Pirelli Angel GT je fungl nová sportovně-cestovní pneumatika, která má dva hlavní cíle – být co nejlepší na mokrém povrchu a mít velký kilometrový nájezd, což je pro spoustu lidí hlavní kritérium při výběru gumy. Pirelli si pro prezentaci vybrala tajný testovací okruh Nardo a taky plně funkční letadlovou loď Cavour. Tohle vypadá jako další dobrej den “v kanclu”.

První fáze dvoudenního testu probíhala tak, že nás autobus odvezl do přístavu a vyplivnul před plně funkční letadlovou lodí Cavour, která je nejmodernější v italském vojenském námořnictvu. Zástupci Pirelli nám do té doby neřekli, co se bude dít a celý test byl zahalen do takové tajemné slupky. Čekali jsme, že návštěva letadlové lodi bude jenom takový hezký divadýlko, ale to jsme se šeredně mýlili.

 

Loď Cavour!

Dostali jsme rozkaz navlíknout se do kombinéz a obrovský výtah nás odvezl na palubu. Tam už nedočkavě oddechovala čtveřice litrových Zedů, které budeme muset rozjet na rychlost kolem 100 km/h a na uměle zavlažované ranveji taky bezpečně zastavit. Na jednu stranu to bylo vzrušující představení, ale při pohledu na stoupající konec přistávací plochy taky docela děsivý. Bylo nám třikrát připomenuto, že nemáme dělat žádný vylomeniny a kdyby něco, ve vodě jsou nás jistili potápěči. Vážně, nekecám.

Nová Pirelli Angel GT je guma, která je nástupcem oblíbeného modelu Angel ST, který jsme v našem časáku často vychvalovali. GT si má zachovat stejně sportovní vlastnosti, ale přidat o 30% větší kilometrový nájezd – alespoň to tvrdí Pirelli a jistí se výsledky nezávislého testu z Německa. Stejně výborné vlastnosti má mít i na vodě, což jsme si na lodi vyzkoušeli. Je pravda, že povrch ranveje byl extrémně přilnavý a koeficient adheze byl na čísle 0,9 – pro porovnání, klasická silnice se pohybuje mezi 0,6 – 0,8.

 

Na vodě 1A

Upřímně musím říct, že grip nezahřátých pneumatik byl na vodě opravdu vynikající a srovnatelný se suchem! Kawa se při ostrém brzdění zakousla do “země” s takovou silou, že se i lehce přizvedlo zadní kolo. ABS bylo zapnuté a jemně kopnulo do páčky pouze ve chvíli, kdy jsem schválně vletěl na brzdy s přehnanou agresivitou. Bylo to vážně působivý představení. Už starší Angel ST byl na vodě hodně dobrý a nemám důvod nevěřit, že GT bude ještě lepší. Motorka se při akceleraci stavěla na zadní a ani jednou neprotočila kolo. Jednu rundu jsem si dal i v pěkný “svíčce” a následně si vysloužil výchovný hrození prstem přímo od kapitána tohohle 27 000 tunovýho kolosu, ale chápejte – prostě jsem musel. A teď mám ve svým tajným notýsku odškrtnutou další položku… 🙂

 

Závodní trať Nardo

Druhý den jsme navštívili okruh Nardo, který vlastní Porsche a kde se testují utajované prototypy aut i motorek. Extrémně dlouhá dráha (6,2 km) byla plná slepých horizontů a klopených zatáček, takže vlastně ideální místo na test chování gum. Na výběr jsme měli od superbiků přes nejnovější naháče až po cestovní koráby.

Nový profil gumy umožňuje o 5% větší náklon a zadek je klasicky dvousměsový – tvrdší prostředek s nižším obsahem siliky pro větší výdrž a naopak měkčí boky pro lepší grip v náklonu. Po několika prvních kolech, kdy jsem poznával trať, se začalo trochu víc “topit”. Čekal jsem klasické chování cestovnějších gum, které se projevují pomalejším řízením a větším pohybem, když na ně zatlačíte, ale dočkal jsem se naprosto neutrální ovladatelnosti a nová Kawasaki Z800 ochotně zatáčela a měnila směr i v rychlých překlápěčkách, kterých je tady opravdu dost. Přilnavost v hlubokých náklonech je zdálnivě nekonečná a dovolit si můžete fakticky hodně. Gumy se chovaly výborně i na silném nahatém Triumphu Speed Triple – mrkněte na exklusivní závěry z okruhu Nardo!

 

Nebojím se napsat, že Angel GT má lepší vlastnosti, než měly čistě sportovní gumy ještě před několika málo lety. Možná si řeknete, že to jsou jenom černé kulaté věci, ale vývoj a technologie, která za jejich produkcí stojí, je vážně dechberoucí. A stejně působivé je i jejich chování. Odpoledně jsem statečně přeskočil na novou R1 v parádních barvách Race Blu a tlačil, co to šlo.

Samozřejmě, 180 superbikových koní gumu přemůže, ale jenom když budete chtít. Pod plynem na výjezdu ze zatáčky můžete dělat krásný tlustý čáry a když přilnavost dojde, dá se smyk velmi lehce kontrolovat – a to je ta zdaleka nejdůležitější věc! Často říkám, že větší zábava je tehdy, když je gripu míň a můžete motorku líp cítit a tady to platí dvojnásobně. Důležitá je odezva a pocit sebedůvěry.

Vůbec bych se nebál Angel GT obout i na čistě sportovní motorku. Pokud jezdíte svižně po silnici a občas si střihnete nějaký okruh, máte tady naprosto parádní gumu s přilnavostí a výdrží, která vážně nezklame. Pokud nejste opravdu rychlý okruhový “tavič”, nemá cenu investovat do čistě sportovních, nebo dokonce závodních gum s homologací na silnici, protože jejich vlastnosti nevyužijete. Daleko lepší službu vám udělá sportovně-cestovní guma, která má lepší chování při nižších teplotách nebo na vodě. A samozřejmě bude mít i nepoměrně větší životnost.

Foto: Marco Campelli

1 komentář

  1. Pěkná recenze.mam dilema.jezdim s1000xr.jezdime hodně km ročně hlavně zákruty po Alpách pyreneje.hodne svižně.sportovne.co dát za pneu aby vydržela dost měla přilnavost.jakou značku a tip cestovné sportovní gumy?Michelin, Pirelli,metzeler?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno