Západočeský Loket byl o víkendu dějištěm čtrnáctého podniku náročné série Mistrovství světa v motokrosu 2018. Špičkoví světoví motokrosaři, velká divácká kulisa, krásný výhled na starobylé centrum města, autogramiády mistrů světa ať už současných či dřívějších, bohaté občerstvení, zajímavý doprovodný program a spousta dalších skvělých zážitků – to vše nabídla Velká cena ČR v motokrosu, jejíž pořadatelem byl AMK Loket v AČR.

Během závodního víkendu navštívilo Loketské Serpentiny úctyhodných 26 tisícovek diváků! Pořadatele je potřeba pochválit. Jeho organizační zkušenost a výborná spolupráce se všemu složkami Integrovaného záchranného systému zaručila zcela bezproblémový průběh celé akce!
Závodilo se v hlavních třídách MS – MXGP a MX2 a dále pak ve finálových závodech ME tříd EMX65 a EMX85. Součástí závodu byl i podnik kategorie EMX300. Ve všech pěti kategoriích mohli domácí příznivci motokrosu fandit českým závodníkům. Pojďme si tedy nyní přiblížit, jak jednotlivé závody probíhaly.

MXGP: Nezastavitelný Herlings…

Holandský motokrosař a jezdec týmu RED BULL KTM Jeffrey Herlings byl letos v Lokti k nedostižení a svoji dominanci (1/1) jasně předváděl divákům v obou svých jízdách! V každé rozjížďce zaznamenal nejrychlejší kolo závodu, navíc svou rychlost dokázal ještě ke konci vždy vygradovat. Tomuto tempu nikdo nemohl stačit, byť jeho stájový kolega – devítinásobný mistr světa italský fenomén Antonio Cairoli (2/2) dělal v podstatě celý víkend, co mohl, ale na rozjetého Holanďana to zkrátka opět nestačilo. Fanoušci ze Slovinska hnali hlasitě dopředu svého miláčka, exmistra světa Tima Gajsera (Team HRC Honda), který se také velmi snažil, také dělal, co mohl (3/3), zaujal skvělou technikou, a lehkostí jízdy, měl i dobré starty, ovšem ztráta v cíli na vítěze byla nakonec velká. Jak Cairoli, tak i Gajser proskakovali závěrečným finišem za Herlingsem vždy se ztrátou přes 30 sekund!

Za touto trojicí se to docela mlelo, pořadí se neustále měnilo a nakonec byli úspěšní na dalších celkových pozicích zástupci týmu Monster Energy Yamaha čtvrtý Francouz Romain Febvre a pátý Belgičan Jeremy Van Horebeek. V průběžné klasifikaci MS si Herlings po 14. Velké ceně navýšil své bodové konto, před Cairolim.

Do rozjetého vlaku světového motokrosového kolotoče naskočili v této kubatuře letos poprvé i dva čeští reprezentanti Martin Michek (Buksa/Ados KTM RT) a Petr Smítka (HASS RT). Michkovi nelze upřít snaha – dokončil obě své jízdy (22/23), ale na světové body to tentokrát nestačilo. Smítka byl klasifikován po první rozjížďce jako 28. a druhou bohužel nedokončil.

MX2: Prado to dokázal a tři první světové body pro Krče…!

V této slabší třídě se jezdci prali o vítězství v každé jízdě. Diváci byli vždy ve varu a zvědaví, kdo tuto třídu v Lokti ovládne a jaké bude další umístění na stupních vítězů. V prvním motu dominoval překvapivě skvěle jedoucí holandský pilot Calvin Vlaanderen (1/3, Team HRC Honda) v následující ale vypálil od startu jako blesk mladičký španělský superrychlík Jorge Prado (3/1, Red Bull KTM) a cílem nakonec prosvištěl s malým náskokem před zle dotírajícím Američanem Thomasem Covingtonem (2/2, Rockstar Energy Husqvarna), který zanechal rozhodně výborný dojem. Po součtu bodů a lepší druhé jízdě se nakonec z kýženého úspěchu radoval Prado, před Vlaanderenem a Covingtonem.

Loňský šampion Lotyš Pauls Jonass (4/5, Red Bull KTM) se sice snažil, ale po nevýrazných startech to na nejlepší tentokrát prostě nestačilo – nakonec z toho byla celková bramborová příčka a pochopitelně ztráta červené tabulky v průběžném pořadí seriálu. Tu si pro sebe urval právě španělský mladíček.

Skvělý výsledek v neděli zaznamenal slovenský reprezentant Richard Šikyňa (JD GUNNEX KTM RT), když postupně ve tvrdé konkurenci doslova vydřel 14. a ve druhé jízdě dokonce 11. místo! Z Lokte si tedy Ríša odváží parádních 17 světových bodů a zaslouženě zúročil svoji účast z podniků MS, ale i ADAC! Neztratil se ani náš zkušený borec Martin Krč (STC Racing Husqvarna), který poprvé ve své kariéře dosáhl na světové bodové umístění, když v prvním motu dojel dvacátý a v následujícím to dalo ještě o jednu pozici lépe! Fantastická byla také vytvořená atmosféra, když oba česko-slovenské závodníky hnaly dopředu davy motokrosových příznivců! „V první jízdě se mi nepodařil start do první zatáčky podle představ, ale i přesto jsem bojoval o ten první kýžený světový bodík, který se mi
podařilo získat až na třetí pokus mojí účasti v Lokti.

V druhé rozjížďce jsem byl již více uvolněný a start už byl jiný – parádní, dokonce to bylo někde kolem osmičky v prvním kole, ale potom mě postihl pád a propad na 19. místo, kde jsem zase začal boj o další světové body. Nakonec byly dohromady tři a jsem za to rád, jinak letos pojedu ještě zkusit MS ve Švýcarsku, dále přirozeně podniky ADAC, slovenské, české mistrovství, a když to vyjde, tak rád se zúčastním i MS družstev v USA”, prohlásil po vydařeném vystoupení Krč.

Dobrý dojem zanechali ještě dva další naši mladí zástupci. Petr Polák (JD GUNNEX KTM RT) byl celkově 25. za výsledky 24/22, poprvé poměřil své síly se světovou elitou Jakub Terešák
(Motosportklub Málkov v AČR), když zaujal postupně 22. a 24 místo, celkově byl tudíž hned za Polákem jako 26. Pro tyto naše dva kluky je to nesporně důležitá zkušenost, no a v budoucích letech budeme právě třeba od nich očekávat a doufejme, že i zaznamenávat nadějné výsledky nejenom doma, ale i na mezinárodní scéně!

EMX300: Kovář na bedně…!!!

Ve vložené třídě evropské kategorie třístovek byl k nezastavení, hlavně pak v tom v druhém klání Mike Kras z Holandska (1/2, KTM), za ním skončil německý pilot Dennis Ullrich (1/6, KTM) a velkou radost českým fanouškům udělal Václav Kovář (5/3, Gas Gas, HT Group RT), který sice v prvním motu zaváhal po startu, ale posléze tvrdě ztrátu doháněl, v té následující už z toho byla třetí příčka – zaručující bednu! „Kolem trati jsem vnímal, jak lidi neuvěřitelně fandili, měl jsem zde i hodně kamarádů, které jsem nechtěl zklamat. No sice v sobotu mně nevyšel start, ale později jsem chytil dobré tempo a postupoval vpřed. V neděli to už bylo na mé poměry po startu podstatně lepší, akorát mně mrzí, že v závěru se přede mě dostal vedoucí jezdec seriálu Angličan Anderson. Je to moje třetí pódium po sobě v tomto seriálu, průběžně jsem se přiblížil na tři body čtvrtému Smetsovi z Belgie, tak to vypadá, že ve zbývajících dvou kláních si to ještě spolu rozdáme o to celkové 4. místo", shrnul své pocity po závodě Kovář.
Dobře bojoval i Marek Sukup (4/4, TM, HT Group RT), který na dráze podal velice vyrovnané výkony po dobrých startech a celkově skončil čtvrtý, jen těsně za Kovářem. V elitní desítce ještě figurovali i celkově osmý Patrik Liška (Yamaha, HT Group RT), devátý velezkušený Petr Bartoš (Orion Racing KTM) a 29. Marek Nešpor (KRTZ RT, KTM).

EMX85:

Po vyrovnaných výsledcích nakonec dosáhl na evropský titul Jihoafričan, startující s německou licencí Camden Mc Lellan (1/2, RSA, KTM, 47b.), stříbro bral Kay De Wolf (6/1, NED, KTM, 40b.) a na bronz dosáhl syn desetinásobného světového šampiona – Liam Everts (2/4, BEL, KTM, 40b.). Pochvalu zaslouží i naši mladíci, protože celkově sedmy dojel Radek Větrovský (JD GUNNEX KTM RT, 27b.), jeho stájový kolega – Tomáš Pikart si připsal devět evropských bodů, když skončil celkově 16.

EMX65:

Tak v této skupině nejmladších bojovníků nakonec dosáhl na evropské zlato Ital Brando Rispoli (5/1, KTM, 41b.), před Jakobem Madsenem (3/3, DEN, KTM, 40b.) a Damianem Knuimanem (1/6, NED, KTM, 40b.). Výborný konzistentní výsledek podal jak v sobotu, tak i druhý den Vítězslav Marek (7/7, Cermen RT, KTM, 28b.) a odměnou za snažení mu bylo pěkné šesté místo. Parádní výkon zaznamenal zejména v druhé jízdě (neděle) Jan Janout (14/4, KTM, Silver Action, 25b.), český závodník s italskou licencí obsadil po součtu bodů nadějnou osmou příčku.

Na závěr bychom se rádi rozloučili pozvánkou. Již dnes je totiž znám termín Velké ceny ČR
v motokrosu v roce 2019 – pojede se o víkendu 27.-28.7.2019 a bude to opět v Lokti! Vedle tříd MX2 a MXGP uvidíme tentokráte závody tříd WMX (MS žen), EMX125 a EMX300. Takže za rok zase na