Ve Spojených Arabských Emirátech odstartoval 45. ročník Rally Dakar. Přesně na Silvestr, nejlepší z našich Martin Michek na 20. místě.

Sobota 31. prosince – prolog: Sea Camp > Sea Camp (10 km)
Rychlostní zkouška: 13 km / spojovací část 0 km
Nová koncepce bivaku, vyvinutá za účelem sblížení dakarského pole v závěrečných fázích kontrolních testů, bude také kulisou pro slavnostní pódiový ceremoniál, který závod zahájí. Po sjezdu z rampy se stroje vydají směrem k výjezdu ze Sea Campu, na start krátké 13 km dlouhé speciálky na pobřeží. O startovním pořadí do první etapy rozhodnou těsné rozdíly na konci prologu, zpět u bran bivaku. V opačném pořadí než v klasifikaci prologu si patnáct nejlepších motorkářů vybere startovní pozici v následující etapě. Strategie vstupuje do hry od prvního dne

———————————————————

Vítěz silniční Tourist Trophy na Dakaru
James Hillier, první vítěz Isle of Man Tourist Trophy, který se zúčastní Dakaru, doufá, že mu jeho zkušenosti ze silničních závodů pomohou při výpočtu rizika na Dakaru. Britský motocyklista se účastní kategorie Original by Motul poté, co zvládl Abu Dhabi Desert Challenge a Andalucía Rally.

Franco Picco se vrací
Franco Picco, legenda, která v osmdesátých letech minulého století reprezentovala na Dakaru tovární tým Yamaha Italy, se vrací na 45. ročník, který pojede na stroji Fantic v kategorii Rally2. Tentokrát se k němu v továrním týmu Fantic připojí Alex Salvini, mistr světa v enduro v kategorii E2 z roku 2013 a patnáctinásobný italský šampion ve stejné disciplíně. Picco má závodní číslo 67, což je shodou okolností také jeho věk. Salvini má na sobě číslo 66, ale je nováčkem. Tato bývalá hvězda světového endura je mužem, kterého je třeba sledovat mezi nováčky v kategorii Rally2. Což také potvrdil prolog, když Salvini zaznamenal druhý nejrychlejší čas v kategorii Rally2, 18 sekund za nejrychlejším v kategorii Dohertym.

Loňský nováček Dakaru přestoupil mezi elitu
Mason Klein byl nejlepším nováčkem Dakaru 2022 na celkovém devátém místě. Američan, který prodloužil svou hvězdnou formu v průběhu celé sezony W2RC a zajistil si prvenství v Rally2, přešel do kategorie RallyGP. Při své premiéře v premiérové kategorii Dakaru nadále jezdí za satelitní tým KTM, BAS World KTM Racing Team, kde obdržel několik továrních dílů. Soudě podle jeho výkonu v prologu se zatím zdá, že je o třídu níže než tovární motocyklisté.

Prolog vyhrál Toby Price
Toby Price, který v předchozím ročníku skončil celkově desátý a získal vítězství v etapě, zajel v prologu zatím nejrychlejší čas. Australan, který na dakarských stupních vítězů chybí od roku 2020, o jedinou sekundu předstihl svého krajana Daniela Sanderse. Souboj o třetí příčku na stupních vítězů byl těsně vyrovnaný, tři motocyklisté se umístili na stejné pozici. Ross Branch nakonec porazil Joana Barredu a Kevina Benavidese v boji o třetí místo.

Z našich nejrychlejší Michek
Dle očekávání zajel v prologu nejrychleji náš nejlepší jezdec loňského ročníku, Martin Michek, který skončil dnes dvacátý. Na padesáté pozici dojel jeho týmový kolega z Orion-MRG Milan Engel. Jan Brabec zajel 57. čas, zatímco David Pabiška 69. Libor Podmol se na Dakar vrátil 91. časem v prologu a v celkovém pořadí, tedy pořadí společném s kategorií čtyřkolek, zajel 101. čas Petr Vlček.

Svitko na solidním 14. místě
Velmi dobře zahájil letošní ročník slovenský jezdec Štefan Svitko, který zajel 14. nejrychlejší čas. Jeho krajan Juraj Varga byl celkově na 78. pozici, což mu v kategorii čtyřkolek přineslo 13. místo.

Mezi čtyřkolkáři nejlepší obhájce prvenství
Alexandre Giroud vyhrál prolog 45. ročníku Rally Dakar o jedinou sekundu před Marcelem Medeirosem, který v předchozím ročníku získal tři etapy. Daniel Vila Vaques obsadil spodní příčku stupňů vítězů se ztrátou 12 sekund na úřadujícího šampióna, Manuel Andújar byl v tento den čtvrtý. Náš Zdeněk Tůma zajel celkově stý čas, mezi čtyřkolkami poté byl čtrnáctý.

Rally Dakar 2023 – prolog (motocykly+čtyřkolky)
1. Toby Price (AUS, KTM 450 Rally Factory Replica) 8:22
2. Daniel Sanders (AUS, Gas Gas 450 Rally Factory Replica) +0:01
3. Ross Branch (BWA, Hero 450 Rally) +0:09
4. Joan Barreda Bort (SPA, Honda CRF 450 Rally) +0:09
5. Kevin Benavides (ARG, KTM 450 Rally Factory Replica) +0:09
6. Joaquim Rodrigues (POR, Hero 450 Rally) +0:10
7. Matthias Walkner (AUT, KTM 450 Rally Factory Replica) +0:11
8. Sebastian Bühler (GER, Hero 450 Rally) +0:11