Historie se opakuje, původně britská značka Royal Enfield se vrací do své domoviny. Tedy alespoň, indická společnost se chystá otevřít vývojové centrum v Leicestershire

Původní domovinou značky Royal Enfield je Anglie. Tam vyjela roku 1899 z tovární haly společnosti Enfield Cycle Company první motorizovaná tříkolka, o dva roky později pak první motocykl poháněný motorem Minerva. První modely ve stylu dnešních Enfieldů se objevily už v roce 1931  a patřily k technické špičce tehdejší doby – hydraulicky odpružená zadní kyvná vidlice tehdy nepatřila k obvyklému komfortu.

V roce 1962 byla společnost začleněna do koncernu Smith, a dochází tak k ukončení výroby jednoválců, dále pohánějí Royal Enfieldy dvouválcové motory. O osm let později je značka Royal Enfield v Anglii pohřbena. To už ale více jak patnáct let probíhá výroba jednoválcových modelů v pobočném závodě v Indii, který byl otevřen poté, co společnost vyhrála konkurz na služební stroje indické armády. Proto vzniká v provincii Madras závod Enfield India Ltd. Incorporated, který existuje dodnes, a zachoval tak tyto původem britské skvosty dnešnímu světu. Společnost je dnes vyváží do celého světa, přičemž k největším odběratelům patří samozřejmě domácí trh. 

Ovšem historie očividně nekončí. S vzrůstající popularitou retro stylu se i Enfield stále lépe prodává v Evropě a tak bylo rozhodnuto o další expanzi na starý koninent. Prvním krokem se stane výstavba dvou nových technologických center, přičemž jedno bude v jihoindickém Chennai a druhé pak právě v Británii, konkrétně v hrabství Leicestershire. Výstavba má být dokončena ve druhém čtvrtletí příštího roku a Enfield bude investovat 80 milionů dolarů. Přijde vám to dost? Pak slyšte k A také B, což je informace, že v loňském roce vyrobil RE 300 tisíc motorek s příjmem 482 milionů dolarů a letos počítá s dalším výrazným růstem prodejů. Kdejeden evropský výrobce může závidět.

Foto: Royal Enfield

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno