Vítězem druhé etapy Rally Dakar 2022 se stal Španěl Joan Barreda, do čela celkové klasifikace se posunul Brit Sam Sunderland.

Pondělí 3. ledna – 2. etapa: Ha’il – Al Artawiya (568 km)
Rychlostní zkouška: 338 km / spojovací část 230 km
A je zde první řetěz dun v tomto ročníku, který udá tón Dakaru 2022 a poskytne první příležitost uchazečům o celkový titul posunout se dopředu. Snažit se vybouchnout hned první den maratonské etapy je však riskantní, protože jakmile zapadne slunce, budou se jezdci moci spolehnout pouze na pomoc svých kolegů uvnitř servisního parku.

———————————————————

Bloudění favoritů
Rally Dakar s sebou přivádí také výsledky v podobě „jeden den vyhraješ, druhý den ztratíš“. První větší bloudění dnes prožilo i několik favoritů, ze kterých se mimo trasu dostali například Xavier De Soultrait, Pablo Quintanilla, Matthias Walkner, ale i vítěz prvních dvou etap, resp. obou částí první etapy, Daniel Sanders.

Rána pro vítěze závodů MotoGP
Ital Danilo Petrucci se po 115 kilometrech potýká s mechanickými problémy. Nemůže znovu nastartovat svou KTM. Dobrodružství pro bývalého jezdce MotoGP tak dost předčasně skončilo. „Petrux“ nedokázal opravit svou KTM.

Italský dvojnásobný vítěz MotoGP požádal pořadatele o letecký transport z rychlostní zkoušky… Poslední dny byly pro jezdce týmu Tech3 KTM Factory Racing skutečně velmi rušné, se zraněním, postupu na 2. místo kategorie Rally2 a nyní odstoupení z etapy.

Etapové vítězství pro Hondu
Dnešní den se vydařil Joanu Barredovi, který právě dokončil dnešní speciálku s nejlepším časem. Španěl dojel o 5:33 minut před Samem Sunderlandem, jenž se po druhé etapě posunul do čela celkové klasifikace rally. Se statusem vedoucího zástupce KTM dojel do cíle na třetím místě Kevin Benavides, což znamená, že na stupních vítězů dnes jsou tři různí konstruktéři.

Štefan Svitko pronikl do top ten
Skvěle dnes zajel slovenský závodník Štefan Svitko, který v etapě skončil na sedmé pozici. To znamená, že se slovenská stálice Dakaru posunula již na celkové osmé místo v průběžné klasifikaci letošní Rally Dakar.

Michek pošilhával po etapové desítce
Velmi dobře dnes překonal nástrahy druhé etapy český jezdec Martin Michek, který se do cíle dostal s jedenáctým nejrychlejším časem. Jako druhý nejlepší z české čtveřice byl dnes Jan Brabec, který ve druhé etapě skončil na 24. místě. Milan Engel do cíle přijel na 37. místě, zatímco David Pabiška skončil na 48. pozici.

Nejrychlejší čtyřkolku měl dnes Argentinec Andujar
Vítězem etapového hodnocení kategorie čtyřkolek se stal argentinský jezdec Manuel Andujar, kterého v cíli následoval druhý Alexandre Giraud z Francie. Třetí místo vybojoval Chilan Pablo Copetti. Litevec Laisvydas Kancius si čtvrtým časem udržel celkové vedení v rally. Náš Zdeněk Tůma dnes skončil na desátém místě a stejná pozice mu patří i v celkové klasifikaci.
Tomáš Kubiena po včerejší nedokončené etapě již jede s velkou penalizační ztrátou. „Ahoj všem, rád bych poděkoval všem kdo mi držely pěsti – bohužel to nevyšlo. I když to nevyšlo tak bych rád poděkoval všem okolo našeho týmu kterému se dostávalo podpory z různých stran. Naše naděje v podobě kolegy z Litvy Laisvydase Kanciuse zůstávají a my se mu budeme snažit dělat maximální podporu,“ vzkázal český jezdec nejen svým fanouškům.