Po devíti úspěšných letech letos skončí Tom Sykes v týmu Kawasaki Racing v šampionátu mistrovství světa Superbiků.

Devět let strávil Tom Sykes v sedle Kawasaki ZX-10R Ninja v továrním týmu Kawasaki Racing Team v šampionátu mistrovství světa Superbiků. V současné chvíli se ale obě strany domluvily na tom, že na konci letošní sezóny ukončí vzájemnou spolupráci.

Tom Sykes za ta léta hrál významnou roli při vývoji motorky, nicméně od roku 2019 ho bude čekat nová výzva. Největším úspěchem s týmem KRT byl zisk titulu mistra světa v roce 2013, což byl pro Kawasaki první titul po dvaceti letech. Kromě toho Tom dosáhl titulu vicemistra v letech 2012, 2014 a 2016 a každou sezónu patří mezi hlavní protagonisty nejsilnější třídy WorldSBK. Letos se mu podařilo se stát nejúspěšnějším závodníkem Superpole v historii, což ještě může do konce sezóny navýšit.

Tom Sykes

“Cítím, že nastal čas, moment udělat změnu v mé kariéře a postavit se novým výzvám. Mít motivaci tlačit na vaše limity a limity vaší motorky je vždycky důležitější, když se snažíte v každém závodě bojovat o vítězství. Cítím, že s KRT jsem do toho dával všechno, co jsem mohl. Nyní jsem nejlepším jezdcem, jakým jsem kdy byl, mám zkušenosti a výkon dál vyhrávat. Takže nyní jsem se rozhodl odejít z projektu KRT pro rok 2019 a budu hledat nové cíle a výzvy. Teď se budu soustředit na umístění na stupních vítězů v posledních čtyřech kolech sezóny 2018. Jsem odhodlaný si užívat mé závodění a toto oznámení určitě ukončí všechny spekulace. Načasování tohoto velkého rozhodnutí kariéry není nikdy jednoduché, protože je to těžké zejména pro můj osobní život, když budu čelit velkým změnám. Vzhledem k tomu nyní cítím, že se trochu odlehčila tíha, kterou jsem nesl na svých ramenou a jsem si jistý, že mi rok 2019 umožní jet naplno.”

Guim Roda – týmový manažer KRT

“V poslední době to pro nás byly náročné týdny a je jasné, že jsme spolu mluvili spoustu hodin. V posledních závodech nebyla Tomoka koncentrace nejlepší, protože přemýšlel nad velkým rozhodnutím – kromě několika rodinných záležitostí, které musel vyřešit. Doufám, že toto konečné potvrzení nám dá prostor pro dokončení sezóny stejný způsobem, jakým jsme dominovali v Assenu. Do konce roku nás čeká spousta práce, takže není čas na to se ještě rozloučit. Samozřejmě, že tohle je rozhodnutí pro rok 2019, ale důležitější je dál tvrdě pracovat a dokončit rok se stejným odhodláním, s jakým jsme ho začali.”

Ichiro Yoda – senior inženýr KRT

“Chápeme Tomova přání a souhlasíme s tím, že je na čase rozdělit naše cesty v mistrovství světa Superbiků. Já a celá inženýrská skupina KHI máme velký respekt k práci, kterou jsme společně udělali od začátku tohoto projektu ve WorldSBK v roce 2010 a samozřejmě i k tomu, co musíme udělat do konce roku. Jeho senzory jak zajet nejrychlejší kolo, vývoj dílů a pochopení detailů motorky a její zpětné vazby zlepšilo náš balíček, který jsme během těchto let používali. Vždycky budeme vděční za jeho úsilí.”

Steve Guttridge – závodní manažer KME

“Během let s Tomem jsme zažili dlouhou historii a tisíce šťastných kilometrů. Jeho odhodlání na trati, při testování, vývoji a při tlaku od tisku, veřejnosti a od fanoušků mělo opravdu pozitivní dopad na Kawasaki. Je tak populární, protože do toho vždycky dává 100%. Je smutné ztratit tak skvělého ambasadora značky, ale chápeme, že nastal čas, aby čelil novým cílům a motivaci. Jakýmkoliv směrem se vydá, chceme mu pomoci vytvořit co nejlepší budoucnost, což znamená začít opět na pole position v Portimau, až se sezóna opět rozjede!”

Úspěchy Toma Sykese s KRT (do července 2018):

  • 9 let s Kawasaki ve WorldSBK (8 let s KRT a 1 rok s PBM)
  • mistr světa roku 2013
  • počet startů kariéry: 252 (222 s Kawasaki)
  • počet vítězství kariéry: 34 (34 s Kawasaki)
  • počet umístění na stupních vítězů: 106 (105 s Kawasaki)
  • počet pole position: 46 (46 s Kawasaki) – rekord SBK
  • počet startů z první řady: 76 (76 s Kawasaki)

Zdroj: Kawasaki Racing Team

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here