Rallye Dakar 2018 je tu! Právě dnes proběhlo slavnostní zahájení s představením všech závodníků. Ti se poté vydali do první krátké etapy. Tým Ondřeje Klymčiwa má za sebou první kilometry v peruánských dunách. Všichni dorazili do cíle, takže obstáli v první zkoušce.

Na sobotu 6. ledna 2018 byl v peruánské Limě naplánován start letošní soutěže rallye Dakar. Dnes všechny čekal přesun do města Pisco a úvodní etapu/prolog zahájila spojovačka dlouhá 242 km, na kterou navázala speciálka na 31 km. Od té chvíle už se počítala každá minuta.

Ještě předtím, než se jezdci pustili do ostrého závodního tempa, si mohli užít slávu na startovní rampě. Každý z účastníků tu pozdravil fanoušky a někteří pronesli pár slov. Z týmu Klymčiw Racing jako první na tuto rampu vyjel Američan Bill Conger, který startuje s číslem 105. O chvíli později ho následovala první česká motorkářka na Dakaru Gabriela Novotná, která ve svém nováčkovském působení získala startovní číslo 90. Petr Vlček naopak už Dakar zná z loňska a ví, do čeho jde. Letos jede s číslem 82, takže se na rampě objevil chvíli po Gabče. Na posledního závodníka týmu Ondřeje Klymčiwa jsme si museli dlouho počkat, protože díky svým předchozím dobrým výkonům a hlavně loňskému výbornému 11. místu dostal od pořadatelů číslo 22. Ondra tak vyjel na rampu mezi posledními, mezi světovou špičkou této soutěže.

Ve stejném pořadí, jako vyjeli na rampu v Limě, se poté startovalo i do etapy. Z našeho týmu dorazil do cíle první Petr Vlček s časem 00:31:53. Bill Conger zajel čas 00:43:32. Dále se v cíli objevila Gabriela Novotná, která přijela v čase 00:38:49. Jako poslední z týmu startoval Ondřej Klymčiw, který zajel nejlepší čas z českých motocyklových závodníků v hodnotě 00:26:19.

“Na začátku jsme měli hodně dlouhý přejezd. Po cestě byl velký provoz a viděli jsme tři nehody. Dokonce někdo naboural do závodníka z Dakaru, což bylo hodně nepříjemné. Pak už jsme vyrazili na trať. Dnes to byla taková rozehřívačka, jelo se mi dobře, ale bylo tam pár zrádných míst a špiček dolu. Mohlo se tam i všechno ztratit. Asi za desátou dunou jsem potkal Rodriguese, docela hodně rozbitýho. Ten asi už pokračovat nebude a to loni skončil dvanáctý. To člověku moc nepřidá.”

“Všichni jezdci od nás z týmu dorazili v pořádku. Bivak je prašný, ale to nám nevadí, protože máme lehká auta. Zítra už to vypukne naplno a startujeme až po autech, takže bude trať hodně rozbitá. Bude potřeba se dobře koncentrovat. Jsem rád, že už jsme začali jezdit, protože jak jsme neměli motorky, tak jsem se trochu nudil a už jsem se těšil, až vyrazíme.” Takové byly první pocity Ondry Klymčiwa v cíli první etapy.