Rally Dakar pokračovala další etapou, která podruhé za sebou nabídla smyčku okolo Ha’ilu. Pořadí vede Skyler Howers, Martin Michek již celkově třináctý!

Čtvrtek 5. ledna 2023
5. etapa: Ha’il > Ha’il (645 km)

Rychlostní zkouška: 375 km / spojovací část 270 km
Písek, písek a ještě jednou písek ve druhém okruhu kolem Ha’ilu, saúdského hlavního města offroadových závodů. Pole malých dun s velbloudí trávou ustoupí rozlehlým plochám posetým dunami. Zkušenost se skoky do dun bude rozhodovat o tom, zda v tomto slalomovém úseku získáte nebo ztratíte minuty. Jen skuteční experti zvládnou měkký písek bez časových ztrát.
Bohužel 20 km před cílem Joan Barreda upadl, ale byl schopen pokračovat v závodě. Doprovázeli ho další 4 jezdci, z nichž někteří zastavili, aby mu pomohli. V důsledku toho bude třeba předtím, než budou známy oficiální výsledky této speciálky, odečíst těmto jezdcům čas, který strávili asistencí “Bang Bangovi”.

———————————————————

Barreda jede se zlomeným prstem
Joan Barreda Bort včera vyhrál etapu i přes zlomený prst na noze. Hondou opomíjený Španěl, který se nyní může pochlubit 29 etapovými vítězstvími. Po registraci na poslední chvíli na letošní Dakar byl na startu dnešní etapy vedoucím zástupcem Hondy v celkovém pořadí, 4’30” minut za Danielem Sandersem. Jen připomeňme, že Barreda několik posledních let nastupoval do Dakaru s jasným cílem – vyhrát ho. Přestože každým rokem patří k nejlepší a získává stále každoročně několik etapových vítězství, pokaždé závod ztratí po technickém problému nebo vlastní chybě. I proto Honda do letošního oficiálního týmů tohoto vynikajícího závodníka, bývalého špičkového motokrosaře, nezařadila.

Kleina včera zastavil problém s palivovým čerpadlem
Mason Klein, který si na startu speciálky připsal nejlepší čas, přišel o svůj náskok dvacet kilometrů před cílem kvůli problémům s palivovým čerpadlem, které ho připravily o vítězství. Musel vyprázdnit přední nádrž, aby mohl všechen její obsah přečerpat do zadní. Tímto úkonem se propadl na 10. místo v etapě, více než 12 minut od vítěze. V celkovém pořadí se nyní nachází na 6. místě, šest minut od prvního místa.

Specialista na písečné pláže končí
Významný hráč třídy Rally 2 opustil závod. Specialista na písečné závody Camille Chapelière opustil 45. ročník Dakaru při své třetí účasti. Po 22. místě v roce 2021 a 19. místě v loňském roce se “CamChap” po včerejším pádu probudil s bicepsem, který mu otekl na dvojnásobek objemu. Vrací se do Francie, aby si toto zranění nechal ošetřit. Po Dakaru ho totiž čeká závod Le Touquet, nejslavnější z plážových závodů na světě.

Bloudění prvních jezdců po tankovačce
20 km od tankování se čtveřice jezdců, která otevírá etapu, ztratila a musela se otočit, aby našla orientační bod a správnou trasu. Adrien Van Beveren, který jel za nimi, se nástrahám vyhnul, resp. využil jejich otočky a vydal se po správné trase a vedl pronásledovatele ve svém závěsu. Díky tomu se “AVB” posunul na pozici prvního jezdce otevírajícího trasu a nasbíral 41′ bonusových sekund. Joan Barreda, Pablo Quintanilla, Skyler Howes a Toby Price ztratili mezi deseti minutami a čtvrt hodinou.

Etapu vyhrává „AVB“
Vítězem dnešní etapy se nakonec stal ve druhé polovině speciálky úspěšný Adrien Van Beveren. Na druhém místě skončil Jose Ignacio Cornejo Florimo, zatímco třetí pozicí se připomněl Mason Klein, kterého krajan Skyler Howers se po dnešním 5. místě dostal do čela celkové klasifikace.

Engel nedokončí etapu
Bohužel špatná zpráva dorazila z týmu Moto Racing Group. Jeho jezdec Milan Engel se dnes zastavil na 210 kilometru. Důvodem by dle dostupných informací měl být špatný benzín. Milan je na cestě do bivaku a tým bude žádat o vrácení do závodu tak, jak to pořadatelé udělali kvůli problému s kvalitou benzínu u několika jezdců po 4. etapě.
Na druhou stranu tým Ervina Krajčoviče zažil i úspěšný den, když jeho druhý jezdec Martin Michek dokončil etapu na 16. pozici a v celkové klasifikaci se posunul na 13. místo. Jan Brabec dnes skončil na 34. místě, David Pabiška na 41. místě a Petr Vlček pak na 71. místě.

Svitko atakoval top 10
Slovenský motocyklista Štefan Svitko dnes patřil opět mezi nejrychlejší. Dlouho se držel v elitní desítce, ale nakonec skončil těsně pod ní, když byl klasifikován s jedenáctým nejrychlejším časem. Jeho krajan Juraj Varga se mezi čtyřkolkami prosadil na 6. místo v etapě i celkově.

Giraud konečně poražen
Vítězem dnešní etapy v kategorii čtyřkolek se stal argentinský jezdec Francisco Moreno Flores, který tak uštědřil první etapovou porážku francouzskému závodníkovi Alexandru Giraudovi. Na druhé pozici dnes skončil Pablo Copetti, zatímco třetí byl Marcelo Medeiros. Alexandre Giraud dnes dojel pátý, přesto si udržel solidní náskok na čele celkové klasifikace. Náš Zdeněk Tůma v době publikování této reportáže ještě nebyl v cíli. Jeho výsledek tak opět doplníme později.

71. Petr Vlček (CZE, KTM 450 Rally Replica) +2:03:27
Milan Engel (CZE, KTM 450 Rally Replica) ???

průběžné pořadí (společně motocykly+čtyřkolky)

1. Skyler Howers (USA, Husqvarna 450 Rally Factory Replica) 23:21:09
2. Kevin Benavides (ARG, KTM 450 Rally Factory Replica) +0:44 /penalizace 0:03:00/
3. Mason Klein (USA, KTM 450 Rally Raid) +1:40 /penalizace +0:02:00/
4. Toby Price (AUS, KTM 450 Rally Factory Replica) +2:20
5. Adrien Van Beveren (FRA, Honda CRF 450 Rally) +4:22
6. Joan Barreda Bort (SPA, Honda CRF 450 Rally) +4:52 /penalizace 0:01:00/
7. Pablo Quintanilla (CHL, Honda CRF 450 Rally) +9:55 /penalizace 0:02:00/
8. Daniel Sanders (AUS, Gas Gas 450 Rally Factory Replica) +13:18 /penalizace 0:04:00/
9. Jose Ignacio Cornejo Florimo (CHL, Honda CRF 450 Rally) +17:32
10. Luciano Benavides (ARG, Husqvarna 450 Rally Factory Replica) +20:31