Na katalánském okruhu ležící v Montmeló poblíž Barcelony akce na trati nekončí. Hned po Grand Prix se tu v pondělí rozjely testy královské třídy MotoGP, kterého se účastní většina závodníků.

Foto: Robert Sobčák

Závodníci královské třídy MotoGP neměli moc času na odpočinek po uplynulé Grand Prix, protože je hned dnes čekalo jednodenní oficiální testování. Na okruhu v Montmeló se hned od rána vydali závodníci na trať, protože tu panuje slunečné počasí. Teplota vzduchu dosahuje 27°C a trať už je rozpálená na 40°C. Testování je naplánováno od 10:00 do 18:00. Jako poslední vyrazili na trať jezdci továrního týmu Movistar Yamaha, když Maverick Viñales vyrazil na trať až po hodině a půl. Valentino Rossi zatím setrvává v boxech. Ostatní už mají najetých kolem dvaceti kol, ale Tito Rabat nezahálí a na svém koně má už přes třicet kol.

Nejlepší tempo měl od rána Tito Rabat z týmu Avintia Racing, který ve svém třicátém kole zajel čas 1:39,362. Za něj se se ztrátou 0,172 s zařadil další satelitní závodník – Johann Zarco z týmu Monster Yamaha Tech3, který měl čas 1:39,534. Johann svůj nejlepší čas zajel hned na začátku svého výjezdu, v pátém kole a celkem objel zatím 14 kol. Na třetí pozici se díky času 1:39,645 dostal Marc Marquez, který odjel zatím 17 kol. Andrea Iannone obsadil průběžné čtvrté místo a Aleix Espargaro doplňuje Top5, takže máme na čele Ducati, Yamahu, Hondu, Suzuki a Aprilii. Dále se pak umístili Danilo Petrucci, Hafizh Syahin, Jack Miller, Franco Morbidelli a Alex Rins. Karel Abraham se se svým týmem testu neúčastní, podobně jako tovární tým Ducati. Ten měl původně v plánu na testu setrvat, ale nakonec se po závodech sbalili a odjeli.

V závěru druhé hodiny testu se zlepšil Jack Miller, který si zajel čas 1:39,799, takže se posunul na čtvrté místo se ztrátou 0,437 s. Jack dobře rozjel i další kolo, ale nakonec byl rychlejší jen v prvním sektoru Dobré tempo měl také Cal Crutchlow z týmu LCR, který si zlepšil čas na 1:40,341, takže držel průběžné 12. místo. Dobře se rozjel i jeho týmový kolega Takaaki Nakagami, který ale pěkně rozjeté kolo nedokončil, protože zamířil do boxů. Cal Crutchlow hned v dalším kole zrychlil ještě víc, když zajel čas 1:39,727, takže poskočil až na čtvrté místo se ztrátou 0,365 s. Hned poté zamířil do boxů.

Cal Crutchlow

Krátce před dvanáctou hodinou vyrazil na trať Valentino Rossi, takže už byli na trati všichni jezdci, co se účastnili testu. Celkem jich tu bylo 22.

Do čela tabulky se po svém 22. kole dostal Andrea Iannone, který zajel čas 1:39,020, takže už mu moc nezbývá k pokoření hranice 1:39. Valentino Rossi se po svém čtvrtém kole zařadil na 13. místo s časem 1:40,362.

Průběžné výsledky ve 12:00

Další hodinu testu dobře rozjel Tito Rabat, který útočil na první pozici, ale nakonec to bylo jen v prvním sektoru a čas si nezlepšil. O pár minut později se dobře rozjel Alex Rins, který se dostal z jedenácté příčky o pozici výš, takže uzavíral Top10 s časem 1:40,190. Rychlejší čas si zajel také Bradley Smith z továrního týmu KTM, který se ale pohyboval až n 19. místě. KTM by tu dnes měla testovat novinku pro příští sezónu, na které by měl jezdit Mika Kallio. Cal Crutchlow udělal několik krátkých výjezdů, zatímco Valentino Rossi jezdí jedno kolo po druhém. Ve svém třináctém kole si zlepšil čas na 1:40,124 a dostal se na 11. místo.

Andrea Iannone

Během další půl hodiny setrvávala většina závodníků v boxech. Jezdilo jich ani ne deset. Nejaktivnějším byl stále Tito Rabat, který měl po necelých třech hodinách testu naježděných 60 kol. Spolu s ním byli na trati Johann Zarco, Marc Marquez, Cal Crutchlow, Aleix Espargaro, Maverick Viñales a Takaaki Nakagami. Tito Rabat se snažil o zlepšení času, ale byl nejrychlejší jen v první polovině trati, takže si čas nezlepšil. Podobně na tom byl také Johann Zarco, který měl rychlý první sektor.

Těsně před koncem další hodiny testu si zlepšil čas Dani Pedrosa, který zajel kolo za 1:40,285, ale měl ztrátu 1,265 s a byl na 14. místě. Lepší časy zajížděl s Hondou i Takaaki Nakagami, který se pohyboval kolem 16. místa s rozdílem 1,5 s. Dani Pedrosa zlepšil svůj čas i v dalším kole, takže se dostal na 13. místo s časem 1:40,243. Tito Rabat měl stále nejrychlejší první sektor trati, ale v dalších už se nezlepšil. Na trať zamířil Valenino Rossi, který měl najetých zatím jen 17 kol.

Průběžné výsledky ve 13:00

Před polovinou tréninku už bylo na trati méně akce. Testovalo jen pár závodníků. Mezi nimi byli Marc Maarquez, Cal Crutchlow, Hafizh Syahrin a Maverick Viñales. Na trať také vyjel Danilo Petrucci a Xavier Simeon, ale čím víc se blížila druhá hodina odpolední, kdy mají většinou jezdci oběd, tím méně jich jezdilo.

Pořadí zůstává neměnné. Ve vedení je jezdec továrního týmu Suzuki Andrea Iannone s časem 1:39,020, který zajel ve svém 22. kole. Na druhém místě je Tito Rabat se ztrátou 0,342 s, který také svůj čas od rána nezlepšil. Danilo Petrucci drží průběžné třetí místo a Johann Zarco je čtvrtý. Pětici nejlepších doplňuje Marc Marquez. Dále jsou seřazeni Cal Crutchlow, Alex Rins, Jack Miller, Aleix Espargaro a Dani Pedrosa uzavírá Top10.

Průběžné výsledky v polovině testu – ve 14:00

Během další hodiny se také moc netestovalo, jen pár jezdců vrazilo na trať, ale pořadí zůstalo stejné. Některým jezdcům byly smazány časy za překročení limitů trati či za zkrácení.

Průběžné výsledky v 15:00

Andrea Iannone

Andrea Iannone stále udržuje svou první pozici i po šesti hodinách testu díky času z 22. kola. Za ním je pořadí také neměnné. Podmínky na trati jsou dobré, když je celý den slunečno s teplotou vzduchu kolem 28°C. Nejvíce kol zatím najezdil Tito Rabat, který má na svém kontě 82 kol. Nejméně má naopak testovací jezdec KTM Mika Kallio, který odjel 16 kol. Pol Espargaro ze stejjného týmu má ve svém boxu tři RC16, aby mohl zkoušet více věcí.

Průběžné výsledky v 16:00

Dvě hodiny před koncem už se jako vždy začalo testovat mnohem víc. Na trati bylo více závodníků a někteří se rozjeli do svých nejrychlejších kol. Byli to například Sylvain Guintoli, Tom Lüthi a hlavně také Marc Marquez, který rozjel prozatím nejrychlejší kolo testu. Nakonec ale rychlejší kolo nezajel a zamířil do boxů. Lepší čas se podařil zajet Polovi Espargarovi, který objel kolo za 1:40,721 a posunul se na 17. místo. Pol hned v dalším kole přidal ještě víc, ale nakonec dobře rozjeté kolo nedokončil, protože spadl v poslední zatáčce. Hned poté všichni zajeli do boxů, na trať a k týmu KTM vyjel vůz ředitelství závodu a vyjela také sanitka.

Průběžné výsledky v 17:00

V poslední hodině testu si zlepšil čas jako první Maverick Viñales, který zajel čas 1:39,955. Hned v dalším kole to vypadalo, že dojde k dalšímu zlepšení, ale nakonec vyjetý náskok ztratil v poslední části trati. Do rychlého kola se pustil také Alex Rins, který měl rychlý první sektor.

Více než půl hodiny před koncem zajel Marc Marquez z týmu Repsol Honda čas 1:39,230, takže se se ztrátou 0,210 s zařadil na druhé místo za Andreu Iannoneho. Hned v dalším kole měl opět nakročeno ke zlepšení, ale nakonec k tomu nedošlo. Díky tomu byl nejrychlejším jezdcem na trati závěru testování. Spolu s ním ještě testovali Alex Rins, Franco Morbidelli, Bradley Smith a Sylvain Guintoli. Půl hodiny před koncem vyjel na trať také Dani Pedrosa.

Sedm minut před koncem dnešního testování si Dani Pedrosa zlepšil čas na 1:39,956 a dostal se na 11. místo. Hned v dalším kole se domácí závodník zlepšil ještě víc, když měl čas 1:39,784, takže poskočil do Top10 na 7. příčku. Poslední minuty tréninku ještě využívali Marc Marquez, Alex Rins, Franco Morbidelli, Bradley Smith, Valentino Rossi a Sylvain Guuintoli.

Marc Marquez na závěr tréninku zajel ve svém 86. kole čas 1:38,916, takže se jako jediný dostal pod hranici 1:39 a ujal se vedení. Do konce tréninku už zbývaly jen dvě minuty. Marc ještě dobře rozjel další kolo, ale čas si nezlepšil. Je tak vítězem dnešního testování. Na druhém místě skončil Andrea Iannone se ztrátou 0,104 s a třetí pozici udržel Tito Rabat s rozdílem 0,446 s.

Konečné výsledky v 18:00

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno