O nadcházejícím víkendu se v Hořicích v Podkrkonoší rozjedou další závody, tentokrát již 27. ročník České Tourist Trophy. Při ní se už několik let jezdí také závody IRRC, takže do Hořic míří evropská špička a naši jezdci tak mají o konkurenci postaráno. Ještě předtím v pátek proběhlo setkání jezdců s fanoušky v prostorách muzea Czech Road Racing.

Závody na přírodních tratích mají v České republice dlouholetou tradici, takže jsou jezdecky i divácky velice oblíbené. K jedněm z nejlepších závodních podniků bezesporu patří i závody v Hořicích, které každoročně pořádá Automotoklub v AČR Hořice. Po květnových 300 zatáčkách Gustava Havla nyní nastal čas na Českou Tourist Trophy a IRRC. V rámci české TT míří do Hořic jezdci klasiků kubatur od 175 ccm do 750 ccm a také sidecary. Při závodech IRRC (mezinárodní road racingový šampionát) tu závodí kategorie Supersport a Superbike. I díky spoustě divokých karet se můžeme těšit na bohaté obsazení našich závodníků ve všech třídách.

Závodní víkend začne v sobotu prvními měřenými tréninky, ale už v pátek si mohli fanoušci jezdce užít. Na nádvoří hořického zámku, kde nyní sídlí muzeum Czech Road Racing, proběhlo setkání s bývalými i současnými jezdci. Bohužel mezi “bývalými” jezdci byl také Kamil Holán, který se uzdravuje ze zranění z Tourist Trophy na ostrově Man. Kamil se sice přihlásil do závodů Supersportů, ale nakonec to na závody nevidí. “Bohužel ještě nejsem úplně fit a tím pádem to na moje závodění tento víkend nevypadá. Věřil jsem tomu, ale nyní můžu říct, že to na 90% asi nedopadne,” dodal zklamaně závodník, který tu každoročně bojuje o stupně vítězů.

Marek Červený

Naopak velice důležitý víkend čeká další hvězdu českých přírodních tratí Marka Červeného, kterého pokaždé podporují stovky fanoušků kolem závodní trati. Mára je nyní na průběžném čtvrtém místě se 116 body, ale se ztrátou jen sedmi bodů na třetího Didiera Gramse. Daleko není ani druhý Erno Kostamo se 134 body. “Určitě se na hořické závody těším, tak jako pokaždé. Je jedno, zda je to 300 zatáček nebo IRRC, je to pro mě domácí závod. Teď je to tady podpořené tím, že potřebuji body do šampionátu, takže je to trochu doprovázené trémou kvůli tomu, že se potřebuji posunout dopředu. Ale díky lidem je tady vždycky nádherná kulisa a vypadá to, že bude i pěkné počasí, takže si myslím, že se můžeme těšit na hezké závody,” dodal k pocitům před víkendem Marek Červený.

Ve vedení šampionátu je Danny Webb s rovnými 200 body a jak ho Marek Červený vidí? “Danny je výborný jezdec, což potvrzuje od začátku sezóny. To bylo víceméně jasné už papírově v zimě, kdy ohlásil, že pojede IRRC. Je to jezdec světových kvalit,” uvedl Marek na adresu bývalého jezdce mistrovství světa silničních motocyklů a dál pokračuje: “Hořická trať je podle mě nejtěžší z celého kalendáře, možná i z Evropy. Kluci tady potřebují více jezdit, aby ji lépe poznali, takže to pro ně není tak jednoduché jako jinde. Danny už je tady po třetí, takže je jasné, že už promluví do boje o stupně vítězů. Určitě bude silný a může být před námi, takže uvidíme. Zatím to vypadá, že bude špička velice vyrovnaná. Na závěr bych chtěl určitě poděkovat mému týmu Wepol, hlavnímu sponzorovi a majiteli týmu, dále rodině a všem lidem kolem, bez kterých by to nešlo a kteří mi pomáhají.”

Program v Hořících v sobotu rozjedou jezdci IRRC Supersport, které už v 8:30 čeká volný trénink. Postupně se během dne odjedou kvalifikační tréninky v přípravě na závodní neděli. V neděli se závody pojedou od 9:00. Za návštěvu stojí také expozice v muzeu, kde můžete vidět stroje i propriety od jezdců, kteří psali historii hořických závodů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno