Dnes na startující jezdce v Rally Dakar 2023 čekalo podle Davida Castera „možná nejkrásnějších padesát kilometrů v rallye“. Opět se děly věci a Martin Michek si polepšil.

Úterý 3. ledna 2023
3. etapa: Al Ula > Ha’il (669 km)

Rychlostní zkouška: 447 km / spojovací část 222 km
Soutěžící opustí bivak hned na začátku úchvatné speciálky, kterou David Castera označil za “možná nejkrásnějších padesát kilometrů v rallye”. Jezdci však budou příliš soustředěni na závod s časem a příliš zaměstnáni hledáním trasy vedoucí skrz sled kaňonů, než aby se v této rychlé etapě věnovali panoramatu více než zběžnému pohledu. Dohromady mají tyto ingredience potenciál otřást pořadím ve všech kategoriích.

———————————————————

Klein ukončil čekání soukromníků
Po včerejším prvním etapovém vítězství v kariéře bude úkolem Masona Kleina otevřít trasu na dnešní speciálce. Američan se stal prvním soukromníkem, který vyhrál etapu od roku 2016, kdy ji vyhrál Slovák Štefan Svitko. Na dnešním startu ho budou následovat Sebastian Bühler a Skyler Howes, i když bude třeba bedlivě sledovat Daniela Sanderse. Australan byl v pondělí na dosah vítězství, ale v závěru etapy se rozhodl zvolnit tempo, aby nemusel otevírat cestu.

Bonusy pro první jezdce
Letos byl zaveden bonusový systém, který má odměnit závodníky, kteří se jako první vydají na cestu po trase etapy. Okamžité dešifrování průjezdů z jednoho way pointu do druhého mezi startem speciálky a zastávkou na tankování (dnes umístěnou po 240 km) umožní identifikovat jezdce, kteří zůstali vpředu, aby jim byly uděleny následující prémie: 1,5 sekundy na km pro prvního, 1 sekundy na km pro druhého a 0,5 sekundy na km pro třetího. Jezdec, který otevře trasu na celých 240 km vedoucích k doplnění paliva, tak bude moci dnes získat prémii ve výši 6 minut. Z bonusových sekund nakonec nejvíc vytěžil Mason Klein, který si ze svého dnešního času odečte 5:52 minut, Skyler Howers, který získal 2:38 minut a Sebastian Bühler 2:33 minut.

Honda přišla o Ricky Brabce
Američan Ricky Brabec, tovární jezdec Hondy, dnes po 274 km speciálu havaroval a skončil v rukou dakarského lékařského týmu. Se zraněním krku byl Ricky Brabec převezen do nemocnice k dalším vyšetřením svého stavu.
V roce 2020 se stal sympatický jezdec prvním americkým vítězem Dakaru a mužem, který udělal tečku za 18ti po sobě jdoucími vítězstvími značky KTM v kategorii motocyklů.

Etapa zastavená na CP2 a CP3
Zhoršené povětrnostní podmínky neumožnily pořadatelům zaručit závodníkům co nejlepší bezpečnostní podmínky, a proto byl závod zastaven v CP2 (po 335 km) a CP3 (po 377 km). Časy budou zachovány pro jezdce, kteří dojeli do cíle. U ostatních jezdců budou provedeny výpočty pro každého z nich podle průměru dosaženého v první části etapy, aby jim byl přiřazen cílový čas.

Vítězem etapy Daniel Sanders
Taktika nestartovat první se Australanovi Danielu Sandersovi vyplatila. Tovární jezdec GasGas dnes jezdil prakticky neustále v čele. Na chvilku sice o vedení v etapě přišel, to, když po tankovací zastávce byly Masonu Kleinovi připsané bonusové sekundy za „otevírání cesty“, nicméně Sanders se rychle opět dostal do čela a nakonec zvítězil. Zároveň s etapovým triumfem se může těšit i na pozici vedoucího muže průběžné klasifikace. Za Australanem skončil dnes na druhé pozici argentinský jezdec Kevin Benavides, který na vítěze ztratil 5:23 minut, ale při přejezdu do bivaku překročil povolenou nejvyšší rychlost a dvě penalizační minuty ho odsunuly až na čtvrté místo, když se před něj na druhé místo posunul nakonec druhý Američan Skyler Howers a třetí Mason Klein, těžící z bonusových minut.

Michek v top 20
Martin Michek byl jedním z tří českých závodníků, kteří dokončili celou dnešní etapu. Jezdec Orion – Moto Racing Group si dnes připsal 18. nejlepší čas. Jeho týmový kolega Milan Engel skončil ve třetí etapě na 34. místě, když pouze o dvě místa za ním dojel Jan Brabec.
David Pabiška a Petr Vlček, byli zastaveni a jejich výsledek bude dopočítán. O tom, jak dnes dopadli, vás budeme informovat poté, co pořadatele zveřejní konečnou podobu dnešní výsledkové listiny.

Čtyřkolkám kraloval Alexandre Giroud
Přestože ani jedna čtyřkolka dnes nedojela do cíle a čeká se tak na výsledek dopočítání pořadí, dá se říci, že vítězem je vedoucí jezdec rally Alexandre Giroud. Ten totiž kraloval dnešní etapě, když sice nejprve sváděl souboj s Manuelem Andújarem, ale Argentinec na 240. kilometru ztratil půl hodiny a zřejmě tak rozhodl o dnešním vítězi. Náš Zdeněk Tůma má poslední průjezd evidován na kontrolním bodě na 335. kilometru, kde byl klasifikován na 12. pozici, a to s obrovskou ztrátou více jak jedné hodiny. Skvěle ale zajel Slovák Juraj Varga, který na 378. kilometru figuroval na vynikajícím 3. místě.

Rally Dakar 2023
3. etapa (společně motocykly+čtyřkolky)

1. Daniel Sanders (AUS, Gas Gas 450 Rally Factory Replica) 4:24:15
2. Skyler Howers (USA, Husqvarna 450 Rally Factory Replica) +6:19
3. Mason Klein (USA, KTM 450 Rally Raid) +6:59
4. Kevin Benavides (ARG, KTM 450 Rally Factory Replica) +7:23 /penalizace 0:02:00/
5. Joan Barreda Bort (SPA, Honda CRF 450 Rally) +11:29
6. Toby Price (AUS, KTM 450 Rally Factory Replica) +12:14
7. Pablo Quintanilla (CHL, Honda CRF 450 Rally) +14:35
8. Adrien Van Beveren (FRA, Honda CRF 450 Rally) +15:28
9. Joaquim Rodrigues (POR, Hero 450 Rally) +16:05
10. Jose Ignacio Cornejo Florimo (CHL, Honda CRF 450 Rally) +16:08