Po dni volna pokračovala Rally Dakar 2022 sedmou etapou, po které se měnil vedoucí jezdec celkové klasifikace. Nejlepším z Čechů byl Honza Brabec.

Neděle 9. ledna – 7. etapa
Riyadh – Al Dawadimi (701 km)

Rychlostní zkouška: 402 km / spojovací část 299 km
Dakar vstoupí na neprobádané území, kde se po dni odpočinku obnoví boje. Tato průzkumná cesta začíná asi 100 km dun ve zdánlivě nekonečném sledu erzet. Po tomto intenzivním cvičení v dunách se ovládání a jízda stanou jednoduššími, ale bludiště tratí by mohlo některé posádky přivést až za hranici únosnosti

———————————————————

Těžká rána pro Gas Gas – Sanders končí
Daniel Sanders měl dnes ráno otevřít etapu do Ad-Dawadimu, ale na startu se neobjevil. Vítěz 1. a 6. etapy havaroval při přejezdu ke startu etapy. První zprávy jsou uklidňující a hovoří „pouze“ o zraněné levé ruce. Byla mu poskytnuta okamžitá pomoc a byl převezen do nemocnice. Pro GasGas je to zdrcující rána, takže nyní španělskému výrobci zůstává jen jeden muž, Sam Sunderland, stejně jako Husqvarně po odstoupení Skylera Howese. Na Britovi nyní leží nelehký úkol zahájit etapu.

Ross Branch pokračuje
Ross Branch havaroval po dvou kilometrech páteční speciálky a musel etapu opustit. Ačkoli je Botswanec stále zraněný, postavil se na start dnešní speciálky. “Kalahari Ferrari” tak startuje na žolíka, stejně jako například Danilo Petrucci.

Dnes s etapovým vítězstvím Chilan Cornejo
Úspěchem pro továrnu Honda skončila dnešní sedmá etapa. Jejím vítězem se stal chilský závodník a zástupce HRC, Jose Ignacio Cornejo Florimo, pro něhož to byl čtvrtý etapový triumf na Rally Dakar. Radost Hondy zvýšil třetím místem její španělský jezdec Joan Barreda Bort, když mezi zástupce japonského výrobce se dostal s tovární KTM startující Kevin Benavides.

Yamaha v čele rally
Poté, co dnes Sam Sunderland a Matthias Walkner ztratili, využil svou šanci francouzský jezdec Yamaha Adrien Van Beveren, který se po desátém etapovém místě posunul do čela celkové klasifikace, ve které je následován dvojicí týmu Red Bull KTM Factory Racing, když druhý celkově je Rakušan Matthias Walkner a třetí Argentinec Kevin Benavides.

Brabec se posunul na pozici nejlepšího českého jezdce
Jan Brabec dnes dokončil etapu na 18. pozici. Dlouho v top 20 jel i Martin Michek, ale jezdec Orion Moto Racing Group v závěru ztratil a do cíle dojel až na 48. pozici, když v posledním úseku nabral více jak půl hodiny ztrátu. To znamená, že v celkové klasifikaci klesl a přenechal tak pozici nejlepšího českého závodníka na Jana Brabce, který je v celkové klasifikaci na 21. pozici. Milan Engel dnes dokončil náročné kilometry na 45. místě.

Mezi čtyřkolkáři dnes nejlepší Brazilec Medeiros
Vítězem kategorie čtyřkolek se v sedmé etapě stal brazilský závodník Marcelo Medeiros, který o tři minuty odsunul na druhou pozici vedoucího muže celkové klasifikace, francouzského závodníka Alexandra Girauda. Třetí místo vybojoval Američan Pablo Copetti. Náš Zdeněk Tůma dokončil etapu na 8. pozici.