakar 2022. Letos se jede po čtyřiačtyřicáté!

Sobota 1. ledna – 1A. etapa: Jeddah – Ha’il (614 km)
Rychlostní zkouška: 19 km / spojovací část 595 km
Tento 19 km dlouhý měřený úsek na polních cestách a v malých dunách, který se nachází uprostřed dvou dlouhých spojnic, poskytne účastníkům možnost otestovat své stroje, a co je ještě důležitější, oddělí zrno od plev a určí startovní pořadí do další etapy.

Na základě výsledků této speciálky proběhne na briefingu také zvláštní ceremoniál, při kterém si 15 nejlepších soutěžících v každé kategorii bude moci v obráceném pořadí vybrat startovní pozici do speciálky 1B. Očekávejte, že se bude blafovat.

———————————————————

Startuje Dakar 2022
Program první části 1. etapy tvoří 595 km spojovací trasy a 19 km speciálu. Klasifikace v cíli určí startovní pořadí pro následující den. Prvních 15 účastníků v cíli v kategorii si v obráceném pořadí podle klasifikace zvolí startovní pozici na startu etapy 1B. V posledních pěti ročnících závodu motorkářů se vystřídalo pět vítězů, takže se může stát cokoli… Udrží Kevin Benavides svou korunu, tentokrát za řídítky KTM? Na startu je 144 motorkářů.

U Yamahy se chystají změny
Ani jedna z pěti továrních Yamah nedojela loni do cíle Dakaru. Značka s tuningovými vidlicemi najala Andreu Peterhanselovou – manželku Mistra Dakaru – jako týmovou manažerku a pověřila Johna Maillona – mechanika Stéphana Peterhansela – vedením technických záležitostí pro ročník 2022. Yamaha je odhodlána zvrátit současný trend v rallye jako celku a v Dakaru zvlášť.

Danilo Petrucci zachránil svůj Dakar
Po deseti sezónách v MotoGP se Ital Danilo Petrucci vydal na svůj první Dakar. Pro Itala to bylo o fous, dva dny před startem měl pozitivní test na Covid-19. Všichni se však dočkali. Nováček včera podstoupil druhý test, který byl negativní, což mu umožnilo naskočit zpět na svou tovární KTM, přestože utrpěl i zranění kotníku. Stane se prvním vítězem závodu MotoGP, kterému se podaří triumfovat i v dakarské etapě? Po projetí cílem byl Petrucci v čele průběžného pořadí etapy 1A, nakonec svou dakarskou kariéru zahájil 23. místem

Vítězem první etapy se stal Daniel Sanders
Vítězem první části úvodní etapy se stal australský tovární jezdec Gas Gas Daniel Sanders. Čtvrtý muž celkového pořadí loňského ročníku a nejlepší nováček roku 2021, si připsal své premiérové etapové vítězství na Rally Dakar o 12 sekund před druhým Chilanem Pablo Quintanillou z továrního týmu HRC. Třetím nejrychlejším jezdcem úvodního soutěžního dne byl zástupce Yamahy, Ross Branch z Botswany, který na vítěze ztratil 23 sekund. Obhájce celkového vítězství z roku 2021, Kevin Benavides z Argentiny, na úvod zajel čtvrtý nejrychlejší čas.

Najlepším z našich Michek
Martin Michek dnes zajel nejlepší čas z českých jezdců, když v cíli byl s 14. nejrychlejším výkonem. Druhým z českých jezdců byl dnes Jan Brabec, který skončil na 33. místě. Milan Engelo zajel 39. nejrychlejší čas, zatímco David Pabiška skončil na 59. místě.

Nejrychlejší čtyřkolku dnes vodil obhájce prvenství z roku 2021
Mezi čtyřkolkáři byl na úvod Rally Dakar 2022 nejrychlejší její vítěz z loňského roku, Manuel Andujar. Argentinský obhájce prvenství své třetí etapové vítězství získal před druhým Alexandre Giraudem z Francie 19 sekund. Třetím nejrychlejším byl Giovanni Enrico z Chile, tedy loňský druhý nejrychlejší jezdec celkové klasifikace čtyřkolek.

Kubiena i Tůma v cíli uvodní etapy
Oba čeští čtyřkolkáři dnes dojeli do cíle etapy. Lepším z nich byl Tomáš Kubiena, který skončil pátý, zatímco Zdeněk Tůma zajel 15. nejrychlejší čas.

Rally Dakar 2022 – 1A. etapa (motocykly)