V sobotu 23. května vyhrál Angličan Tai Woffinden plochodrážní Grand Prix České republiky, před Poláky Jaroslawem Hampelem a Maciejem Janowským. Čech Václav Milík startující na divokou kartu skončil patnáctý se dvěma body. Tai Woffinden se tak zapsal mezi největší osobnosti devatenáctileté historie Grand Prix České republiky. Brit totiž v Praze dokázal vyhrát třetí rok po sobě, což je úspěch, který v minulosti předvedl jen Jason Crump.

Woffinden patřil mezi nejrychlejší v celém průběhu závodu, do vyřazovacích jízd postoupil ze třetího místa, nejlépe ale zvládl vyřazovací boje. Vyhrál své finále a hlavně stylem start-cíl triumfoval ve velkém finále. Odvážný manévr ve finále posunul na konečné druhé místo Jaroslawa Hampela, ten předčil vítěze základního rozpisu a největší překvapení závodu Macieje Janowského.

Do závodu zasáhli tři čeští jezdci. Václav Milík s divokou kartou vyrovnal svůj loňský výsledek, když skončil se dvěma body patnáctý. Na body Matěje Kůse a Josefa France si přes jejich snahu budeme muset počkat na příští ročník.

Zatímco z počátku závodu vyděsilo diváky několik karambolů, s blížícím se finále gradovala neuvěřitelná sportovní úroveň závodníků a zejména polští diváci vytvořili pro své dva finalisty úžasnou atmosféru. Sobotní závod byl jednoznačně nejatraktivnějším závodem v letošním ročníku a nejlepší Grand Prix České republiky za mnoho posledních let.

AK Markéta prodloužil smlouvu s britským promotérem BSI a bude pořádat Grand Prix České republiky po další tři roky. Závod finále Mistrovství světa jednotlivců na ploché dráze se v sobotu pojede na Markétě už podevatenácté v řadě. Žádný jiný pořadatel na světě tolikrát závod Grand Prix nepořádal. V příštím roce v květnu navíc pražská Grand Prix oslaví kulaté dvacáté jubileum, což krásně zapadá do období, pro něž Praha získala titul Evropské hlavní město sportu 2016.

Již dnes se jede na Markétě od 18:00 závod 1. ligy, a extraligu nad Břevnovem spatříme 23. 6., rovněž v úterý, od šesti hodin. Jsou to poslední možnosti užít si před prázdninami vůni hořícího metylalkoholu, než se nám přiblíží zářijový Memoriál Luboše Tomíčka. Ze sportovního hlediska nutno poznamenat jednu věc. Zatímco při SGP by si leckdo mohl říci, že Václav Milík nesplnil do něj vkládané očekávání, byla by to jen část pravdy. Speedway či plochá dráha je velmi vyrovnaná disciplína, kde během pěti kol rozhodují setiny vteřiny. Právě při finále MČR jednotlivců týden po SGP (které bylo rovněž okořeněno pády a tvrdými souboji) Milík předvedl svou nekompromisní jízdou, že má jak fyzičku, tak tvrdou náturu. A že byť mezi světovou elitou neprojel na vrchol, je to elitní sportovec, závodník a z jezdeckého hlediska dravec jdoucí po cílovém praporu jako zběsilá šelma. Je to dravec, který dokáže svou jízdou zvedat diváky ze sedaček, a to potěší každé benzínové srdce… Info o dalších závodech na Markétě najdete na speedway-prague.cz.

Video Czech SGP 2015:

http://www.speedwaygp.com/news/article/4147/video-czech-sgp-highlights

Foto: Michal Kohout

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno