V dálce vidím jenom lehce zvířenej prach a v uších mi zní ten nejlepší soundtrack, jakej si dovedete představit. Motor roztočenej těsně před zásahem omezovače a do toho střílení nespálenýho paliva ve výfuku, přesně ve chvíli, kdy tam řadící poloautomat flákne další kvalt.

Jsem na boxový zdi brněnskýho okruhu, nebo na prázdným hoškovickým letišti? Nejsem si jistej… Motorka, která ještě před deseti sekundama stála vedle mě, už dávno jede přes 250 km/h. Tohle není sen – vítejte ve světě BMW S 1000 RR.

Spadla z nebe

Je to docela vtipný, ale měl jsem za to, že máme ekonomickou recesi. Zatímco je ve vzduchu cítit šetření na každým kroku, fabrika BMW na pět let zavřela do dílny svoje nejlepší koumáky a my se pořád nemůžeme vzpamatovat z toho, co to ti blázni postavili. Chápejte, firma dělající půl století šedivý cestovatelský stroje přece nemůže na první pokus zkonstruovat motorku, která si vytře zadek s Japoncema i Italama najednou. Nebo snad může?

Jo, je to hezkej strojek. Asymetrický světla sice nebudou každýmu po chuti, ale to je tak všechno, na co bych si mohl stěžovat. Obcházím ji, zkoumám a marně dumám nad tím, o čem všichni tak básnili. Vždyť na ní není nic extra. Žádný převratný řešení, vepředu nemá ani tři kola a řidítka místo stupaček spolujezdce. Kdepak, oni to udělali chytře.

Pět let byli zavřený v garáži a důkladně testovali mašiny konkurence. Ve finále pak postavili úplně konvenční motorku, ale postavili ji tak, jak nejlíp to šlo. A výsledek je opravdová mňamka. Zpracování je prvotřídní, proto mě trochu zarazila povrchová úprava rámu, která je ze všech testovacích motorek nejhorší.

Vážně je tak dobrá?

Můj sportovně orietovanej mozek chce po motorce, aby se chovala „normálně“, a to v minulosti motorky od BMW nedělaly. Teď už jo. Je to skoro jako u Fireblada, kde stačí jenom nasednout a v prvním kole na okruhu si zajet svůj osobák. S 1000 RR je podobný – nasednete, uvelebíte se a hned jedete rychle.

Všechno pasuje, nic nepřekáží a dokonce má i normálně ovládaný blinkry. Huráááá 🙂 Na místě si všímám, že si pode mnou motorka na zadku docela kecla a proti ostatním je takhle na místě fakticky měkká. Zajímavý je, že při jízdě je to docela jinak.

Takže motor, jakej teda je? Zvuk je hrubší než u Blada, ale poznáte, že je to řadovej čtyřvál. Z naší party vyčnívá R1 se svým véčkovým hlasem (všichni souhlasili, že je to žůžo) a 1198, která duní jako stádo dupajících slonů.

Nelíbí se mi spojka – je tak nějak rozplizlá a pocit na páčce není příjemnej. A nepomohlo ani dlouhý štelování. Při pomalý jízdě si všímám vibrací, který jdou do řidítek, stupaček a sedla. No, tohle jsem nečekal, R1 i Blade jsou v nízkých otáčkách kultivovanější. Ani převodovka není úplně skvělá. Má sice hodně krátkej chod, ale na řadičku je potřeba docela zatlačit, aby tam kvalt spadnul. Když už má rychlořazení, tak by mělo mít řazení otočený – tak by to bylo mnohem lepší. Tak, a tím jsem si vystřílel veškerou kritiku…

Motor je podstata

Nemá smysl předstírat, že ten motor není bomba, protože byste mi to stejně nevěřili. Že má naprosto neskutečnej vršek otáček, to asi víte, ale on se ukázal i jako největší silák v celým pásmu otáčkoměru. Dokonce ani R1, která se sebrala o kousek líp než Blade, neměla šanci. A ani jedna motorka z naší grupy nebyla schopná udržet tempo, když se ten šílenec z Německa rozmotal.

Tam, kde ostatní už umírají, jsou ještě další dva tisíce otáček, což bylo dosaženo větším vrtáním, a jak známo – otáčky = výkon. Těch 190 koní na zadním kole fakticky je! Navíc ten řadicí automat motorku pocitově ohromně zrychlí, a to reálně dokáže ušetřit několik metrů při každým přeřazení. BMW má v tomhle opravdickou výhodu, ale je fakt, že kdyby byl tenhle systém na všech motorkách, tak z toho budeme vyplesklí úplně stejně.

Samozřejmě jsme prubli i různý režimy motorky a nastavení kontroly trakce. Mód Rain je fakticky měkoučkej a výkon je snížen na 150 koní, přičemž DTC (kontrola trakce) sleduje náklon motorky a nedovolí ani náznak zvednutí předního kola. Režim Sport je už mnohem šťavnatější, v něm máte k dispozici plný výkon a možnost lehce přizvednutého předku.

Race je zase o něco ostřejší, ale nejlepší je režim Slick. Ten musíte aktivovat pomocí malého konektoru, který vrazíte do steckeru pod jezdcovým sedlem. Motorka a její kontrolní systémy se tak nastaví na použití závodních slicků, které jsme my ale k dispozici neměli. Čistě okruhový test chystáme, nebojte se 🙂 Je tu i závodní ABS. Suprový je, že všechny tyhle systémy se lehce nastavují a na jejich obsluhu nemusíte být puberťák, kterej zvládne propojit iPod se serverem FBI. A hlavně, všechen tenhle elektronickej mozek jde úplně vypnout! Víc už prostě není…

Vingl

V naší testovací zatáčce proháníme jednu motorku za druhou a díky čistě sportovním gumám má BMW i Ducati nejživější řízení a nejvíc chtějí spadnout do náklonu. R1 kvůli Michelinům Pilot POWER hodně trpí, ale obutí na modelech 2010 je už mnohem lepší (novinka Pilot PURE). BMW není tak tvrdé jako Ducati a dobře reaguje na povel k utažení stopy. Elektronický tlumič řízení s vyšší rychlostí hodně ztvrdne, skoro až moc. Nejlepší pocit jsem měl z tlumiče na R1, který je tvrdý tak akorát a pouští do řidítek i trochu toho pohybu.

Pravda je taková, že chci motorku, která vypadá a brzdí jako Ducati, jede jako BMW, má zvuk, charakter a pověst jako Yamaha a je použitelná jako Fireblade. Jenže nic takovýho neexistuje, takže prostě musíte chtít BMW…

 

Proč ji chtít:
–         vyhrává všechno
–         vzhledem k výbavě není drahá
–         bože, ten motor!
 
Proč ji hodit ze stráně:
–         vibrace při normální jízdě
 
 
Video z Brna:
 
 
 
 
Sprint z 0-270 km/h
 
 
 

 

Foto: Honza Karásek, Petr Štola

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno