Druhou částí úvodní etapy pokračovala v Saudské Arábii letošní Rally Dakar. Přinášíme motocyklové výsledky.

Neděle 2. ledna – 1B. etapa: Ha’il – Ha’il (514 km)
Rychlostní zkouška: 333 km / spojovací část 181 km
Hornatá krajina severní Saúdské Arábie přispívá ke kontrastům dakarské trasy. Písek je již v nabídce, prozatím v podobě cesty. Upozorňujeme, že tento speciál je prošpikován ďábelskými navigačními hádankami typickými pro tuto zemi. Důraz bude kladen na navigaci, protože každý závodník, který se pokusí o zkratku, bude okamžitě potrestán časovou penalizací.

Písečné cesty a duny až k CP1, po nichž následují tvrdší cesty a rychlejší terén. Krajina se mění na 127. km s malými horami, klikatou tratí uprostřed kamenů, někdy i velkých skal, pozor na množství změn trati od 127. km. Na 160. km se objeví malý kaňon mezi horami. Neutralizace etapy přijde na 207. km a odtud až do cíle je rozsáhlá off-roadová cesta po dunách.

Duny jsou zcela zvláštní, s prudkými sjezdy z vrcholu. Ti, kteří byli v prvním roce v Saúdské Arábii, již vědí, že na těchto dunách Danger 2 je třeba být ve střehu, s prudkými sjezdy za dunami až 200 nebo 300 metrů. Pozor si je potřeba dát i po doplnění paliva. Od 207. kilometru se tratě klikatí až do cíle speciálky.

———————————————————

Jak se dnes startuje?
Na konci etapy 1A si 15 nejlepších účastníků RallyGP mohlo vybrat startovní pozice do dnešní speciálky. Jakmile odstartují, vyrazí zbývající účastníci kategorie ve stejném pořadí, jako výsledek kvalifikační etapy. Šest minut po posledním motocyklistovi RallyGP přijde na řadu 10 nejlepších účastníků Rally2 a 5 nejlepších jezdců na čtyřkolkách, kteří budou startovat v opačném pořadí. Nakonec odstartují zbývající účastníci Rally2 a čtyřkolky podle smíšené startovní listiny, vycházející z pořadí kvalifikační etapy.

Chucky Sanders podruhé
Podruhé v řadě získal etapové vítězství australský tovární jezdec Gas Gas Daniel „Chucky“ Sanders, který v dnešní etapě jel na čele výsledkové listiny od prvního kontrolního bodu až po cílovou metu, kde byl o dvě minuty a sedm sekund dříve, než tovární jezdec HRC, Chilan Pablo Quintanilla. Třetí místo pro KTM vybojoval její rakouský tovární jezdec Matthias Walkner.
Po první etapě, resp. po dvou částech úvodní etapy, je na čele rally stejné pořadí na pódiových pozicích, jako v dnešní etapě.

Svitko útočí na top ten
Slovenský závodník Štefan Svitko, který startuje v kategorii Rally GP a Legend, dnes zajel 11. nejrychlejší čas, což mu přineslo posun i v celkovém pořadí, ve kterém se dostal na průběžné 12. místo. Od elitní top ten ho po dnešní etapě dělí 3:24 minuty.

Z Čechů dnes nejrychlejší Jan Brabec
Z českých závodníků, kteří letos startují na nejtěžším závodě planety, byl nejrychlejší zástupce Strojrent Racing Teamu, Jan Brabec, který zajel 17. čas. V celkové klasifikaci mu tak patří 18. místo. Druhým nejrychlejším českým závodníkem byl dnes Milan Engel, který s motocyklem týmu Orion-Moto Racing Group zajel 21. čas, v celkovém pořadí je na 23. místě. Do problémů se dnes dostal Martin Michek. Druhý z jezdců Orion-Moto Racing Group dlouho držel ztrátu okolo půl hodiny, nakonec ale cílem projel se ztrátou 1:05:12 hodiny na 43. místě a v celkovém pořadí klesl na 41. pozici. David Pabiška do cíle dojel na 67. místě, celkově pak klesl na 65. pozici.

Úspěch pro český tým
Velkým úspěchem dnes skončila etapa v kategorii čtyřkolek, kterou vyhrál zástupce českého týmu Story Racing s.r.o., Laisvydas Kancius. Litevec, který loni při svém debutu skončil na 7. místě celkově, porazil Alexandra Maksimova z Ruska o necelých 10 minut. Chilan Pablo Copetti po vedení až do 239. kilometru uvadal a ztratil deset minut, ale i tak to stačilo na třetí místo.
Český závodník Zdeněk Tůma dnes ztrazil 1:46:38 hodiny a skončil na 11. pozici, zatímco Tomáš Kubiena po druhém bodě na PK121 byl desátý, nicméně od té doby ho tracking neeviduje a muže tak být v problémech. O jeho výsledku vás budeme informovat dodatečně v reportu z druhé etapy.

Rally Dakar 2022 – 1B. etapa (motocykly)